X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
"Серце людини"

Завантажити презентацію

"Серце людини"

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Слайд 2

Серце – порожнистий м’язовий орган, що займає центральне місце серцево-судинної системи людини.

Слайд 3

Серце розміщене в грудній порожнині між легенями (у середостінні). Його верхівка спрямована вниз і ліворуч.

Слайд 4

Знизу до серця прилягає сухожильно-м’язова переділка – діафрагма, яка відокремлює грудну і черевну порожнини між собою.

Слайд 5

Судини, які виходять із серця – артерії: аорта та легенева артерія, а судини, які впадають у серце – вени: порожнисті та легеневі.

Слайд 6

Серце у людини 4-камерне: ліве передсердя; праве передсердя; лівий шлуночок; правий шлуночок. Між лівою і правою частинами серця знаходиться повна перегородка.

Слайд 7

Між передсердями і шлуночками розміщені стулкові клапани: у лівій половині серця двостулковий клапан, у правій тристулковий. Між шлуночками та артеріями наявні півмісяцеві клапани.

Слайд 8

Клапани серця двостулковий клапан тристулковий клапан аортальний клапан клапан легеневої артерії

Слайд 9

Двостулковий клапан має назву мітральний, бо нагадує мітру – архієрейський головний убор. Півмісяцеві клапани називають кишеньковими, так як мають вигляд кишеньок, повернутих проти зворотного току крові.

Слайд 10

Слайд 11

Стінка серця має три шари: зовнішній – сполучнотканинний- епікард; середній – м’язовий – міокард; внутрішній – епітеліальний – ендокард.

Слайд 12

Серце міститься у спеціальній сумці або сорочці – перикарді. У ній постійно наявна рідина, необхідна для зменшення тертя під час роботи серця.

Слайд 13

Маса серця – 250-350 г. Розміри відповідають розміру кулака людини.

Слайд 14

Кров у серці рухається в одному напрямку: - із передсердь у шлуночки; із шлуночків у судини. Якщо частина крові може повертатися у зворотному напрямку – це порок серця.

Слайд 15

Рух крові у серці

Слайд 16

Рух крові у серці

Слайд 17

Рух крові у серці

Слайд 18

Серце має свої власні судини, які його живлять. Вони носять назву коронарні (вінцеві). Через них за добу протікає 500 л крові.

Слайд 19

Міокард – серцевий м’яз. Йому властиві такі фізіологічні властивості: скоротливість, автоматизм, збудливість, провідність.

Слайд 20

М’яз лівого шлуночка завтовшки 15 мм, а правого 5-7 мм. Товщина м’язів обох передсердь однакова – 3 мм. Отже, найбільшу роботу виконує лівий шлуночок, тому що з нього, через аорту, поступає кров в усі частини тіла, крім легень.

Слайд 21

Слайд 22

Слайд 23

Скорочення серцевого м’яза не контролюється свідомістю. Він змінює частоту, ритм і силу своїх скорочень тільки за наказами вегетативої нервової та ендокринної систем. У процесах скорочення беруть участь сполуки кальцію, калію, натрію, а також гормони.

Слайд 24

Збудження, яке виникає в будь-якій ділянці серця, поширюється по всьому серцю. Міокард збуджується під впливом імпульсів спеціалізованих клітин серця. Ці імпульси і задають ритм скорочення серцевого м’яза. Здатність скорочуватися під впливом імпульсів носить назву автоматизм серця.

Слайд 25

Водії серцевого ритму

Слайд 26

Розслаблення серцевого м’яза - діастола Скорочення серцевого м’яза - систола

Слайд 27

Систолічний об’єм крові (СОК) – кількість крові, яку серце викидає в аорту за одне скорочення – це близько 65-75 мл. Хвилинний об’єм крові (ХОК), що перекачує серце, можна визначити, підрахувавши частоту скорочень серця (ЧСС) за 1 хв. У нормі це 60-85 уд.хв. ХОК=СОК ЧСС=70 75=5250 мл\хв., що становить понад 5 л крові. х х

Слайд 28

Серцевий цикл Серцевий цикл – це послідовність скорочень і відпочинку серця. Він складається із: скорочення передсердь – 0,1 сек; скорочення шлуночків – 0,3 сек; повне розслаблення серця – 0,4 сек. Отже, тривалість серцевого циклу – 0,8 сек.

Слайд 29

Серцевий цикл

Слайд 30

Серцевий цикл

Слайд 31

Функції серця Основна функція – насосна, пов’язана із накачуванням крові у судини і перенесенням її до клітин тіла. Вона забезпечується такими властивостями як: Автоматизм. Збудливість. Скоротливість. Проведення імпульсів.

Слайд 32

Кардіограма Електричні імпульси можна зареєструвати і графічно записати. Запис електричних струмів називається електрокардіограма.

Слайд 33

Чи знаєте ви, що… …серце за добу переганяє близько 7 тисяч літрів крові, що рівнозначно підняттю залізничного вагона на висоту 1 метра. …під час змагань у спортсменів хвилинний об’єм крові сягає 40 л, а годинний – 2,5 тонни.

Слайд 34

Чи знаєте ви, що… …у померлої людини серце може слабо скорочуватися. Це пов’язано з тим, що клітини водіїв ритму деякий час (2-4 год) після смерті продовжують функціонувати, а з ними зберігаються функції автоматизму, збудливості та скоротливості.

Слайд 35

Зробити позначення

Слайд 36

Зробити позначення

Слайд 37

Експрес-тест 1. У стані спокою ЧСС = : а) 50-90 уд.хв.; б) 60-85 уд.хв.; в) 20-40 уд.хв.; г) 100-150 уд.хв. 2. За одне скорочення серце викидає крові: а) 10-15 мл; б) 45-60 мл; в) 100-150 мл; г) 65-75 мл. 3. Судини, що живлять саме серце: а) аорта та легенева артерія; б) коронарні; в) порожнисті. 4. Захищає та відокремлює серце в грудній порожнині: а) діафрагма; б) перикард; в) ребра; г) міокард. 5. Клапанів у серці: а) 1; б) 2; в) 3; г) 4.

Слайд 38

Шановні учні! Серце дається людині одне. Його нічим не можна замінити. Воно виконує важливі функції, без яких живий організм існувати не буде. Бережіть його!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія