Чи буде існувати Чорне море в майбутньому?
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Чи буде існувати Чорне море в майбутньому? Роботу виконав: Левшун Назар Анаталійович, учень 9-Б класу НВО №25 «ЗОШ І-ІІІ ступенів, ПМЛ, ЦПВ «Ліра» Науковий керівник: Романова Майя Миколаївна, вчитель географії
Давньогрецька назва моря - Понт Аксинський («Негостинне море»). В той час таку назву море отримало із-за труднощів з навігацією, а також диких ворожих племен, що населяли його береги. Пізніше, після вдалого освоєння берегів грецькими колоністами, море стало називатися Понтом Евксінський («Гостинне море»). У Стародавній Русі X-XVI століттях в літописах зустрічалася назва «Російське море», в деяких джерелах море носить назву «Скіфського». Походження назви Сучасна назва «Чорне море» знайшла своє відповідне відображення в більшості мов: грецькій, болгарській, румунській, англійській, турецькій, українській, абхазькій та ін. Найраніші джерела, що відображають цю назву, відносяться до XIII століття.
Береги Чорного моря порізані мало і, в основному, у північній його частині. Єдиний великий півострів - Кримський. Найбільші затоки на Україні - Ягорлицька, Тендрівська, Джарилгацька, Каркінітська, Каламітська і Феодосійська. На півночі і північному заході при впаданні річок розливаються лимани. Загальна довжина берегової лінії - 3400 км Географічні особливості
Чорне море - одне із наймолодших морів світу. Ще 8000 років назад воно було озером. Екосистема Чорного моря змінюється на наших очах: змінюється рівень моря, змінюється флора і фауна, з’являються нові морські види-заселенці, а деякі з тих, які жили тут раніше - зникають.
Клімат Клімат Чорного моря в основному континентальний. Чорноморське узбережжя Кавказу і південний берег Криму захищені горами від холодних північних вітрів і внаслідок цього мають м'який середземноморський клімат, а на південний схід від Туапсе - вологий субтропічний клімат. Води Чорного моря не схильні до замерзання. Температура води не опускається нижче +8 ° C
Рослинний світ моря включає в себе 270 видів багатоклітинних зелених, бурих, червоних донних водоростей (цистозіра, філофора, зостера, кладофора, ульва, ентероморфа та ін.) У складі фітопланктону Чорного моря - не менше шестисот видів. Чорноморська флора
Тваринні ресурси Фауна Чорного моря помітно бідніша, ніж фауна Середземного. У Чорному морі живе 2500 видів тварин (з них 500 видів одноклітинних, 160 видів хребетних - риб і ссавців, 500 видів ракоподібних, 200 видів молюсків, решта - безхребетні різних видів)
Рекреаційне значення Сприятливі кліматичні умови в Причорномор'ї обумовлюють його розвиток як важливого курортного регіону. До найбільших курортних районів на Чорному морі відносять: Південний берег Криму (Ялта, Алушта, Судак, Коктебель, Феодосія) – на Україні, Чорноморське узбережжя Кавказу (Анапа, Геленджик, Сочі) - у Росії, Піцунда, Гагра - в Абхазії, Батумі - в Грузії, Золоті піски і Сонячний берег - у Болгарії, Мамайя, Ефоріє - в Румунії.
Чорне море здавна надихало поетів і художників, письменників і музикантів. Максиміліан Волошин, Костянтин Паустовський, Михайло Булгаков, Валентин Катаєв, Олександр Грін, Тарас Шевченко, Олександр Олесь, Михайло Лермонтов, Олександр Пушкін, Іван Айвазовський — ці імена, назавжди пов'язані з Чорним морем.
На берегах цього моря знімалися такі знамениті кінокартини, як «Людина-амфібія», «Діамантова рука», «Червоні вітрила», «Іван Васильович змінює професію», «Асса». Найвідомішою картиною, знятою на узбережжі Чорного моря, є фільм Сергія Ейзенштейна «Броненосець Потьомкін».
Донині море не розгадане повністю Основна його особливість у тому, що воно розташоване в древній, сейсмічній зоні. Тому на дні часто відбуваються вулканічні вибухи, небачені підземні землетруси. У зв'язку з цим нижні шари води насичуються сірководнем та іншими шкідливими газами й хімічними утвореннями. Ще Христофор Колумб, мандруючи цим морем, спостерігав вогняні спалахи над його поверхнею, які можна побачити й тепер. H2S
Сірководневу зону в Чорному морі відкрив Н.І. Андрусов в 1890 р. Сірководень є сильнодіючою отруйною і вибухонебезпечною речовиною. Отруєння настає при концентрації від 0,05 до 0,07 мг/м3. В роті виникає солодкуватий металевий присмак. Сірководень
Токсикологія Сірководень дуже токсичний. При високій концентрації однократне вдихання може викликати миттєву смерть. При невеликих концентраціях досить швидко виникає адаптація до неприємного запаху «тухлих яєць», і він перестає відчуватися.
Загрожуючі неприємності Глибина верхньої межі сірководневого зараження Чорного моря нерівномірна. У серединній частині моря вона становить 80-100 метрів, біля берегів Кавказу-200, Криму-150 метрів. Таким чином, поверхня цього розділу має опуклу форму. Внизу ж сірководень насичує воду до найбільшої глибини, тобто 2245 метрів. У цьому сенсі Чорне море унікальне, воно єдине в світі без твердого дна. Підстилаюча лінза дихає, рухається, час від часу прориваючись на поверхню.
Серед українців є доволі поширений один страх, що Чорне море може викинути на значну територію отруйний сірководень і тоді все населення України загине. Перепаде також білорусам і росіянам. H2S
Сірководнева загроза На думку ряду експертів і вчених для детонації сірководню в Чорному морі достатньо потужності заряду еквівалентної Хіросімі. При цьому наслідки катастрофи будуть порівняні з тим, як якби в нашу Землю врізався астероїд з масою в 2 рази менше маси Місяця.
Слід розглядати 4 можливих напрямки першочергових науково-технічних та пілотних виробничих досліджень: Видобування сірководню за допомогою стаціонарних засобів, розміщених на березі. Видобування сірководню за допомогою засобів, розміщених на морських платформах. Видобування сірководню для порівняльних досліджень за допомогою засобів, що розміщаються на плаваючих судах. Використання сірководню без його підняття на поверхню моря.
Спосіб добування сірководню з морської води Для вирішення проблеми видобутку сірководневої води з певних глибин було запропоновано використати ефект фонтанного підіймання. Активним елементом є розчинений у ній сірководень. Запропонований авторами метод підйому сірководневої морської води, зовнішньо аналогічний ліфту може бути одним з найбільш енергетично ефективних.
Сірководень із-за своєї токсичності знаходить обмежене використання. У аналітичній хімії сірководень і сірчановоднева вода використовуються як реагент для осадження важких металів, сульфіди яких дуже слабо розчинні. У медицині - у складі сірчановодневих ванн. Сірководень застосовують для здобуття сірчаної кислоти, елементної сірки, сульфідів. Останніми роками розглядається можливість використання сірководня, накопиченого в глибинах Чорного моря, як енергетичної і хімічної сировини.
Паливні ресурси вичерпні Для отримання енергії людство використовує горючі корисні копалини: нафта, газ, вугілля та ін Це вичерпні природні ресурси. За даними авторитетного міжнародного аналітичного центру, так званого «Римського клубу» (дослідження 2010 р.), поклади нафти будуть вичерпані за наступні — 40, природного газу — за 30 років, вугілля – за 139 років. Нафта Природний газ Вугілля Світові запаси 40 років 30 років 139 років
Світова проблематика Причому термін вичерпання ресурсів був обчислений виходячи з припущення, що протягом наступних десятиліть розвідані ресурси зростуть в 5 разів у порівнянні з сучасними даними. Тобто будуть розвідані нові поклади, відкриті нові родовища, але, незважаючи, на це, час, коли вичерпаються запаси паливно-енергетичних ресурсів, дуже близький — він співвимірний зміні від 2-3 до 5-6 поколінь.
Сірководень на службі енергетичного господарства У лабораторії геленджицького філіалу інституту океанології зробили аналіз узятих проб сірководню з моря. На глибині 1000 м вміст сірководню становить 10-12 мг/л. 1 т сірководню містить 58 кг водню. При його спалюванні виділяється стільки ж енергії, скільки при спалюванні 222 л бензину. У Чорному морі накопичилося не менше 1 млрд. т сірководню, що дорівнює 222 млрд. л бензину.
Висновок Я вважаю, що проблема екології Чорного моря та вилучення водню з сірководню в наше століття нестачі паливних ресурсів актуальна. Перед країнами, що мають вихід в Чорне море, стоїть завдання об'єднання зусиль і звернення до вченого співтовариства з метою вироблення єдиної стратегії з метою вирішення даного питання.
Використана література Губарєв В.К. Довідник школяра і студента.- Донецьк, Гідрометіздат, 2008.-273с. Зайцев Ю.П. Введення в екологію Чорного моря.- Одеса: Евен, 2006. - 96с. Згуровська Л.Н. Дивини Чорного моря. - Сімферополь: БізнесІнформ, 2004.- 104с. ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ http://blacksea-education.ru http://oceancolor.gsfc.nasa.gov http://uk.wikipedia.org http://ukr-tur.narod.ru http://personal-plus.net
Схожі презентації
Категорії