ОКУПАЦІЯ УКРАЇНИ ВІЙСЬКАМИ НІМЕЧЧИНИ ТА ЇЇ СОЮЗНИКІВ
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
ПІСЛЯ ЦЬОГО УРОКУ УЧНІ ЗМОЖУТЬ Визначати хронологічну послідовність подій початкового періоду Великої Вітчизняної війни Характеризувати стратегічні плани окупантів щодо України Показувати на карті території, де відбувались воєнні події 1941-1942 рр. Пояснювати причини відступу Червоної Армії та невдалих її спроб контрнаступу
КЛЮЧОВІ ПОНЯТТЯ ПРЕВЕНТИВНА ВІЙНА; ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА; НАРОДНЕ ОПОЛЧЕННЯ; ТАКТИКА “СПАЛЕНОЇ ЗЕМЛІ”; КОЛАБОРАЦІОНІЗМ.
ОСНОВНІ ПОДІЇ 22.06.1941р. – напад Німеччини на СРСР, початок Великої Вітчизняної війни; 17.09.1941р. – Червона армія залишила Київ; 22.07.1942р. – окупація України німцями.
ПЛАН Початок Великої Вітчизняної війни. Україна в планах окупантів. Відступ Червоної армії. Мобілізаційні заходи 1941 р в Україні. Евакуація в східні райони СРСР. Оборонні бої влітку — восени 1941 р. Окупація України. Колабораціонізм.
Метод “Мозковий шторм” Подумайте, чому захоплення України А. Гітлер вважав важливим завданням для рейху? Самостійна робота з підручником с.17 - Яке майбутнє України очікувало за цим планом?
Найдетальніше в плані нападу генералом Є. Марксом до 31 січня 1941 р. були розроблені дії групи військ «Південь» в Україні. За наказом Гітлера у березні план наступу на Україну було змінено: вирішили завдати серпоподібного удару всіма танковими силами групи від Західної України на Київ, далі — поворотом уздовж Дніпра до Чорного моря. Позбавлений танків румунський фланг групи армій повинен був наступати через 10 днів і стримувати сили Червоної Армії з таким розрахунком, щоб танкові з'єднання вермахту встигли зайти в тил основним дивізіям Київського особливого військового округу.
Робота з історичний джерелом с. 17-18 Якими подіями розпочалася Велика Вітчизняна війна? В якому стані була Червона армія? Як реагувало керівництво на початок агресії німецьких військ?
22 червня 1941 р. німецькі війська атакували радянські прикордонні застави, авіація піддала бомбардуванню багато міст, зокрема Рівне, Львів, Житомир, Київ, Севастополь, розташування військових частин, аеродроми. Напад Німеччини на СРСР Німецька група армій, що вторглась в Україну включала 57 дивізій і 13 корпусів групи армій “Південь”. Їм протистояли 80 дивізій Київського та Одеського військових округів, перетворених напередодні війни на Південно-Західний і Південний фронти. Наступ німецької армії
Німецькі війська, маючи величезний досвід в веденні сучасної війни, були раціонально розташовані, зокрема, на напрямках головних ударів вони в 6-8 разів переважали радянські війська, які їм протистояли. Німецькі танкові з'єднання просувалися зі швидкістю 50—60 км за добу за підтримки мотопіхоти, створюючи небувалі в історії воєн оточення — котли. Уже за перші два дні бойових дій на аеродромах та в повітрі Червона Армія втратила понад дві тисячі літаків, залишившись без прикриття з повітря.
Якими були події перших тижнів війни? Контрнаступ 23-29 червня семи радянських мотомеханізованих корпусів у районі Луцьк — Броди — Ровно (Рівне) не мав успіху, хоча вони мали 3846 танків, а вермахт — лише 799. У ході цієї битви радянські війська затримали просування противника до Києва на тиждень, але спинити його не могли. Робота з таблицею с. 18 – Співвідношення сил на українській ділянці радянсько-німецького фронту До яких наслідків таке співвідношення сил могло призвести?
Окупація міст України в 1941 році Контрнаступ 23-29 червня семи радянських мотомеханізованих корпусів у районі Луцьк — Броди — Ровно (Рівне) не мав успіху, хоча вони мали 3846 танків, а вермахт — лише 799. У ході цієї битви радянські війська затримали просування противника до Києва на тиждень, але спинити його не могли. 25 червня Луцьк 28 червня Ровно 30 червня Львів 2 липня Тернопіль 2 липня Станіслав 3 липня Дрогобич 9 липня Житомир 10 липня Кам’янець-Подільськ 19 липня Вінниця
Мобілізаційні заходи 1941 року в Україні. РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ с.19-20. СХАРАКТЕРИЗУВАТИ МОБІЛІЗАЦІЙНІ ТА ЕВАКУАЦІЙНІ ЗАХОДИ РАДЯНСЬКОЇ ВЛАДИ.
Евакуація в східні райони СРСР. В Україні 26 червня за рішенням ЦК КП(б)У та РНК УРСР була створена спеціальна комісія на чолі з заступником голови РНК УРСР Д. Жилою. Але оскільки воєнна доктрина передбачала війну “на чужій території”, то не було розроблено планів евакуації й не підготовлено для цього необхідних ресурсів. Усе робилося поспішно і негайно. В ході евакуації з України було вивезено на Схід 550 підприємств (лише з Києва — 197), понад 70 ВНЗ, 276 училищ фабрично-заводського навчання, не менше 3,5 млн. чол. населення. Робітники, колгоспники, інтелігенція Радянської України, були евакуйовані в 43 східних областей і автономних республік Російської Федерації, Казахстану, Узбекистану, Киргизії, Таджикистану, Туркменії
До 30 червня 1941 р. на львівсько-київському напрямку частини Червоної Армії змушені були відійти від державного кордону на 100-200 км. На 12-й день війни німецькі з'єднання заглибилися в глиб території України на 350 км. З 11 липня почалася оборона Києва. Спроба німців відразу захопити Київ провалилася. 200 тис. киян влилося до лав Червоної Армії, 90 тис. – у народне ополчення і винищувальні батальйони.
Колосальний обсяг робіт виконали трудящі України в липні 1941 — червні 1942 р., зводячи оборонні рубежі. Було збудовано понад 4000 км загороджувальних ліній, вручну переміщено 17 млн. куб. м землі, підготовлено 20 тис. військово-інженерних споруд. Однак усі зусилля виявилися марними, оскільки танкові з'єднання вермахту обійшли майже всі оборонні споруди.
САМОСТІЙНА РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ с.22-23 НАЗВІТЬ ПОДІЇ ЗА ДАТАМИ: 17 ВЕРЕСНЯ 1941р., 19 ВЕРЕСНЯ 1941р.
Наприкінці вересня – на початку жовтня 1941 р. німецьке командування розгорнуло наступ в напрямі Донбасу і Криму. Ворожі війська, які налічували 52 дивізії, мали перевагу над частинами Червоної Армії в живій силі, літаках, артилерії і мінометах. У тяжких боях радянські війська стримували натиск ворога і вимотували його сили. Окупація міст України в 1941 році 14 серпня Кіровоград 17 серпня Миколаїв 19 серпня Херсон 22 серпня Черкаси 25 серпня Дніпропетровськ 9 вересня Чернігів 18 вересня Полтава 19 вересня Київ 3 жовтня Запоріжжя 10 жовтня Суми 17 жовтня Одеса 21 жовтня Сталіно 24 жовтня Харків
Німецькі війська у Харкові, жовтень 1941 року До кінця 1941 р. ворог зайняв більшу частину території УРСР, крім східних районів Харківської, Ворошиловградської, Сталінської (Донецької) областей.
КОЛАБОРАЦІОНІЗМ Добровільне співробітництво окремих груп чи прошарків населення із загарбниками на територіях окупованих ними країн
Робота з історичним джерелом с. 25 Які причини колабораціонізму називає історик В. Литвин? Які настрої панували серед населення з початком окупації? Чому представники різних верств населення долучались до колабораціонізму?
ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ ПОКАЗАТИ НА КАРТІ НАПРЯМКИ НІМЕЦЬКИХ ВІЙСЬК НА ТЕРИТОРІЮ УКРАЇНИ, МІСЦЯ, ПОДІЇ, ЩО ПОВЯЗАНІ З ОБОРОНОЮ КИЄВА, ОДЕСИ, СЕВАСТОПОЛЯ; ПРОСУВАННЯ НІМЕЦЬКИХ ВІЙСЬК ТЕРИТОРІЄЮ УКРАЇНИ ДО ЇЇ ОСТАТОЧНОЇ ОКУПАЦІЇ
ВИЗНАЧИТИ ТА ПОЯСНИТИ НА ПРИКЛАДАХ ПОНЯТТЯ: ПРЕВЕНТИВНА ВІЙНА, ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА, МОБІЛІЗАЦІЙНІ ЗАХОДИ, ТАКТИКА “СПАЛЕНОЇ ЗЕМЛІ”, ЕВАКУАЦІЯ, КОЛАБОРАЦІОНІЗМ.
ПІДСУМОК УРОКУ Що в матеріалах уроку найбільше зацікавило вас? Про що обов'язково розкажете вдома? Про що хотіли б дізнатися більше?
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ ПРОЧИТАТИ ПАРАГРАФ 3; ПІДГОТУВАТИ МІНІ-ПОВІДОМЛЕННЯ “Радянський партизанський рух на Україні”.
Схожі презентації
Категорії