X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Тип круглі черви

Завантажити презентацію

Тип круглі черви

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Тип круглі черви

Слайд 2

Тип круглі черви Кру глі че рви або немато ди -тип двобічно-симетричних червоподібних тварин, який налічує близько 300 тис. видів.

Слайд 3

Тип круглі черви Тип налічує близько 20 тис. видів, вільноживучих і паразитичних, що включають морські, прісноводні та ґрунтові форми. Еволюційні особливості будови: 1) втрата паренхіми й поява первинної порожнини тіла — щілини між внутрішніми органами і стінкою тіла, заповненою рідиною; 2) диференціювання м’язової тканини на окремі тяжі поздовжніх м’язів; 3) поява задньої кишки, що відкривається назовні задньопрохідним (анальним) отвором.

Слайд 4

Тип круглі черви Для тварин, які відносяться до цього типу властиві: тришаровість, тобто розвиток екто-, енто- і мезодерми у ембріонів; наявність первинної порожнини тіла і епітеліально-мускульного мішка; двобічна симетрія; видовжене несегментоване тіло, яке на поперечному розрізі круглясте; наявність систем органів — м'язової, травної, нервової і статевої; роздільностатевість; поява третього, заднього відділу травної системи і анального отвору.

Слайд 5

Тип круглі черви Клас Нематоди, або власне круглі черви. Більшість нематод — вільноживучі тварини, що живуть у вузьких капілярних проміжках між часточками ґрунту, піску, мулу на дні водойм або на суші, й лише близько 7 тис. видів— паразити рослин і тварин. У прісних водоймах України знайдене понад 300 видів, у Чорному та Азовському морях — близько 200; у хребетних тварин зареєстровано 561 вид паразитичних нематод .

Слайд 6

Тип круглі черви Рослинні нематоди живуть на коренях цибулі, часнику, квасолі та на деяких інших городніх рослинах (цибульна нематода), у підземних пагонах картоплі (стеблова нематода), у різних органах суниці (сунична нематода). Розміри їхнього тіла коливаються від мікроскопічних до 1 м і більше. До гігантських видів належить паразитична нематода кашалотів, довжина якої близько 8 м.

Слайд 7

Круглі черви Вільноживучі круглі черви. Більшість круглих червів, описаних на сьогодні, — вільноживучі види. Серед них є мешканці грунтів, водойм тощо. Багато з них є сапротрофами, тобто живляться рештками рослин і тварин, розкладаючи складні сполуки на прості речовини. Разом з.бактеріями круглі черви беруть участь у поверненні в колообіг речовин, що входили до складу мертвої органіки. Деякі з круглих червів є хижаками, вони поїдають інших червів, мікроорганізми. Інші круглі черви живляться живими рослинами та грибами, заковтуючи їх цілими або проколюючи зубцями, а потім висмоктуючи.

Слайд 8

Круглі черви Серед круглих червів є паразити рослин. Такі черви завдають значної шкоди сільському господарству. Стеблова нематода картоплі може знищити до 80 % бульб, що зберігаються у овочесховищах. Покоління за поколінням паразити розвиваються в тканинах бульб, унаслідок чого картопля перетворюється на грудку брунатної трухлявини. Бурякова нематода різко знижує врожай цукрового буряку. Цей паразит оселяється в кореневій системі і спричинює відмирання коренів.

Слайд 9

Будова 1.Яєчник 2.Первинна порожнина тіла 3.Кишка 4.М’язи 5.Шкіра 6.Мезодерма 7.Ентодерма

Слайд 10

Будова Епітеліально-м'язовий мішок утворений кутикулою, гіподермою і мускулатурою. Всередині шкірно-м'язового мішка розташована первинна порожнина тіла, або псевдоцель, заповнена рідиною. Особливість цієї порожнини полягає в тому, що вона не вистелена мезодермальним епітелієм. У ній розташовуються внутрішні органи нематод. Крім того, у порожнині під великим тиском знаходиться рідина, що створює опору для соматичної мускулатури. До складу органів входить невелика і, як правило, постійна кількість клітин.

Слайд 11

Травна система Травна система починається ротовим отвором, який розташований на передньому кінці тіла і оточений трьома «губами». Травна система являє собою пряму трубку, яка ділиться на три відділи—передній, середній і задній. Передній і задній відділи ектодермального походження, середній — ентодермального. Закінчується кишка анальним отвором, який розташований на задньому кінці тіла з черепного боку. У деяких видів анальний отвір відсутній.

Слайд 12

Будова Кровоносна і дихальна системи відсутні, що вказує на примітивність організації нематод. Дихання здійснюється через покриви або біоенергетичний процес відбувається за типом аноксибіозу (бродіння).

Слайд 13

Видільна система Видільна система своєрідна. Вона представлена 1—2 одноклітинними шкірними залозами, які замінили протонефридії. Від залози відходять вирости у вигляді двох бічних каналів, які лежать у бічних валиках гіподерми. Ззаду канали закінчуються сліпо, а в передній частині сполучаються у один непарний канал, який відкривається назовні порою позаду «губ».

Слайд 14

Нервова система Нервова система складається з навкологлоткового кільця, від якого відходять нервові стовбури — спинний, черевний і 4 бічні. Стовбури сполучені між собою комісурами. Органи відчуттів розвинені слабо. Вони представлені органами дотику і, ймовірно, органами хімічного відчуття — горбиками, які розташовані переважно навколо рота, а в самців і дотикових горбиків на задньому кінці тіла.

Слайд 15

Статева система Нематоди роздільностатеві, притаманний статевий диморфізм. Статеві органи трубчастої будови. У самки вони звичайно парні, а у самця — непарні. Чоловічий статевий апарат складається із сім'яника. За ним іде сім'япровід, який переходить у сім'явипорскувальний канал, що відкривається у задню кишку. Жіночий статевий апарат починається правим і лівим яєчниками, потім ідуть правий і лівий яйцеводи у вигляді трубок великого діаметра, права і ліва матки, які мають невеликий діаметр. Обидві матки сполучаються у загальну піхву, яка відкривається назовні на череві. Розмноження тільки статеве.

Слайд 16

Гострик Гострик живе в нижніх відділах тонкої кишки людини. Дорослі гострики мають невеликі розміри: самці — від 3 до 5 мм, самки — від 9 до 12 мм. Задній кінець самця зігнутий у вигляді гачка. Розвивається без проміжного хазяїна. Самці, запліднивши самок, гинуть.

Слайд 17

Гострик Хоча гострики й не належать до найнебезпечніших паразитів людини, проте вони викликають такі неприємні явища: травмування слизової оболонки кишки і запальні процеси в ній; заповзаючи в червоподібний відросток, спричинюють його запалення; у разі інтенсивного зараження часто спостерігаються біль у животі, втрата апетиту, нудота й блювання; сон у хворих неспокійний; від постійного недосипання погіршується самопочуття, знижується працездатність, настають нервові розлади і виснаження;

Слайд 18

Заходи боротьби Заходи боротьби і профілактика.1. Потрібно активно виявляти заражених людей (особливо серед дітей).2. Зараженим гостриками особам слід перед сном ставити теплу клізму і до задньопрохідного отвору класти тампон із сухої вати. Виповзаючи, гострики відкладають яйця на тампон і не викликають сверблячки. 3. Суворо дотримуватись правил особистої і громадської гігієни (ретельно мити руки з милом перед їдою і після відвідування туалету; коротко стригти нігті; викорінювати у дітей, а іноді й у дорослих, звичку гризти нігті і брати в рот пальці, ручки тощо). 4. Слід постійно проводити санітарнопросвітницьку роботу серед населення, спрямовану на запобігання зараженню гостриками.

Слайд 19

Аскарида Аскарида є найпоширенішим паразитом людини. Особливо часто вона трапляється у дітей. В Україні паразит частіше вражає людей у північній і північнозахідній частинах республіки, у південних і південносхідних районах аскариди зустрічаються рідше. Широкому розселенню паразита в північних і північнозахідних районах України сприяють оптимальні умови для розвитку й виживання яєць аскариди, а незнезаражені людські фекалії тут дуже часто використовують для удобрювання грунту.

Слайд 20

Заходи боротьби Заходи боротьби і профілактика. Потрібно виявляти і лікувати хворих. Особливо велике значення має впровадження в побут миття і термічної обробки ягід, овочів, зелені й фруктів, які вживають у сирому вигляді. Перед термічною обробкою слід добре промити рослинні продукти чистою холодною водою, а потім опустити в друшляці на 2—3 с в окріп (70—76 °С) і після цього відразу ж промити продукти холодною водою. Термічну обробку рослинних продуктів слід здійснювати безпосередньо перед використанням їх у їжу.

Слайд 21

Трихінела Дорослі трихінели (довжина тіла самок близько 4 мм) живуть у просвіті тонкого кишечника, а мікроскопічні личинки проникають у м'язи, де вони ростуть, скручуються у спіраль і, утворивши навколо себе капсулу, переходять у стан спокою. Джерело зараження людини — м'ясо тварин, особливо свиней, що заражуються трихінелою, живлячись дрібними ссавцями, наприклад, пацюками.

Слайд 22

ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія