Взаємодія генів. Позаядерна спадковість
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Розрізняють такі основні типи взаємодії генів комплементарність епістаз полімерію Крім того, окремо розглядають модифікуючу дію гена (плейотропія), яка проявляється у визначенні одним геном різних ознак.
Прикладом комплементарної взаємодії генів у людини може бути синтез захисного білка — інтерферону.
Прикладом епістазу є взаємодія генів під час утворення забарвлення плодів гарбузів і масті коней.
Полімерні гени, як правило, визначають кількісні ознаки. Діють вони, доповнюючи один одного, тому їх зазвичай позначають однаковими літерами латинського алфавіту, додаючи нижній числовий індекс для того, щоб розрізняти гени між собою, наприклад А1А1а2а2 або А1а1А2А2. За цим механізмом відбувається успадкування кольору насіння у пшениці та кольору шкіри в людини.
Шляхи позаядерного успадкування Шляхи успадкування Що успадковується Гени мітохондрій Кодують т-РНК та р-РНК, деякі рибосомальні білки й дихальні ферменти мітохондрій Гени пластид Кодують т-РНК та р-РНК, деякі рибосомальні білки й білкові комплекси пластид Плазміди і профаги Стійкість до антибіотиків та деякі інші властивості клітин Цитоплазма яйцеклітини Певні ознаки, успадкування яких визначається ядром клітини, але формування відбувається під впливом факторів, синтезованих материнською яйцеклітиною до утворення зиготи
Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів Дати відповіді на питання: 1. Що таке взаємодія генів? 2. Які цитологічні механізми покладені в основу позаядерної спадковості? 3. Яке значення взаємодія генів має для практичної діяльності людини? 4. Яке значення позаядерна спадковість має для практичної діяльності людини?
Схожі презентації
Категорії