Тепловий стан
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Внутрішня енергія Презентацію створено за допомогою комп’ютерної програми ВГ «Основа» «Електронний конструктор уроку»
Оскільки зі швидкістю руху молекул тіла пов’язана його температура, то хаотичний рух молекул, з яких складаються тіла, називають тепловим рухом. Тепловий рух відрізняється від механічного тим, що в ньому бере участь дуже багато частинок і кожна рухається безладно.
При падінні кульки її потенціальна енергія зменшується, а кінетична збільшується (повна ж механічна енергія кульки зберігається). У результаті удару об підлогу пластилінова кулька нагрілася й деформувалася. При цьому швидкість теплового хаотичного руху молекул кульки (а отже, і їхня кінетична енергія) збільшилася. Таким чином, механічна енергія кульки не «зникла», а перейшла в так звану внутрішню енергію. Суму кінетичної енергії хаотичного руху й потенціальної енергії взаємодії частинок (атомів і молекул), з яких складається тіло, називають внутрішньою енергією.
За якими ознаками можна дізнатися, що внутрішня енергія змінилася? Перша ознака: зміна температури тіла. Друга ознака: зміна агрегатного стану. При підвищенні температури тіла його внутрішня енергія збільшується, а при зниженні — зменшується. Коли вода перетворюється на пару, потенціальна енергія взаємодії молекул збільшується: адже для того, щоб «розтягти» одна від одної молекули води, що притягаються, необхідно виконати роботу.
Якщо помістити на дно товстостінного прозорого циліндра суху ватку й різко вставити поршень у циліндр, ватка загориться Це відбулося внаслідок сильного стиску: повітря в циліндрі нагрілося до дуже високої температури.
По-перше, сильне нагрівання газу при стиску використовують у дизельних двигунах, установлених в автомобілях, тракторах, кораблях. По-друге, у наших дослідах ми змоделювали появу хмар: піднімаючись, водяна пара розширюється й охолоджується, перетворюючись у крапельки води. По-третє, перехід частини внутрішньої енергії в механічну енергію відбувається в теплових двигунах, наприклад, в автомобільних. Розширюючись у циліндрі під поршнем, газ виконує роботу. При цьому газ охолоджується, тобто його внутрішня енергія зменшується.
1. Наведіть приклади теплових явищ. 2. Якими видами енергії володіють частинки, з яких складається речовина? 3. Як внутрішня енергія пов’язана з температурою? 4. За якими ознаками можна довідатися, що внутрішня енергія змінилася? Питання
Задачі 1. Як змінюються внутрішня й механічна енергія хокейної шайби: 2. Шайба ковзає по горизонтальній льодовій площадці. Як при цьому змінюється кінетична енергія шайби? Внутрішня енергія? а) коли її виносять із теплої кімнати на мороз; б) коли літак, на якому перевозять шайбу (разом з хокейною командою), розганяється по злітній смузі; в) коли літак набирає висоту; г) коли по шайбі б’ють ключкою?
1. Чи існують у природі тіла, у яких відсутня внутрішня енергія? 2. Чому в газах внутрішня енергія в основному обумовлена тепловим рухом молекул, а у твердих тілах — їх взаємодією? 3. Чи може тіло мати внутрішню енергію, але не мати при цьому механічної енергії? Поміркуй
Презентацію створено за допомогою комп’ютерної програми ВГ «Основа» «Електронний конструктор уроку» © ТОВ «Видавнича група ˝Основа˝», 2011 Джерела: 1. Усі уроки фізики. 8 клас./ Кирик Л. А.— Х.: Вид. група «Основа», 2008.— 352 с. 2. Сайти: fizika.ru, sga-help.ru
Схожі презентації
Категорії