Початок холодної війни
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Суть війни Суть «холодної війни» полягала в суперництві двох систем в ідеологі чній та економічній сферах, боротьбі за вплив на країни «третього світу», нарощуванні ядерної, хімічної, бактеріологічної зброї масового знищення, всіх видів звичайного озброєння, збільшення чисельності армій тощо.
«Холодна війна» розпочалася, коли розбіжності в поглядах на світ у по воєнний час породили підозру і недовір'я між США та СРСР. Перша конфлі ктна ситуація склалася довкола Польщі. Москва домагалася сформування уряду, підвладного її впливові; Вашингтон рахував за незалежніший, пред ставницький уряд, що відповідав би демократичній західній моделі. На Ял тинській конференції в лютому 1945 року було підписано угоду, статті якої допускали розширену інтерпретацію спірної проблеми. В угоді згадувалися й «вільні та безперешкодні» вибори в Польщі.
Під час першої зустрічі з міністром закордонних справ СРСР Вячеславом Молотовим американський президент Гаррі Трумен продемонс трував свій намір наполегливо відстоювати право Польщі на самовизначення і недвозначно вказав радянському дипломатові на необхідність дотримувати ся ялтинських угод. «Зі мною ніколи ще так не розмовляли», — запротесту вав Молотов. «Дотримуйтесь даного слова, і з вами так не розмовляти муть», знову безкомпромісно і рішуче відказав Трумен. Після цієї словес ної дуелі політиків стосунки між двома країнами дедалі погіршувалися.
Протягом останніх місяців війни радянські війська зайняли всю Централь ну та Східну Європу. Москва використала свою військову міць для надання допомоги східноєвропейським компартіям і для придушення партій демокра тичного спрямування. Комуністичні партії ^благословення та за сприяння Моск ви швидко поширили свій вплив та владу в усіх країнах регіону, останньою кра пкою став державний перевороту Чехословаччині в 1948 році.
«Холодна війна» почалася з публічних заяв. У1946 році Сталін ого лосив про неможливість миру в світі «за умов сучасного капіталістичного розвитку світової економіки». Вінстон Черчилль, прем'єр-міністр Великої Британії часів війни, виступив з відомою ефектною промовою у Фултоні, штат Міссурі. З його слів випливало, що «від Щецина на Балтиці до Трієста на Адріатиці на континент спала залізна завіса»; Черчилль підкреслив, що Британії та Сполученим Штатам потрібно крокувати пліч-о-пліч, аби проти діяти радянській загрозі.
Ідеологічне протистояння між СРСР і країнами Заходу, яке згодом вияви лося в конкретних діях на міжнародній арені, призвело до «холодної війни». Поділ світу відбувався через економічну й політичну інтеграцію країн, що розви валися за західноєвропейською політичною й економічною моделями, і країн соціалізму, орієнтиром для яких був тоталітарний Радянський Союз.
Завершився цей поділ створенням воєнно-політичних блоків— Північно-Атлантичного союзу (НАТО) — 1949 p. і Організації Варшавського Договору (ОВД) — 1955 p. «Холодна війна» спричинила тривалу виснажливу для економіки гонку озброєнь. При цьому західні держави з їхнім потужним промисловим потен ціалом, передовими технологіями і гнучкою ринковою економікою вияви лись у кращій ситуації, ніж СРСР та його союзники. Офіційний розпуск Організації Варшавського Договору в лютому 1991 р. і розвал СРСР (грудень 1991 р.) ознаменували остаточне завер шення «холодної війни».
Оскільки один із супротивників — СРСР — припинив своє існування, то деякі політики Заходу ствердили, що перемога у цій війні дісталась США та її союзникам. Однак, якщо це перемога, то сумнівна. Десятиліття «холод ної війни» підірвали економіку СРСР, але негативно вплинули й на економічний розвиток США, які так і не змогли вирішити ряд своїх внутрішніх соці альних проблем. «Холодна війна» значною мірою викликала сучасні глобальні проблеми, зокрема, забруднення навколишнього середовища, вичерпання природних ресурсів, політичну нестабільність у ряді країн «третього світу» наводнених радянською та американською зброєю. Тому говорити про «переможців» у «холодній війні» не доводиться.
Схожі презентації
Категорії