X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Кирилиця і глаголиця

Завантажити презентацію

Кирилиця і глаголиця

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

КИРИЛИЦЯ І ГЛАГОЛИЦЯ

Слайд 2

Літературна мова слов'ян , яка дійшла до нас, зафіксована в рукописних пам'ятках двома абетками - глаголицею і кирилицею

Слайд 3

Кирило (близько 827-869) і його старший брат Мефодій (бл. 815 -885 року) народились у місті Солунь (тепер Салоніки, Греція) в сім'ї воєначальника. За походженням болгари Обидва брати були канонізовані Східною (православною) Церквою та названі «рівноапостольними», а також причислені до святих Західною (католицькою) Церквою. Термин "кирилиця" може означати "азбуку, винайдену Кирилом", проте велика древність цього терміна не доведена.

Слайд 4

Кирилиця, за рукописами XI століття, мала 43 літери. В основі її лежав грецький алфавіт. Для звуків, однакових у слов'янському та грецькою мовами, використовувалися грецькі літери. Для звуків, властивих лише слов'янської мови, було створено 19 знаків простої форми, зручної для написання, які відповідали загальному графічному стилю кирилівського абетки.

Слайд 5

Кирилиця являє собою видозміну грецького алфавіту зі значними доповненнями, що позначають особливі звуки чи звукосполучення (так, грецька «бета» послужила не тільки основою для слов’янського В, але і для слов’янського Б: у грецькій в цю епоху звуку Б не було; багато букв виникли з сполучень «йоти» з наступною голосною.

Слайд 6

Слово "глаголиця" може бути переведене словом "буковіца" і позначає абетку взагалі.

Слайд 7

39 з них служили для передачі майже тих же звуків, що букви кирилиці, а одна - "Гервен", відсутня в кирилиці, призначалася для м'якого р. Глаголиця, згідно пам'ятників того ж часу, мала 40 літер.

Слайд 8

Глаголиця являє собою досить своєрідний алфавіт, що складається з букв дуже складної, химерної форми (наприклад, буква Д мала в глаголиці вид Л, літера Л – А, літера М – X. З питання про походження глаголиці існують дуже суперечливі думки. Деякі вважають, що глаголиця – це, по суті, навмисно ускладнена кирилиця (вважають, що глаголиця спочатку вживалася для тайнопису).

Слайд 9

На питання про те, яка з цих двох азбук виникла раніше, в науці досі немає однозначної відповіді. Деякі вчені вважають, що Кирило створив не кирилицю, а глаголицю, кирилиця ж виникла на зміну складній глаголиці аж у кінці ІХ ст. І автором її був Климентій, учень Кирила.

Слайд 10

Теорія 1. Глаголиця первісніша кирилиці Немає жодного факту на користь того, що кирилиця древнє глаголиці. З датованих пам'яток слов'янського письма, що дійшли до нас, найдавніший писаний глаголицею. Є кирилівські рукописи, які за безсумнівним ознаками списані з глаголичних оригіналів. Є древні палімпсести, які за вискобленний глаголичні лист покриті кирилицею, але немає рукописів з вискобленний кирилицею і нанесеної глаголицею. Орфографія, граматика та склад рукописів кирилівських набагато досконаліше, ніж у рукописах глаголичних .

Слайд 11

Мова глаголичних пам'ятників більш давнє, набагато архаїчніше мови кирилівських пам'яток . Глаголиця навряд чи могла з'явитися і зробитися вживаною після кирилиці і поряд з нею, тому що важко припустити, щоб комусь могло прийти в голову, маючи такий простий, чіткий, красивий і ясний алфавіт, як Кирилівський, вигадувати чи винаходити для протидії йому таку потворну, таку незручну і важку для письма і читання азбуку. Швидше треба допустити противне і думати, що незручна і складна глаголиця, протримавшись якийсь час, була замінена і витіснена більш зручною кирилицею.

Слайд 12

Глаголиця бідніша за кількістю букв, і, отже, кирилиця є більш досконалою абеткою. Про яку слов'янську азбуку йдеться в оповіді Чорноризця Храбра, про глаголицю або кирилицю? Певних вказівок з цього питання сказання не представляє. Але ясні сліди глаголичного оригіналу, що відбиваються в Московському списку (б. бібліотеці Московської духовної академії, тепер у Ленінській бібліотеці), і деякі вказівки на літери абетки, наявні в ньому, можуть свідчити про глаголицю .

Слайд 13

Пізніше графічно більш досконала кирилиця повсюдно витіснила глаголицю. У сучасному світі більше 70-ти національних мов побудовано на кириличній абетці. До XI-XII століть і кирилиця і глаголиця застосовувалися паралельно.

Завантажити презентацію

Схожі презентації

Презентації по предмету Історія України