X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Кіровоградщина – перлина скіфського краю”

Завантажити презентацію

Кіровоградщина – перлина скіфського краю”

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

На участь в обласному краєзнавчому конкурсі

Слайд 2

Великоскельовська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів. Гурток “Користувачі ПК” Керівник Щербина В.В.

Слайд 3

село Велика Скельова В селі моєму – серце України В селі моєму – сивина віків

Слайд 4

Село – центр сільської ради. Розташоване за 18 км від райцентру та за 130 км від обласного центру. Площа села - 3000,3 га. З них орної землі – 100,3 га, під забудовами 31,4 га.

Слайд 5

Про давнє заселення території свідчать археологічні знахідки. Так, недалеко від села Велика Скельова, біля села Мала Скельова виявлено поселення доби бронзи ( ІІ ст. до н.е.). У четвертинному періоді, під час Дніпровського зледеніння, недалеко від території села проходила південна межа льодовика.

Слайд 6

За переказами, село засноване у 18 ст. козаками з Київської та Полтавської губерній. Перші друковані відомості про село Велика Скельова з’явилися, ще в середині 18 ст.

Слайд 7

Так в описі населених пунктів Єлисаведградського повіту, який датований 1798 роком зазначено: “У скель у Обломіївки слободка Скельоватоє, володіння об’їзного полкового Миргородського Федора Москова , посполитіє піддане до Миргородського і Полтавського полків 1752 року”

Слайд 8

На кінець 1752 року в слободці налічувалося всього 21 двір, хат 89, сімей 99; з них нищих дворів 19, хат 54, сімей 61; в край нищих дворів 2, хат 35, сімей 38; в селі нараховувалось 9 коней, 14 волів.

Слайд 9

Останніми поміщиками в селі була родина Пишчевичів, які були власниками розкішного маєтку, землі яких простягалися до сучасного села Золотарівки, а самі постійно проживали в м.Олександрії. Панський двір розташовувався на території сучасної дільниці Олександрійського міжрайонного управління водного господарства.

Слайд 10

В центрі маєтку був розташований одноповерховий будинок, викладений з червоної цегли та оздоблений мозаїкою. На цій же території знаходились погреба та інші споруди. Недалеко від панського двору знаходився став. За сільською легендою цей став був улюбленим місцем прогулянок пана Пишчевича.

Слайд 11

Незадовго до революційних подій 1917 року старі поміщики Пишчевичі померли і захоронені недалеко від свого маєтку, а їхні нащадки виїхали до Німеччини. До наших днів залишились кам’яні надгробні плити панських могил.

Слайд 12

За переказами старожилів під час відступу німецьких загарбників з території нашого села з гармати був повністю зруйнований панський маєток в якому в післяреволюційні часи знаходилась перша сільська артіль. У 1927 році в селі створено комуну “Світова Зоря”

Слайд 13

Трагедія Голодомору 1932 – 1933 років охопила кожну родину села Велика Скельова. Точної кількості жертв встановити неможливо. Пошукова група, створена при сільській раді, дослідила, що жертвами Голодомору 1932 – 1933 років в с. Велика Скельова та Мала Скельова був 61 житель, як дорослі так і діти. На цей час в живих залишилось 55 чоловік, які пережили Голодомор.

Слайд 14

Розповіді найстарших мешканців села та документи свідчать, що вижити односельчанам під час голоду допомогли голова колгоспу Швець Дем’ян, голова сільради Швець Марко Павлович, уповноважений РВК Махонько. Вони влаштовували безкоштовні обіди, допомагали знайти молоді роботу на підприємствах Донбасу, багато односельчан працювали на шахтах.

Слайд 15

Постановою бюро РПК було ухвалено наступне: за невиправдане довір’я партії та за опортуністичну роботу, як класового ворога виключити з кандидатів партії та притягти до судової відповідальності голову колгоспу Швеця Дем’яна, голову села Швеця Марка Павловича, а уповноваженого Махонька відкликати з роботи та притягти до судової відповідальності.

Слайд 16

На вшанування і вічну пам’ять загиблим односельчанам від штучного Голодомору 1932 – 1933 років розпочато виготовлення та встановлення пам’ятного знаку. Ініціаторами встановлення пам’ятного знаку виступили територіальна громада села Велика Скельова та Управління каналу Дніпро – Інгулець.

Слайд 17

Нещодавно збудували пам’ятник на честь загиблих під час голодомору

Слайд 18

Біля 300 жителів села Велика Скельова та Мала Скельова воювали на фронтах Великої Вітчизняної війни. Полягли смертю хоробрих 154 чоловіки. Майже кожен з воїнів відзначений нагородами.

Слайд 19

В роки Великої Вітчизняної війни в населеному пункті жорстоких боїв не було, але під час звільнення криваві бої йшли в районі “Лиса Гора” та на висотках “Талова Балка” та “Мала Скельова”. Була велика артилерійська перестрілка, декілька снарядів упало і розірвалось на території села, було повністю зруйновано машинотракторне і тваринницьке приміщення.

Слайд 20

Німці довго не затримались на плацдармі і відступили в район села Золотарівка. При відступі німці підпалили своє сховище з бойовими припасами. Житель села Велика Скельова Ломонос Микита Федосійович 1912 р/н., вчитель, повішений німецькими окупантами в 1942 році в м. Новогеоргіївську. Похований на сільському кладовищі. На каторжні роботи до Німеччини було відправлено біля 90 чоловік, точні дані не відомі. До сьогоднішнього дня дожило 8 чоловік.

Слайд 21

Наше село було звільнене від німецьких окупантів 30 листопада 1943 року. В селі наступила радісна тиша. Люди залишали свої схованки. В районі містка на “Болото” з’явилась кінна розвідка, яку з радістю зустрічали мирні жителі. Незабаром через село пройшли регулярні війська.

Слайд 22

За історичні роки зазнавало змін і сільське господарство села. Уже у 1947 році колгосп було переіменовано на сільськогосподарську артіль “ІІІ вирішальний”, а в 60-х роках з колгоспу ім.. Леніна на колгосп ім. В.Ульянова. Центральною садибою колгоспу було с. Миронівка.

Слайд 23

На території села Велика Скельова знаходились молочнотоварна ферма та тракторна бригада. Виробничими напрямками були хліборобство і тваринництво. Під час перебудови колгосп реорганізовано на КСП “Миронівське”, землю розпайовано. Виробничі ділянки села Велика Скельова переіменовано на господарство ЗАСТ “Великоскельовске”, яке незабаром збанкротувало.

Слайд 24

Під час спорудження Кременчуцької ГЕС в село переселяли жителів надніпрянських сіл Калабарок, Новолипове, Чаплище, які ввійшли в зону затоплення.

Слайд 25

У 1958 році запрацював цегляний завод на південній околиці села Велика Скельова. Спочатку це було самостійне підприємство, а потім цегляний завод був підпорядкований Світловодському заводу силікатних виробів. На території села Велика Скельова знаходився третій цех.

Слайд 26

Частина виготовленої цегли з нашого заводу була використана на будівництві м. Світловодська, яке тільки починало будуватися. У 1975 році під Новорічні свята, в зв’язку з проведенням лінії газопроводу “Союз”, цегляний завод припинив свою діяльність.

Слайд 27

Таким був сільський клуб

Слайд 28

На прикінці 50-х на початку 60-х років на території села Велика Скельова була введена в дію зрошувальна дільниця Кіровоградського управління зрошувальних систем.

Слайд 29

На зрошуваних полях в селах Павлівці, Подорожньому, Золотарівці, Озерах Світловодського району та с. Успенці Онуфріївського району збирали високі врожаї.

Слайд 30

Найбільша річка району Цибульник з притокою Обломіївка. Річка Обломіївка протікає територією села Велика Скельова.

Слайд 31

На заході нашого села проходить штучний канал Дніпро–Інгулець, довжиною 150 км, якому в 2008 році виповнюється 20 років.

Слайд 32

Головне призначення каналу – забезпечення водою сільгоспугідь Кіровоградської та Дніпропетровської областей, Криворізького гірничо - рудного промислового комплексу, а також обводнення річки Інгулець з метою її оздоровлення.

Слайд 33

З початком будівництва каналу (1978р) паралельно в селі за рахунок коштів, виділених Міністерством меліорації та водного господарства України зводились об’єкти соціально-культурної сфери. Це загально-освітня школа,

Слайд 34

будинок культури

Слайд 35

та два 16-ти квартирні житлові будинки

Слайд 36

Управлінням по експлуатації каналу були відремонтовані вулиці села Велика Скельова загальною протяжністю 6,0 км. Розширено сільську АТС зі 100 до 200 телефонних номерів, проведено додаткові лінії зв’язку по селу.

Слайд 37

Було взято шефство над загальноосвітньою школою та сільською самодіяльністю.

Слайд 38

Відремонтовано два 16-ти квартирні будинки та передача їх в комунальну власність.

Слайд 39

Виконані роботи по капітальному ремонту дороги Світловодськ – Велика Скельова, за якою ведеться постійний догляд.

Слайд 40

У 2008 році зі створенням сільської футбольної команди шефство над нею взяло управління каналу Дніпро-Інгулець.

Слайд 41

Слайд 42

Слайд 43

Неподалік села Мала Скельова на поверхню виходять білі докембрійські кварцити, які занесені до пам’яток природи обласного значення “Білі скелі”.

Слайд 44

На даний час село налічує 238 домогосподарств, в яких проживає 553 особи.

Слайд 45

Всі землі сількогосподарського призначення знаходяться в обробітку сільськогосподарських підприємств: АВПП “Украгротехнологія”, СФГ “Колос”, СТОВ “Лік агро” СФГ “Ломонос”, СФГ “Петров”, СФГ “Лисенко”, СФГ “Тимофеєв”, СФГ “Адактуєва” та орендарями гр.. Федорус І.В, гр. Бобиком О.Ю., гр.. Григоренком С.І.

Слайд 46

Жителів обслуговують чотири торгівельні заклади, власниками яких є приватні підприємці Марченко В.М., Мірошниченко М.Г., Дуденко О.М., Швець Р.О.

Слайд 47

У Великоскельовській ЗОШ І-ІІ ступенів працюють 12 вчителів, які навчають 50 дітей.

Слайд 48

На території сільської ради розташовані та працюють: сільський БК – директор Буйлук С.Г, ФП – завідуючий Великий О.М., поштове відділення зв’язку – начальник Луцюк І.М.,

Слайд 49

сільська бібліотека – завідуюча Скринько Н.І., АТС – керівник Могильда А.Г.,

Слайд 50

У сільській бібліотеці

Слайд 51

Слайд 52

УКДІ – начальник Бурлака В.П

Слайд 53

УКДІ – виробнича база

Слайд 54

Дільниця Олександрійського міжрайонного управління водного господарства – Боровінська О.Б.

Слайд 55

Також в селі Велика Скельова є Українська Православна церква Святого Миколая в якій 50 прихожан. Священник церкви – Крайник С.В.

Слайд 56

Молодий парк зелених насаджень - результат толоки весною 2008р.

Слайд 57

Слайд 58

ЛЮБЛЮ СКЕЛЬОВУ Люблю я калину за світлим віконцем, Де завжди збирається дружна сім’я. Люблю Скельову я, як матір, як сонце, Бо це батьківщина маленька моя. До отчого дому тут в’ється стежина, Де рідна матуся, хвилюючись, жде. Притока Дніпра – наша річка тихенька Красою своєю все вабить мене. Тут бігала полем по росяних травах Вдивлялась в веселку, як мрію свою. То як же забути вас зелен отави, Де я народилась й тепер ось живу? Тут все особливе: й дерева і квіти, І посмішки щирі, й розмови палкі. То як же, мій краю, тебе не любити, Де люди живуть незвичайні такі? Хай гори в зелених лісах прикрашають Тебе, Скельова, моє рідне село І працею люди нехай звеличають, Щоб завжди добробут і щастя було! Валентина Соболєва, вчителька ураїнської мови і літератури.

Слайд 59

Слайд 60

Радимо прочитати: Історія міст і сіл Української РСР. Кіровоградська область.-К.: Політвидав України, 1972 рік.-с. 723. Кіровоградщина в роки Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років.-К.: Політвидав України, 197о рік.-с.257. Бесараб Л. Керівник. Депутат. Особистість. //Вісті Світловодщини.-2004 6 лютого. Калугіна С. Дніпровська вода тече у Кривий Ріг. //Вісті Світловодщини.-2006 21 квітня. Калугіна С. Вода це життя. //Вісті Світловодщини.- 2008 22 березня. Калугіна С. Професіоналізм – запорука успіху в роботі. //Вісті Світловодщини.- 2008 29 травня. Ткачук П. І.Ломонос: для мене Україна починається з села. //Вісті Світловодщини.- 2004 5 грудня.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Географія