Замок ПАЛАНОК
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Замок ПАЛАНОК місто Мукачеве Спільна творча робота вчителя початкових класів Цветаєвої І.В. та учениці 3-Б класу Стаценко Марини. Спеціалізована школа №211 місто Київ Проект «Пам’ятки культури України» ГРОМАДЯНСЬКА ОСВІТА
Археологи припускають, що укріплення на горі стояло ще у 9 столітті, хоча точна дата заснування замку не відома. В 9-10 століттях територія Закарпаття належала до земель Київської Русі, відповідно, Мукачівський замок у первісному вигляді був руським.
В 11 столітті Угорське королівство захопило Закарпаття, саме цим періодом датуються перші письмові згадки про Мукачівський замок. Відтоді замок став угорським. Угорська хроніка засвідчує, що укріплена кам'яними стінами в період правління короля Ласло фортеця, у 1086 році витримала п'ятиденну осаду і штурм половців.
З 13 по 14 століття замок був власністю угорських королів династії Арпадовичів та королів династії Анжу. Він служив для охорони воєнно-стратегічних шляхів і мав постійний гарнізон.
З 1396 по 1414 рік Мукачівським замком володів подільський князь Федір Коріятович з роду литовських князів Гедимінасів.
Протягом 15 -16 століть Мукачівський замок належав багатьом володарям, які його розбудовували.
З 1629 по 1711 рік Мукачівський замок належав сім'ї трансільванських князів династії Ракоці. Дердь І Ракоці перетворив замок у столицю свого князівства.
У 1680 р. замок перейшов до вдови Ференца І Ракоці - княгині хорватського походження Ілони Зріні. З 1685 по 1688 р. вона мужньо обороняла замок під час найтривалішої з його облог (майже три роки), яку здійснили австрійські імператорські війська. Вся Європа слідкувала за подіями в Мукачеві. На початок 1688 року він був єдиним нескореним австрійцями пунктом Трансільванського князівства. Після безлічі марних спроб взяти замок австрійці пішли на обман - вони сфабрикували листа до захисників Паланку. Брехливе послання закликало захисників припинити оборону. Піддавшись обману, 15 січня 1688 року Ілона Зріні підписала акт про капітуляцію.
З 1688 року замок відійшов під владу австрійців. За наказом імператора Леопольда І було виконано реконструкцію замку, завдяки якій він набув сучасного вигляду.
Не встигла закінчитись реконструкція, як Паланок потрапив у вир національно-визвольного угорського повстання, в якому активну участь брали русини-українці. І знову змінив власника. Ним став керівник повстання Ференц ІІ Ракоці – син Ілони Зріні. У 1705 році Мукачівський замок став повноцінною столицею Трансільванії - сюди було переведено монетний двір. На початку 1711 року Паланок залишався єдиним опорним пунктом армії повстанців. 24 червня 1711 оборонці замку капітулювали. На два століття Мукачівський замок став власністю австрійської корони.
У 90-х роках 18 століття Паланок було перетворено на в'язницю. Він став однією з найбільш суворих політичних в'язниць Австро-Угорщини. Вже будучи в'язницею, замок пережив велику пожежу, під час якої повністю згоріли всі дерев'яні будівлі замку.
Зараз Паланок - це відреставрована середньовічна фортеця. В ньому є: історичний музей, картинна галерея з виставкою сучасних живописців, художній салон, виставка "Дерев'яні церкви Закарпаття" тощо.
Схожі презентації
Категорії