X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Значення і загальна характеристика органів виділення

Завантажити презентацію

Значення і загальна характеристика органів виділення

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Слайд 2

Виділення – це процес видалення з організму шкідливих і непотрібних продуктів обміну речовин, надлишку води, солей, спрямований на підтримання сталості його внутрішнього середовища.

Слайд 3

Усі непотрібні та шкідливі для організму речовини виводяться назовні органами дихання, травлення, сечовиділення та шкірою. Ці органи утворюють систему виділення, але важливу роль у процесі виділення відіграє саме сечовидільна система.

Слайд 4

Через легені –до 15% - виділя- ються CO2, пари Н2О, деякі леткі речовини (ефір, алкоголь). Через шкіру – до 20% - виділяються CO2, мінеральні солі, солі важких металів, аміак. Через кишечник - до 6% - кінцевих продуктів обміну, важких металів. Через сечовидільну систему – до 60% - виділяється основна частина шкідливих речовин.

Слайд 5

Нирки – парні органи, що розміщені у верхній частині черевної порожнини по обидва боки від хребта, які продукують сечу. Сечоводи – відходять від нирок і виводять з них сечу. Сечовий міхур – резервуар сечі. Сечовидільний канал – сечівник – виводить сечу назовні.

Слайд 6

Нирка Ниркова артерія Ниркова вена Сечовід Сечовий міхур Сечовидільний канал

Слайд 7

Нирки мають форму квасолі, довжиною 10-12 см, шириною 5-6 см, масою 120-200 г. З внутрішнього боку нирки мають заглибини – ниркові ворота, через які входять артерія та нерви, а виходять вена, лімфатичні судини та сечовід.

Слайд 8

Корковий шар Мозковий шар Ниркова миска Ниркова артерія Ниркова вена

Слайд 9

Структурною та функціо- нальною одиницею нирки є нефрон. Це грандіозна “хімічна лабораторія”. Їх кількість у кожній нирці майже по 1 млн. 80% нефронів знаходяться у корковій речовині, а решта у мозковій.

Слайд 10

Вхідна судина Вихідна судина Ниркова капсула Капілярний клубочок Нирковий каналець

Слайд 11

Вхідна судина Вихідна судина Ниркова капсула Капілярний клубочок Нирковий каналець Сітка капілярів Ниркова вена Ниркова артерія

Слайд 12

У процесі утворення сечі виділяють два етапи: - фільтрація; реабсорбція. У результаті фільтрації утворюється рідина, яку називають первинна сеча, а в результаті реабсорбції утворюється вторинна сеча.

Слайд 13

Вихідна судина тонша за вхідну, тому у клубочку утворюється тиск. Із капілярного клубочка просочу- ється рідка частина плазми крові, у якій містяться як корисні так і шкідливі речовини.

Слайд 14

Велика кількість води. Шкідливі продукти життєдіяльності: аміак, сечовина. Глюкоза. Амінокислоти. Мінеральні солі. Вітаміни. Білки плазми та клітини крові.

Слайд 15

Вторинна сеча утворюється в процесі реабсорбції. Відбувається це у звивистих канальцях, петлях та збиральних трубочках, які відходять від капсул. Назад в кров всмоктується велика частина води, амінокислоти та глюкоза.

Слайд 16

До складу вторинної сечі входять: вода, солі, сечовина, аміак, солі сечової кислоти, тобто в сечі залишають- ся шкідливі речовини та надлишок води. Жовтий колір сечі зумовлюють жовчні пігменти.

Слайд 17

Первинна сеча Вторинна сеча Ознака Кількість на добу Вміст розчинених речовин 180 літрів 1,5 літра Мінеральні солі, глюкоза, амінокислоти, вітаміни, шкідливі продукти обміну. Надлишок мінеральних солей, шкідливі продукти обміну, надлишок глюкози.

Слайд 18

Що позначено на малюнку?

Слайд 19

Зробити позначення

Слайд 20

Закінчити речення У виділенні з організму продуктів обміну беруть участь ________________ Структурною і функціональною одиницею нирки є ____________________ Результатом процесу фільтрації є утворення _____________________________ Вторинна сеча відрізняється від первинної _____________________________ Органи сечовидільної системи розташовані у ________________________

Слайд 21

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія