X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Геометрія української вишивки

Завантажити презентацію

Геометрія української вишивки

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Слайд 2

У вишивках — частинка життя їх авторів, відчуття кольору та гармонії, знання про природу людського буття, багата символіка. Отож, сьогодні мусимо збирати все втрачене і розкидане, закладати старі і свої нові символи у вишивку, бо так було споконвіку

Слайд 3

Світ краси й фантазії Поетичне осмислення навколишньої природи Світ натхненних образів, що сягають давньої міфології, звичаїв і уявлень наших предків Схвильована розповідь про думки й почуття людина

Слайд 4

Орнаментальні композиції народної української вишивки створені не тільки для того, щоб тішити око, а й щоб роздумувати, «читаючи» їх. У цих геометричних, рослинних і фауністичних орнаментах прихована давня і багата символіка, що аж ніяк не є випадковою.

Слайд 5

З давніх часів це питання хвилювало людство І відповідь було знайдено: використовувалися як графічний знак, що символізував природні явища, стихії, людину у світі.

Слайд 6

Слайд 7

Основна увага приділялась оздобленню рукава як шанування роботящих рук, підкреслення їхньої сили і вправності. Вишивка в одязі мала заклинальну символіку, була оберегом. Вишитий узор набував магічної сили й виконувався в суворо визначених місцях : навколо шиї, на грудях, на подолі.

Слайд 8

Оточені колом предмети з одного боку символізують обмеженість, а з іншого - захист від небезпеки, яка існує в навколишньому світі.

Слайд 9

Символіка квадрата відповідає символіці числа чотири. Чотири пори року, чотири стадії людського життя і чотири сторони світу є джерелом упорядкованості і стабільності.

Слайд 10

символ святої Трійці, вогню, прагнення до вдосконалення; міг символізувати воду, дощову хмару, богиню неба. Трикутник з основою внизу символізує вогонь і потяг до небесних сил. Трикутник з вершиною внизу символізує воду. Два такі трикутники при накладанні один на одного утворюють шестикутну зірку - символ людської душі. Трикутник завжди символізує три стихії – воду, повітря й вогонь, а ще матір, батька і дитину.

Слайд 11

ще в первіснообщинну епоху символізував матеріальне благополуччя та продовження роду, йому близька символіка квадрата. Як і квадрат, він уособлював земельну ділянку У квадраті ( ромбі), розділеному на 4 частини, з кружечками або крапками у кожній, вбачають символ засіяного поля або нового двору, що будується

Слайд 12

один із найдавніших символів, знак сонця і вогню, символ вічного життя. Вертикаль хреста означала батьківське начало, горизонталь – материнське, а сам хрест з колом-сонцем утворював третю силу – синівську

Слайд 13

розкидані по рукаві і зібрані в геометричний орнамент, - це уявлення про структуру Всесвіту, що вже є не хаотичним і безладним, а упорядкованим і гармонійним, і знову засіяним, щоб нести нові й нові паростки життя у далекі світи.

Слайд 14

Характерною особливістю орнаменту є ритмічне чергування елементів або груп елементів , співмірність усих його частин Орнамент з’являється тоді, коли один і той же мотив повторюється два або декілька разів. Для цього лишають тільки загальні,характерні для цілого виду рослин або тварин,риси. Узагальнені,стилізовані елементи можут легко повторюватися в орнаменті декілька разів,утворюючи ритмічну побудову(ряд).

Слайд 15

Для візерунків української вишивки характерна симетрія-закономірне розташування основних ліній,форм,фарб. Іноді мотиви у візерунку не повторюються. Візерунок будується на основі симетріі та асиметріі .

Слайд 16

Симетрія З однією віссю З двома осями З декількома осями

Слайд 17

Яскравою особливістю гуцульської вишивки є її геометричний орнамент. Він включає в себе прості мотивчі і і складні фігурні елементи, мотиви-комплекси. Це ромб, напівромб, по-різному поєдані в горизонтальному напрямках.

Слайд 18

Для Гуцульщини є характерними розеткові та квадратові композиції з численними варіантами контурного обрамлення. Типовою композицією гуцульської вишивки є різні за шириною стрічкові смуги, рапорт яких складається з одного, двох або кількох мотивів. Вони розташовані строго геометрично, згідно з орнаментальною сіткою, створеною з комплексу горизонтальних, скісних, прямих і кривих ліній.

Слайд 19

1.Поле 27 *23 клітинки. Яка частина малюнка пофарбована у синій колір? Скільки процентів малюнка зафарбовано? Зобразіть другу частину малюнка, якщо відомо, що пряма а – вісь симетрії а 2. Скільки прямокутників, квадратів зображено на малюнку?

Слайд 20

Осі симетрії даного візерунка Побудуйте частину малюнка,якого бракує, якщо відомо: а O Центр симетрії візерунка Укажіть Пряма а - вісь симетрії Точка О – центр симетрії

Слайд 21

Знайдіть приклади схем української національної вишивки. Побудуйте осі симетрії малюнка, центр симетрії. Укажіть декілька симетричних точок. Укажіть геометричні фігури, які використовувались при виконанні вишивки ( поясніть чому саме вони).

Слайд 22

Математика- це не тільки чітка система законів,теорем і задач,але й унікальний засіб пізнання краси.Математичні закономірності діють однаково єфективно у кристалах і живих організмах ,в атомі й у Всесвіті,у витворах мистецтва і наукових відкриттях. У вишивці яскраво й повно розкрилася душа народу, споконвічне прагнення до прекрасного, високорозвинене почуття ритму в побудові орнаменту, гармонії кольорових поєднань. Це давнє й вічно молоде мистецтво. Секрет його молодості в єдності людини з природою, в умінні протягом століть зберігати і примножувати красу, дарувати людям радість зустрічі з прекрасним.

Слайд 23

Сучасний стан нашого суспільства характеризується посиленням інтересу народу до вітчизняної історії та культури, до усвідомлення необхідності збереження традиційного народного мистецтва як генофонду його духовності, втрата якого загрожує існуванню самого народу. Гуцульські майстри виявили глибоке розуміння краси, своєрідної поезії геометрично-графічної лінії, гармоній форми і ритму

Слайд 24

1.Е. О. Гасюк, М. Г. Степан. “Художнє вишивання” .- Київ. Видавництво "Вища школа", 1986 2. Кісільова Н. Українська вишивка./ "Юный художник". №5, 1982 . 3. Сорокіна Л.Вчись вишивати.-К.Видавництво « Радяньска школа», 1986 4. http://portfolio.1september.ru/work.php?id= 568033

Слайд 25

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Культура