Вигонка рослин
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Історична довідка Холодної зими 1240 р. в Кельн прибув голландський король Вільгельм, якому влаштували пишний прийом у приміщенні, прикрашеному деревами та чагарниками в повному кольорі, ніби влітку. Це був перший в Європі зимовий сад. Видовище було настільки незвичним, що його творця видатного садівника Альберта Магнуса звинуватили в чаклунстві.
Вигонка рослин — комплекс заходів, за допомогою яких можна вивести рослини зі стану спокою і змусити їх активно вегетувати у заздалегідь визначений, а не властивий їм строк. Такі рослини називають вигоночними, а момент встановлення їх у теплиці — зупинкою на вигонку. Підбираючи рослини, треба пам'ятати, що вигонці піддаються тільки ранньоквітучі види з коротким періодом спокою.
За стро ками цвітіння вигонку ділять на три періоди: 1-й період (рання) — з грудня до початку січня; 2-й (середня) — зі середини січня до кінця лютого; 3-й (пізня) — з початку бе резня до кінця квітня.
Асортимент вигоночних рослин досить різноманітний: трав'янисто-цибулинні (тюльпан, нарцис, гіацинт тощо); бульбоцибулинні(гладіолус,фреєзія); Кореневищні (астильбе, конвалія, півонія); Красиво квітнучі чагарники (бузок, троянда, айва японська).
Вигонка тюльпанів Після викопування цибулини просушують і сортують, вони повинні бути без найменших механічних пошкоджень, округлої форми, щільний, не менше 3,5 см у діаметрі і масою 30 г та більше. Наступний етап підготовки до вигонки – дотримання температурних режимів зберігання цибулин, які дають змогу регулювати розвиток квіткової бруньки в цибулині та змінювати строки цвітіння.
Вигонка тюльпанів Висаджують тюльпан в ящики 50х30х10 см з опорним ніжками на кутах заввишки від 10-15 см для складання у стоси. Садять цибулини на відстані 1х1,5 см, залежно від розміру, по 50-80 шт. на ящик. Набивають посадочні ємкості з таким розрахунком, щоб посаджені й злегка вдавлені у грунті цибулини перебували у рівні з краями ящика.
Вигонка тюльпанів Укорінення та проростання тюльпанів відбувається протягом 16-23 тижнів. Коли паростки досягнуть 5 – 7 см, а в нижній частині з’являться пуп’янки, їх зупинять на вигонку в теплиці з температурою 20-230С. Щоб стебло було довшим і розвивався квітконос із пуп’янком, рослини затінюють чорним папером протягом 5-8 днів. Для прискорення цвітіння паростки обприскують два-три рази на день теплою водою (300С) до розкриття листків і появи пуп’янків температуру знижують до 15-180С і поливають дуже обережно, щоб вода не потрапляла на листки й пуп’янки.
Вигонка тюльпанів Коли бутони забарвлюються, температуру знижують до 120С, що сприяє подовженню тривалості цвітіння, зміцненню квітконосів, набуванню пелюстками яскравішого забарвлення.
Вигонка нарцисів Якщо вигонка квітів планується до Нового Року, то цибулини зберігають до середини жовтня в підвалі, в сухому темному місці, при температурі 4-6°С. Якщо до 8 березня починається на початку лютого.
Вигонка нарцисів Цибулини висаджують у горщики в пухкий грунт або в подрібнений керамзит в суміші з торфом у співвідношенні 1: 2.Після посадки горщики з цибулинами нарцисів поміщають в темне прохолодне місце.
Вигонка нарцисів Вологість грунту підтримують поливами. Після появи перших листочків горщики виставляють на світло і в тепле місце.
Вигонка крокусів На початку листопада бульбоцибулини крокусів, відібрані для вигонки, висаджують в субстрат з дернової і листової землі, торфу і піску (в пропорції 1:1:0,5:0,5) і ставлять туди, де темно, сиро і холодно (50С). Вкорінюються крокуси близько двох місяців.
Вигонка крокусів Коли паростки досягають 2-3 см, їх заносять у приміщення тепліше 10-120С, а через 3-5 днів температуру підвищують до 20-220С і починають помірковано поливати рослини. Через 15-18 днів з'являться перші квіти.
Вигонка гіацинтів Цибулини викопують на два тижні раніше звичайного терміну; три доби просушують цибулини при активній вентиляції; перші 2 тижні їх зберігають при температурі 30 0С при високій вологості повітря; наступні 3 тижні зберігають при температурі 250С градусів; потім основний час зберігання до вересня проходить при температурі 230С; за тиждень до посадки температура зберігання знижується до 17 0С.
Вигонка гіацинтів Висаджують у горщики з землею, приготовленої з рівної кількості торфу і піску або землі і піску, і періодично поливають. Цибулини при посадці не заглиблюють, верхня третина цибулини підноситься над землею. Гіацинти, як і тюльпани, зберігають у прохолодному приміщенні при температурі 50С 3-4 місяці. Коли квітконоси розвинуться, горщики з гіацинтами переносять в світлу кімнату.
Вигонка гіацинтів Щоб квіти поступово звикали до світла, перші два-три дні їх потрібно на кілька годин в день прикривати. Цвітіння рослин залежить від температури повітря, при 15-200С воно триває 7-10 днів.
Вигонка конвалій Після перших приморозків листя конвалій стелиться по ґрунту, прибите дощами, воно згодом чорніє. Саме у цей період і слід викопувати кореневища рослин для зимової вигонки. Для вигонки беруть ті, що мають квітконоси. Гострим ножем навколо рослин вирізують циліндр діаметром 15—20 см та завтовшки 7 см і виймають разом із ґрунтом. Обережно, щоб не струсити, грудку перекладають у дерев’яний ящик. Корінці, що оголилися, слід присипати землею і злегка зволожити.
Вигонка конвалій Якщо поставити ємність із кореневищами на освітлене підвіконня, рослини пробудяться і почнуть розвиватися. До розкриття першої квіточки минає 30 — 50 днів.
Вигонка лілій Цибулини викопують восени, коли відми рають листки, з грудкою землі для збереження кореневої системи. Обмивають у 0,3 %-му розчині марганцевокислого калію. Для вигонки найбільш придатні щільні З—4-річні цибулини. Вигонку роблять як на грядках, так і в горщиках діаметром 20—25 см. Земельна суміш складається із дернової, листяної зем лі та піску (3:2:1).
Вигонка лілій У грудні - січні горщики ставлять у світлі теплиці з температурою 13-16°С. Цибулини вкорінюються протягом трьох тижнів. Потім починає відростати надземна частина. Коли паростки досягнуть 8— 10 см, температуру підвищують до 16— 18 °С, а в час розкриття пуп'янків для продовження цвітіння — знижують до 7— 10 °С.
Вигонка лілій Догляд полягає у підсипанні землі в горщики за потребою і підживленні повним мінеральним добривом через 10—12 днів. Зацвітають лілії через 2,5—3 місяці з часу висадження і цвітуть 20—30 днів.
Вигонка троянд Троянди можуть цвісти протягом цілого року. Для вигонки підбирають дворічні кущі з трьома-чотирма добре розвиненими пагонами і непошкодженою кореневою системою. У грунт теплиць кущі висаджують у листопаді, заздалегідь потримавши їх у воді протягом трьох діб, цілком видаливши слабі й підрізавши решту пагонів у чайних та чайноподібних троянд на дві-три бруньки. Ремонтантні сорти обрізують на п'ять-шість бруньок.
Вигонка троянд Висаджують троянди на грядках завширшки 1 м за схемою 25X30 см, залишаючи між ними доріжки завширшки 60 см. Для вкорінення троянд перших 15—20 днів підтримують температуру З—6°С, а потім поступово піднімають до 10 °С. У міру росту пагонів температуру підвищують до 20—22 °С, але в нічний час вона не повинна перевищувати 17 °С.
Вигонка троянд Із появою пуп'янків температуру знижують до 16—18°С. Перший пуп'янок відщипують, щоб викликати ріст бічних бруньок. Взимку поливають раз, а влітку — два рази на тиждень. Із наближенням осені цвітіння припиняється. Щоб загальмувати ріст, поливають у цей час два рази на місяць.
Вигонка гілок декоративних дерев і чагарників Для вигонки використовують гілки форзиції, бузку, декоративної смородини, дейції, тамариску, дерену (кизилу), айви японської, вейгели, садового жасмину, абрикоса, яблуні, рододендронів.
Вигонка гілок декоративних дерев і чагарників Використо вують сильні пагони завдовжки 40—60 см, що дає змогу вирощувати якісні рослини. Для одержання квітучих гілок у грудні-лютому пагони зрізують у жовтні, упаковують у поліетилен і до зупинки на вигонку тримають у холодильних камерах при 2—5 °С. Тривалість проморожування—не менше 30— 35 днів. Для вигонки до 8 березня тримати пагони в холодильних камерах немає потреби, їх залежно від виду рослини зрізують за 12—30 днів.
Вигонка гілок декоративних дерев і чагарників При вигонці підтримують температуру 22—24 °С. У період розпускання квіткових бруньок температуру знижують на 3—5 °С, а за три-чотири дні до використання—до 15 °С. Під час вигонки для захисту бруньки від висихання часто обприскують водою.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ: Бунін В.О. Квітникарство 1994 р. Киселев Г.Е. Цветоводство., под редакцией А. Я. Дреймана., М.- 1937 р. Прахов М.М. Квітникарство в школі.- 1971 р. Ранние цветы. Г. К.. Тавлинова, Лениздат, 1990.
Схожі презентації
Категорії