X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Скільки м'язів у людському тілі?

Завантажити презентацію

Скільки м'язів у людському тілі?

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Скільки м'язів у людському тілі? Загалом налічується 640 м'язів. Найбільші з них – м'язи торса, плечей, стегон і тазу. Під час руху їх помітно під шкірою. Але більшість м'язів досить малі за розміром. Око, наприклад, утримується за допомогою шести невеликих м'язів, завдяки яким воно добре рухається і створює значний кут огляду.

Слайд 2

Яку роботу виконують мязи? М'язи виконують два види роботи. Перший вид – рух, тобто переміщення тіла в просторі або частин тіла відносно одна одної – це динамічна робота. Другий вид роботи, яку виконують м'язи, - це утримання частин тіла у певному положенні (стоячому, сидячому тощо). Це статична робота м'язів, під час якої вони не скорочуються, а лише напружуються.

Слайд 3

Як швидко працюють м'язи? М'язи різних типів працюють із різною швидкістю. Наприклад, м'язи в пальцях, на обличчі та біля очей скорочуються за 1/20 с, тобто вони працюють швидко, але й швидко втомлюються. М'язи спини скорочуються набагато повільніше, але можуть працювати довго й не стомлюватись.

Слайд 4

Що контролює м'язи? Роботу м'язів контролює мозок, посилаючи до них імпульси рухомими нервами. Таким чином він передає інформацію про те, яке м'язове волокно має збуджуватись і на який час. Багато дій людина виконує автоматично (жує, ходить, говорить), вона не задумується, як це зробити. Навіть для того, щоб стояти, людина користується можливостями і працею м'язів. Мозок, звичайно, теж контролює ці дії, але не так сильно, як інші.

Слайд 5

Рефлекси – зверни увагу! Рефлекс – це рух тіла, який відбувається незалежно від волі людини (без команди мозку). Багато рефлексів допомагають людині уникнути небезпеки ушкодження частин тіла. М'язи швидко “забирають” частину тіла від небезпечного подразника. Наприклад, якщо до обличчя наближається якийсь предмет (згадаймо спортивні ігри), то тіло має декілька рефлексів, щоб зреагувати: Повіки закриваються, щоб захистити око М'язи на обличчі напружуються Голова повертається, щоб уникнути удару Руки рефлекторно піднімаються, щоб відбити м'яч

Слайд 6

Рефлекси

Слайд 7

Чому м'язи виснажуються? Кров доставляє до м'язів кисень та поживні речовини і видаляє з них кінцеві продукти обміну, чим забезпечує їх продуктивну роботу. Коли серце працює погано, кров рухається повільніше, тому м'язи виснажуються через брак поживних речовин. М'язи також виснажуються внаслідок хвороб та у людей літнього віку, коли відбуваються ушкодження м'язової тканини і зниження її активності.

Слайд 8

Чи можна збільшити кількість мязів? Людина може збільшити лише масу м'язів, але не їх кількість. М'язи можна “накачати”, виконуючи фізичні вправи. Постійні тренування, гімнастика, рухливі ігри та фізичні навантаження роблять м'язи міцнішими, людину – здоровішою. Такі заняття також позитивно впливають на роботу серця та легень.

Слайд 9

Фізичні вправи Фізичні вправи роблять м'язи більшими та міцнішими. Такі вправи, як піднімання штанги, корисні для людського організму, оскільки людина вчиться бути стійкою та сильною як фізично, так і духовно.

Слайд 10

Рухливі ігри Під час гри в теніс працюють не лише м'язи рук, а й шиї, спини та ніг. Щоб навчитися добре грати, треба не боятись фізичних навантажень.

Слайд 11

Цікаві факти Вага м'язів становить 2/5 усієї ваги людини У чоловіків м'язова система розвинена краще, ніж у жінок Найбільший м'яз – сідничний, він допомагає людині ходити, бігати чи стрибати Найменший м'яз – вушний, його розміри можна порівняти з розмірами літери “і”

Слайд 12

Будова і функції зубів

Слайд 13

Красива посмішка і рівні зуби - мрія мільйонів.

Слайд 14

Сучасне уявлення про красиву і здорову людину нерозривно пов'язане зі сліпучою посмішкою, що відкриває ряд рівних білосніжних зубів.

Слайд 15

Зуб - орган, який служить в основному для первинної механічної обробки їжі. А також бере участь в утворенні звуків мови.

Слайд 16

Молочні зуби

Слайд 17

Молочні зуби Зачатки постійних зубів

Слайд 18

Ротова порожнина дорослої людини

Слайд 19

Формула зубів 32 2 1 2 3 2 1 2 3 різці ікла малі корінні великі корінні

Слайд 20

Зовнішня будова зуба коронка шийка корінь

Слайд 21

Різці, ікла мають по одному кореню Великі корінні зуби - по 2-3 кореня Корні зубів

Слайд 22

Строение зуба в разрезе Пульпа зуба складається з пухкої сполучної тканини з великою кількістю кровоносних і лімфатичних судин, нервів.

Слайд 23

Повторимо! Емаль Десна Дентин Пульпа

Слайд 24

Функції зубів Різці - ріжуть. Ікла - розривають. Великі і малі корінні - перемелюють

Слайд 25

Брекети відмінний спосіб отримати здорові зуби в будь-якому віці. Виправлення прикусу відіграє величезну роль у справі збереження Вашого здоров'я. Неправильний прикус найчастіше стає причиною таких неприємних захворювань як: карієс, пародонтоз, гінгівіт і навіть гастрит. керамічні брекети сапфірові брекети Звичайні брекети

Слайд 26

Карієс руйнування емалі зубів

Слайд 27

Карієсогенні фактори Залишки їжі утворюється зубний наліт, який створює сприятливе середовище для мікроорганізмів, утворення молочної кислоти, що викликає розчинення емалі

Слайд 28

Нестача іонів фтора емаль стає менш міцною F Карієсогенні фактори

Слайд 29

Куріння викликає утворення нальоту на емалі, через перепад температури в ротовій порожнині на емалі утворюються тріщини Карієсогенні фактори

Слайд 30

Етапи розвитку карієсу Зміна зовнішнього вигляду емалі зуба (стає тьмяна, меловідного). Освіта порожнини в зубі. Пульпіт - запалення пульпи зуба в результаті проникнення мікроорганізмів у пульпової камеру через каріозну порожнину. Періодонтит - запалення кореневої оболонки зуба, що викликає набряк м'яких тканин обличчя

Слайд 31

Профілактика захворювань необхідно вести здоровий спосіб життя проводити фторування водопровідної води систематично відвідувати стоматолога з метою профілактичного огляду порожнини рота

Слайд 32

проводити гігієнічний догляд за порожниною рота-чистка зубів: зубна щітка (змінюється не рідше 1 разу на 3 місяці) зубна паста зубна нитка Профілактика захворювань

Слайд 33

поновлення та дезодорація: зубний еліксир дезодорант для порожнини рота жувальна гумка Профілактика захворювань

Слайд 34

Посміхайтесь на здоров’я!

Слайд 35

Харчування та здоров'я

Слайд 36

Харчування відіграє життєво важливу роль у нашому повсякденному існуванні, в тому, наскільки ми енергійні, бадьорі, і яка наша сила в опорі хворобам.

Слайд 37

Здоров'я людини багато в чому залежить від того, чим і як він харчується. При правильному харчуванні людина отримує всі необхідні для організму речовини.

Слайд 38

Їжа має бути поживною та різноманітною. Одноманітна їжа приїдається, гірше засвоюється. До складу їжі повинні входити продукти рослинного і тваринного походження

Слайд 39

Хорошому відділенню травних соків сприяють фруктові соки, овочеві салати і вживання перших страв

Слайд 40

Піраміда харчування

Слайд 41

Баланс між споживанням і фізичною активністю

Слайд 42

Потреба в їжі відчувається періодично. Коли вміст поживних речовин в шлунку, кишечнику, крові опускається нижче норми, збуджуються центри голоду в головному мозку, і людина починає шукати їжу.

Слайд 43

Режим харчування Для нормальної роботи травної системи важливо харчуватися в одні й ті ж години - дотримуватися режиму харчування. Дотримання режиму харчування забезпечує більш швидке переварювання і краще засвоєння їжі.

Слайд 44

«Краще 7 разів поїсти, ніж один раз наїстися» Золоті правила харчування

Слайд 45

«Їж стільки, щоб тіла будівля не гинула від переїдання» (А. Джамі) Золоті правила харчування

Слайд 46

«Хто довго жує – той довго живе» Золоті правила харчування

Слайд 47

При чотириразовому харчуванні споживання їжі розподіляють так: сніданок - 25% обід - 40% полудень - 15% вечеря - 20% Харчуватися краще 4 рази на день. Дорослі люди можуть їсти 3 рази на день.

Слайд 48

Пропустити сніданок або перекусити вранці незбалансованої їжею - все одно, що рушити в дорогу на машині з напівпорожнім баком.

Слайд 49

Правила прийому їжі

Слайд 50

Тривалі проміжки між їжею, харчування всухом'ятку призводять до захворювань шлунка. Вечеряти треба за 2 год до сну. За цей час їжа в шлунку встигає перетравитися.

Слайд 51

Їжа повинна бути не дуже гарячою і не дуже холодною. Не слід зловживати гострою їжею. Після їжі потрібно сполоснути рот, очистити зуби від залишків їжі.

Слайд 52

Їжа з приємним запахом і смаком викликає апетит і виділення травних соків Спочатку вживають страви, які посилюють сокоотделеніе (салат, вінегрет, бульйон) Пам’ятайте! Солодощі знижують апетит!

Слайд 53

Не їжте відразу після серйозних фізичних навантажень: занять спортом, важкої фізичної роботи, переохолодження або перегріву організму, а також після бурхливих емоцій.

Слайд 54

Не треба пити безпосередньо перед прийомом їжі, під час і відразу після їжі. Виняток можна зробити лише в тому випадку, якщо вживаєте дуже суху їжу, яку можна запивати невеликими ковтками. Пити треба мінімум за півгодини до їжі і не раніше години після їжі.

Слайд 55

Відразу після їжі не беріться за роботу, а трохи відпочиньте. Але не лежите і не спите. Найкраще неквапливо прогуляйтеся. Перерва має становити не менше 15 хвилин у разі легкої роботи і не менше півгодини в разі тяжкої фізичної. А при серйозних заняттях спортом перерва між закінченням їжі і початком тренування повинен становити не менше години.

Слайд 56

Якомога менше споживайте жарених страв!

Слайд 57

Ми їмо, щоб жити, а не живемо, щоб їсти!

Слайд 58

Слідкуйте за вагою ІМТ – індекс маси тіла ІМТ = маса тіла (кг): зріст (м2)

Слайд 59

Норма 18,5-24,9 Надлишок 25, 0-29,9 Більше 30 – необхідно знижувати вагу Показник ІМТ

Слайд 60

Їжа на ніч веде до збільшення маси тіла

Слайд 61

Вітаміни

Слайд 62

Вітаміни – біологічно активні речовини різної хімічної природи, що необхідні для забезпечення важливих процесів в організмі.

Слайд 63

Вітаміни На добу організмові людини необхідно кілька міліграмів вітамінів. Вони відіграють значну роль в обміні речовин і енергії. Вітаміни швидко розпадаються в огранізмі. Більшість з них не відкладаються про запас і не синтезуються в організмі. Тому необхідно постійно вживати продукти, що містять вітаміни.

Слайд 64

Найбільше вітамінів міститься в свіжих фруктах, овочах, у молоці та м`ясі. За відсутності вітамінів у їжі в організмі виникають захворювання – авітаміноз, а за їх нестачі – гіповітаміноз.

Слайд 65

Вітаміни Відомо 50 вітамінів. Їх поділяють на водорозчинні та жиророзчинні. До водорозчинних належать вітаміни групи В, вітаміни Р, С. До жиророзчинних – A, D, E, F, K.

Слайд 66

Водорозчинні Вітамін В1 (тіамін) бере участь а обміні білків, жирів, вуглеводів. За нестачі вітаміну втрачається апетит, людина швидко стомлюється, стає дратівливою, у неї порушується діяльність нервової системи. Найбільший вміст вітаміну В1 у чорному хлібі, вівсяній крупі, яєчних жовтках, печінці. Добова потреба становить 2-3 мг.

Слайд 67

Вітамін В1

Слайд 68

Водорозчинні Вітамін В2 (рибофлавін) необхідний для синтезу ферментів. За нестачі вітаміну порушується діяльність нервової системи, уражається рогівка очей, шкіра, слизові оболонки порожнини рота. Вітамін В2 у значних кількостях є в рибних продуктах, печінці, молоці, гречаній крупі. Добова потреба становить 2-4 мг.

Слайд 69

Вітамін В2

Слайд 70

Водорозчинні Вітамін С (аскорбінова кислота) міститься у відносно великій кількості в багатьох плодах, зелених частинах рослин – шипшині, чорній смородині, лимонах, помідорах, цибулі, часнику. За його недостатньої кількості кістки робляться крихкими, виникає біль у суглобах, настає недокрів`я, на слизових оболонках рота з`являються виразки, зуби розхитуються і випадають – розвивається захворювання цинга. Добова потреба становить 100 мг.

Слайд 71

Вітамін С

Слайд 72

Жиророзчинні Вітамін А (ретинол) міститься в основному в їжі тваринного походження – вершковому маслі, риб`ячому жирі та ікрі, печінці, яєчних жовтках, молоці. При нестачі вітаміну А сповільнюється ріст організму й волосся, порушується формування зубів, уражаються легені, кишечник. Одне з захворювань – куряча сліпота, коли з настанням сутінок слабне зір. Добова потреба у вітаміні 1-2 мг.

Слайд 73

Вітамін А

Слайд 74

Жиророзчинні Вітамін D (протирахітний) міститься у відносно великій кількості в риб`ячому жирі, ікрі, печінці, яєчному жовтку. За його нестачі в дітей зменшується вміст солей у кістках, скелет формується неправильно, знижується опір організму до захворювань – розвивається рахіт. Під впливом сонячного проміння в організмі синтезується речовина, здатна перетворюватись на вітамін D.

Слайд 75

Слайд 76

Вітаміни A, C, D

Слайд 77

Вітаміни Вітамі ни (лат. vitae — життя і "амін" - азотиста речовина, що містить NH2) — органічні сполуки різної хімічної природи, необхідні в невеликих кількостях для нормального обміну речовин і життєдіяльності живих організмів. Багато вітамінів є попередниками коферментів, які беруть участь у ферментативних реакціях. Людина і тварини не синтезують вітаміни, або синтезують у недостатній кількості, тому повинні одержувати їх з їжею. Нестача вітамінів приводить до порушення обміну речовин. Джерелом вітамінів найчастіше є рослини.

Слайд 78

Слайд 79

Ретинол Вітамін А Норми споживання Тип: жиророзчинний Користьдляорганізму: зір,шкіра,кісткизубиіясна Міститьсяу продуктах: Червоногокольору;морква,печінка Длядітей(7років) 700 мікрограмів Длячоловіків 1000 мікрограмів Дляжінок 1000мікрограмів

Слайд 80

Вітамін А Вітамін А (аксерофтол, ретинол, антксерофтальмічний, вітамін росту) відносять до групи жиророзчинних вітамінів. Вітамін регулює обмінні процеси в шкірі, слизових оболонках очей, дихальних та сечових шляхів, травного каналу. Він значно підвищує опірність організму до інфекційних хвороб. Вітамін спричиняє значний вплив на стан клітинних мембран, тканинне дихання, функціонування ендокринних залоз. Він міститься в деяких продуктах тваринного походження - риб'ячий жир, печінка, нирки, молочні продукти (сметана, вершкове масло), курячі яйця, ікра осетрових риб. Але тільки половина необхідної для організму людини добової норми вітаміну А задовольняється після їх вживання.

Слайд 81

Вітаміни А

Слайд 82

Вітаміни А Решта надходить із рослинних продуктів, які містять пігментний каротин. Каротиноїдні (від французького carrot - морква) - оранжево-червоні пігменти, які при попаданні в організм людини мають властивість під впливом ферменту каротинази перетворюватися на вітамін А. Вони містяться в листі, квітках і плодах багатьох рослин, а також у грибах і водоростях. В організмі людини з цих попередників вітамінів у результаті складних окислювальних реакцій утворюється ретинол (вітамін А1), а в організмі прісноводних риб - вітамін А2. Ретинол у вільному стані має кристалічну будову. Його кристали жовтого кольору, розчиняються в жирах, ефірі, ацетоні та інших органічних розчинниках, які є нерозчинними у воді. Оскільки каротин (попередник вітаміну А) втричі слабший від вітаміну А, його необхідно вживати втричі більше. Наприклад, якщо добова норма для організму вітаміну А 1,5 мг, то каротину необхідно 4,5 мг.

Слайд 83

Вітаміни А

Слайд 84

Вітаміни А Найбагатші на каротин ті частини рослин і плоди, які забарвлені у оранжево-червоний або зелений колір. Багато цієї речовини в моркві, червоному перці, помідорах, кропиві, шпинаті, салаті, гарбузі, зеленій цибулі, петрушці, щавлі, персиках, абрикосах, плодах обліпихи і шипшини.

Слайд 85

Вітаміни А

Слайд 86

Вітамін А Вітамін А і каротин мають чудову властивість накопичуватися в організмі і їх надлишки можуть зберігатися більше року, тому достатньо наситити себе в літньо-осінній період відповідними продуктами, щоб потім цілу зиму потихеньку використовувати ці елементи з "власних" запасів. Резерв вітаміну А може витрачатися впродовж 2-3 років. Для засвоєння ретинолу та каротину в кишечнику необхідна присутність жирів та жовчних кислот. Звичайна теплова обробка майже не впливає на вміст у продуктах ретинолу. Засвоєння організмом каротину і перетворенням його в ретинол покращується, якщо овочеві страви готувати з жиром (наприклад, тушкувати моркву зі сметаною). Потреба людини у цьому вітаміні значно зростає при хворобах кишечника, підшлункової залози, шкіри, дихальних шляхів, щитовидної залози, при опіках, переломах, нефролітіазі, гнійних ранах і ін. Ретинол руйнується під дією сонячних променів та при згіркненні жирів, що містять цей вітамін.

Слайд 87

Слайд 88

Аскорбінова кислота Вітамін С Норми споживання Тип: водорозчинний Користьдляорганізму: імуннасистема,кістки,розщепленняхолестерину упечінці. Міститьсяу продуктах: лимон,перець, плодахшипшини,цитрусові,листовіовочі,зеленоїцибулі Длядітей(7років) 55 мг Для чоловіків 80 мг Дляжінок 70 мг

Слайд 89

Вітаміни С Аскорбíнова кислотá (гамма-лактон 2,3-дегідро-L-гулонової кислоти, вітамін C) C6H8O6, відносно проста органічна кислота, міститься у свіжих фруктах і овочах. Вона не синтезується у організмі людини і надходить лише з продуктами харчування. Розчиняється у воді і руйнується при тривалому кип'ятінні, тому вимочування або переробка овочів знижує вміст у них вітаміну С. Велика кількість вітаміну C міститься в лимонах, плодах шипшини, червоного перцю, смородини, зеленої цибулі. Добова потреба людини в аскорбіновій кислоті досить велика - 63—105 мг. Нестача аскорбінової кислоти може привести до цинги. Отримана 1934 Тадеушем Рейхштейном, швейцарським хіміком, нобелянтом.

Слайд 90

Вітаміни С

Слайд 91

Вітаміни С Багато вітаміну «С» містить хрін, який слід натирати відразу ж на оцет, так як кислота сприяє збереженню вітаміну. Саме тому кисла капуста зберігає вітамін протягом цілого року.

Слайд 92

Вітаміни С Варка овочів, бобів, гороху з содою прискорює руйнування вітаміну, так само як і повільне нагрівання. При приготуванні їжі слід кидати овочі та картоплю в киплячу воду і споживати відразу, не даючи довго стояти звареній їжі. Ягоди, плоди та овочі краще вживати сирими або у вигляді свіжих соків і сиропів.

Слайд 93

Вітаміни С

Слайд 94

Слайд 95

Кальциферол Вітамін D Норми споживання Тип: жиророзчинний Користьдляорганізму: регулювання кальцію та фосфору, кістки та зуби, імунна система Міститьсяу продуктах: риба,печінка,яєчнийжовток, авокадо Длядітей(7років) 2,5 мікрограмів Длячоловіків 2,5мікрограмів Дляжінок 2,5мікрограмів

Слайд 96

Вітаміни D Вітамі н D має кілька форм. Їх називають кальцифероли і представлені вони переважно у вигляді двох речовин: ергокальциферолу (вітаміну D2), що надходить із дріжджів, та холекальциферолу (вітаміну D3), який отримано із тканин тварин. В організмі людини обидві ці речовини перетворюються в активні форми вітаміну. Потреба в кальциферолах складає в середньому 100 МО (міжнародних одиниць) на добу. До препаратів групи «Вітамін D та аналоги» згідно з міжнародною класифікацією відносять: альфакальцидол, дигідротахистерол, ергокальциферол, кальцитріол., колекальциферол, парикальцитол

Слайд 97

Вітаміни D

Слайд 98

Крім того існують такі аналоги вітаміну D: доксеркальциферол — doxercalciferol, максакальцитол — maxacalcitol, фалекальцитріол — falecalcitriol. Отже, за недостатності вітамінів групи D, у дітей переважно перших трьох років життя з'являються ознаки рахіту. В дорослих (особливо у вагітних жінок), які мало перебувають на сонці, не вживають достатньо повноцінної їжі, кісткова тканина втрачає кальцій і кістки розм'якшуються. В цих випадках таке явище називають остеопорозом. Недостатність вітамінів групи D може розвинутись і у дітей старших трьох років, особливо в періоди інтенсивного росту, якщо їх білкове харчування є недостатнім, а також має місце різка зміна кліматичних умов. Крім того, до розвитку D-вітамінної недостатності ведуть хронічна ниркова недостатність, хвороби печінки, тривалий прийом протисудомних препаратів, синдром мальабсорбції (порушеного всмоктування в кишечнику) різного генезу.

Слайд 99

Слайд 100

Вітаміни D

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія