Подвійне запліднення у рослин
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Мета уроку: розширити знання учнів про життєві процеси квіткових рослин; ознайомити із процесом запліднення у квітки; дати поняття “ подвійне запліднення ”; розвивати уміння порівнювати біологічні процеси та явища; виховувати бережливе ставлення до рослинності планети та рідного краю.
Обладнання: Таблиця “ Запліднення квіткових рослин ”, кошик фруктів та овочів, інноваційні комп’ютерні технології. Тип уроку: Комбінований.
Методи: Словесні ( розповідь, бесіда, підготовча, контрольно оцінна ) пояснення з елементами бесіди, наочні ( демонстрація слайдів, фільму ) пошукові ( еврестична бесіда )
Структура, зміст уроку 1. Організаційний момент; 2. Активізація опорних знань учнів ( мозкова атака )
Активізація опорних знань учнів: ( мозкова атака) Що ми знаємо про квітку? Які головні частини квітки? Що приваблює нас у квітках? Що утворюється на місці квітки, яка відцвіла? Де у квітці знаходяться чоловічі клітини, а де жіночі? Як вони називаються?
1. Пелюстки 2. Тичинки 3. Маточка 4. Чашолистики 5. Квітконіжка 6. Квітколоже 7. Оцвітина Зробити позначення 1 2 3 7 6 5 4
Назвіть способи запилення рослин? 1. Самозапилення 2. Перехресне запилення 3. Штучне запилення
Що таке перехресне запилення? Це процес перенесення пилку з пиляка тичинки однієї квітки на приймочку маточку иншої квітки.
Пилкові зерна, щоб утриматися на приймочці маточки, мають певні пристосування: вирости, шипики, нерівності, борозни… Які пристосування мають пилкові зерна для утримання пилку на примочці маточки?
Назвіть ознаки рослин, які запилюються вітром? 1. Квітки безбарвні, малопомітні; 2. Без запаху та нектару; 3. Пилку багато; 4. Примочки маточок довгі, клейкі.
Назвіть ознаки рослин, що запилюються комахами? 1. Квіти великі, яскраві, різнобарвні. 2. Квіти запашні з нектарниками. 3. Невелика кількість пілку.
Назвіть ознаки рослини, що запилюються водою? Квітки утворюють пилок, який не тоне. Глечики Латаття Стрілолист
Назвіть типи запилення? 1 2 3 4 1. Самозапилення. 2. Запилення птахами. 3. Запилення комахами. 4. Запилення вітром.
3) Мотивація навчальної діяльності. “… все мы, все мы в этом мире бренны, Тихо льется с кленов листьев медь. Будь же ты вовек благословенно, Что пришло отцвесть и умереть. » С. Есенин
Запліднення у квіткових рослин Запліднення – це процес злиття чоловічої та жіночої статевих клітин з утворенням зиготи. Чоловічі статеві клітини у рослин дуже дрібні і називаються спермії. Жіночі статеві клітини значно більші і називаються яйцеклітини.
Запліднення у квіткових рослин Спермії знаходяться у пилковому зерні, а яйцеклітина у зародковому мішку насінного зачатка.
Запліднення у квіткових рослин Пилок потрапляє на приймочку маточки і проростає, утворюючи пилкову трубку. Пилкова трубка через стовпчик маточки проникає до зав’язі, де знаходяться насінні зачатки із зародковими мішками. Подвійне запліднення
Запліднення у квіткових рослин Насінний зачаток має покрив, у якому є отвір – пилковхід або мікропіле, що веде до зародкового мішка. Через цей пилковхід пилкова трубка проникає в насінний зачаток. Що відбувається в насінному зачатку під час запліднення?
Запліднення у квіткових рослин Проникнувши через мікропіле до насінного зачатка, пилкова трубка входить в нього і лопається. Що відбувається в насінному зачатку під час запліднення?
Спермії зливаються: один з яйцеклітиною, а другий з центральною клітиною. Так відбувається подвійне запліднення. Запліднення у квіткових рослин Подвійне запліднення
Запліднення у квіткових рослин З часу потрапляння пилинки на приймочку маточки та здійснення подвійного запліднення в різних рослин проходить від 20-30 хв. до кількох діб, а у дуба, берези та інших дерев до 2-3 місяців. Скільки часу триває запліднення?
Запліднення у квіткових рослин У результаті подвійного запліднення утворюється зародок майбутньої рослини і запас поживних речовини- ендосперм. Результат подвійного запліднення
Стінки насінного зачатка стають насінною шкіркою, а стінки зав’язі маточки розростаються, видозмінюються і стають оплоднем. Результат подвійного запліднення Запліднення у квіткових рослин
Запліднення у квіткових рослин Подвійне запліднення має важливе біологічне значення, оскільки створює рослинам ефективне пристосування до умов довкілля. Значення подвійного запліднення
Запліднення у квіткових рослин Таким чином, після запліднення з насінних зачатків формується насіння, а сама квітка перетворюється на плід. Результат подвійного запліднення
5) Закріплення: Які клітини забезпечують запліднення у квіткових рослин? Як спермії потрапляють до насінного зачатка? Чому у квіткових рослин запліднення подвійне? - Що спільного у словах плід та запліднення?
Схожі презентації
Категорії