X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Опорно-рухова система людини

Завантажити презентацію

Опорно-рухова система людини

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Слайд 2

Слайд 3

Скелет (skeletos – висохший) – сукупність твердих тканин в організмі, що слугують опорою тіла або окремих його частин та захищає від механічних пошкоджень. Кістка (os, ossis) – орган, основний елемент скелета хребетних.

Слайд 4

М’язи – сукупність скоротливих органів руху тварин і людини, що забезпечують переміщення тіла та його частин в просторі. М’яз (від грец. mios - м’яз) – складова частина м’язової системи, що забезпечує виконання механічної роботи.

Слайд 5

Опорна скелет забезпечує опору всій масі тіла організму. Рухова скелет забезпечує разом з м’язами рух тіла. Захисна скелет захищає внутрішні органи, утворюючи порожнини тіла. Формоутворююча скелет визначає і зберігає форму тіла. Кровотворна червоний кістковий мозок – джерело клітин крові. Обмінна кістки – джерело Ca, Р, та інших мінеральних речовин. Функції скелету

Слайд 6

Рухова м’язи забезпечують переміщення тіла та його частин в просторі. Формоутворююча м’язи визначають форму і розміри тіла. Захисна м’язи утворюють порожнини тіла для захисту внутрішніх органів. Енергетична м’язи перетворюють хімічну енергію в механічну та теплову. Запасаюча м’язи – місце, де запасається глікоген. Функції м’язової системи

Слайд 7

Мікроскопічна будова кістки Клітини кістки – остеоцити, беруть участь в побудові кісткової тканини. Розташовуються вони концентрично, утворюючи колові системи – остеони. Всередині них є канал, де проходять кровоносні судини та нерви.

Слайд 8

Анатомічна будова кістки За величиною та функціями кістки поділяються на: трубчасті, короткі губчасті та плоскі.

Слайд 9

Анатомічна будова кістки Тіло трубчастої кістки складається з щільної – компактної речовини, а головка – з губчастої, утвореної перетинками (пластинками), розташова- ними у взаємоперпендикулярних напрямках.

Слайд 10

Будова трубчастої кістки Трубчаста кістка складається з тіла (діафіза) та двох головок – епіфізів. Всередині кістки знаходиться порожнина, яка у дітей заповнена червоним кістковим мозком, а у дорослих – жовтим кістковим мозком. Між пере- тинками губчастої речовини, і у дорослих, і у дітей наявний червоний кістковий мозок – орган кровотворення.

Слайд 11

Будова трубчастої кістки

Слайд 12

Будова плоских і коротких кісток Плоскі та короткі кістки складаються тільки з губчастої речовини, вкритої тонким шаром компактної речовини. Плоскі – це лопатка Короткі - це хребці та кістки тазу. та кістки зап’ястка.

Слайд 13

Ріст кістки у довжину Головки трубчастих кісток мають суглобову поверхню, вкриту хрящем, що складається з клітин – хондроцитів та міцних сполучнотканинних волокон. Завдяки клітинам хряща кістка росте у довжину.

Слайд 14

Ріст кістки у товщину Зовні кістка вкрита окістям – тонкою сполучнотканинною оболонкою, що містить багато судин і нервів. Її внутрішній шар складається з клітин, які ростуть, розмножуються і забезпечують ріст кістки в товщину, а також загоєння її при переломах. Живлення кістки відбувається завдяки кровоносним судинам.

Слайд 15

Мікрофотографія кістки

Слайд 16

Хімічний склад кістки Кістки містять 50% води, 25% органічних речовин (15% білків та 10% жирів) і 22% мінеральних речовин. Із мінеральних речовин найбільшу кількість становлять сполуки кальцію та фосфору. Основною органічною речовиною кістки є колаген (осеїн), який має добре виражені еластичні властивості й надає кісткам пружності. Кістки такі міцні, що можуть витримати 1500 кг, наприклад стегнова кістка.

Слайд 17

Хімічний склад кістки Якщо кістку покласти на добу у 10% розчин соляної кислоти, то мінеральні речовини в ній розчиняться. Кістка стане гнучкою та пружною і її можна зав’язати у вузол. Якщо кістку прожарити на вогні, то вода з неї випарується, органічні речовини згорять і кістка стане крихкою. Отже, органічні речовини надають кісткам пружності і гнучкості, а неорганічні – твердості і міцності.

Слайд 18

В місцях прикріплення м’язів на кістках є горбистості, нерівності, шероховатості, які роблять рельєф кістки шорстким. Прикріплення м’язів

Слайд 19

З’єднання кісток Розрізняють нерухомі, напіврухомі та рухомі з’єднання кісток скелету. Їх ще класифікують як переривчасті та неперервні з’єднання.

Слайд 20

Нерухомі з’єднання кісток До нерухомих з’єднань належать шви. Між ними знаходиться прошарок сполучної тканини. Так поєднані кістки черепа. У кістках тазу поєднання трьох кісток між собою зовсім непомітні.

Слайд 21

Напіврухомі з’єднання кісток Напіврухомі – це з’єднання кісток, між якими знаходиться прошарок хрящової тканини. Так поєднані між собою хребці у хребті, з хрящів утворена реберна дуга.

Слайд 22

Рухомі з’єднання кісток Рухомі з’єднання – це суглоби. Вони складаються з суглобових поверхонь кісток, хрящів, що покривають ці поверхні, та суглобової сумки з рідиною для зменшення тертя. Суглобові поверхні відповідають одна одній: якщо на одній кістці поверхня опукла то на другій ввігнута.

Слайд 23

Рухомі з’єднання кісток Форми суглобів променево-ліктьовий плечовий зап’ястковий Кулястий Еліпсоподібний Циліндричний

Слайд 24

Класифікація суглобів Залежно від кількості кісток, що беруть участь в утворенні суглобів, їх поділяють на: прості (міжфалангові); комплексні (грудинно-ключичний); комбіновані (скронево-нижньощелеповий).

Слайд 25

До неперервного з’єднання кісток належать зв’язки – товсті пучки, утворені еластичною сполучною тканиною. Вони прикріплені перехресно від однієї кістки до другої, що сприяє зміцненню суглоба та обмеженню надмірних рухів суглобів. Зв’язки

Слайд 26

Відділи тіла Відділи скелету череп хребет таз грудна клітка нижня кінцівка верхня кінцівка тулуб голова нижня кінцівка верхня кінцівка

Слайд 27

Скелет людини Скелет людини складають близько 220 кісток. Він поділяється на осьовий та додатковий. До осьового відносяться череп, хребет, грудна клітка і таз. Додатковий утворюють нижні та верхні кінцівки.

Слайд 28

Кістки черепа

Слайд 29

потилична тім’яна скронева вилична клиновидна лобна носова решітчаста сльозова верхня щелепа нижня щелепа Кістки черепа

Слайд 30

Кістки черепа

Слайд 31

Кістки черепа

Слайд 32

Хребет Це основа всього скелету. Він об’єднує в єдине ціле всі його складові частини.

Слайд 33

Хребет

Слайд 34

Хребет Складовими частинами хребта є хребці, їх 33-34. Відділів хребта - 5: - шийний – 7 хребців; грудний – 12 хребців; поперековий – 5 хребців; - крижовий – 5, що зрослися у криж; куприковий – 4-5, що зрослися у куприк.

Слайд 35

Хребет

Слайд 36

Хребет Хребці між собою з’єднуються хрящами – міжхребцевими дисками. Це забезпечує його гнучкість. Кожен хребець складається з тіла, дуги, поперечних відростків та єдиного остистого відростка, який повернутий назад.

Слайд 37

Хребет Хребет має 4 вигини, тому вигляд збоку нагадує латинську букву S. Вигини сприяють збереженню рівноваги та пом’якшенню поштовхів.

Слайд 38

Хребет

Слайд 39

Посередині хребта є отвір, у якому знаходиться спинний мозок. Хребет

Слайд 40

Хребет

Слайд 41

Слайд 42

Грудна клітка Грудна клітка складається з 12 пар ребер, грудної кістки – груднини та 12 грудних хребців. 1- 6 пари ребер прикріплюються до груднини, 7-10 пари з’єднані разом і утворюють реберну дугу, а 11 та 12 пари недорозвинені і закінчуються вільно. Донизу грудна клітка розширена.

Слайд 43

Грудна клітка

Слайд 44

Грудна клітка

Слайд 45

Грудна клітка З’єднання ребер із грудниною та хребцями досить рухливе і тому грудна клітка може збільшувати або зменшувати свій об’єм під час вдиху та видиху.

Слайд 46

Грудна клітка

Слайд 47

Таз Таз утворений двома тазовими кістками, крижовим та куприковим відділами хребта. З’єднання цих складових частин досить міцне. Криж Куприк

Слайд 48

Таз Таз є поясом нижніх кінцівок. Вони поєднані між собою міцним тазостегновим суглобом.

Слайд 49

Таз

Слайд 50

Таз Таз має вигляд чаші і слугує для утримання органів черевної порожнини.

Слайд 51

Таз

Слайд 52

Верхня кінцівка Верхня кінцівка складається з плечового поясу та вільної кінцівки. До плечового поясу належать лопатка та ключиця.

Слайд 53

Верхня кінцівка Вільна кінцівка (рука) складається з трьох відділів: плече - плечова кістка; передпліччя – ліктьова та променева кістки; кисть – зап’ясток, п’ясток та фаланги пальців.

Слайд 54

Верхня кінцівка

Слайд 55

Верхня кінцівка

Слайд 56

Нижня кінцівка Нижня кінцівка складається з тазового поясу та вільної кінцівки: - стегно – стегнова кістка; гомілка – велика і мала гомілкові; стопа – передплесно, плесно та фаланги пальців.

Слайд 57

Нижня кінцівка

Слайд 58

Нижня кінцівка

Слайд 59

Нижня кінцівка

Слайд 60

Нижня кінцівка

Слайд 61

Нижня кінцівка

Слайд 62

Знижується обмін речовин Підвищується стомлюваність З’являються головні болі Зменшується ЖЄЛ – життєва ємність легень Затрудняється робота: легень, серця, ШКТ Порушення постави

Слайд 63

Порушення постави

Слайд 64

Порушення постави

Слайд 65

Порушення постави

Слайд 66

Порушення постави

Слайд 67

Порушення постави

Слайд 68

Гіподинамія – малорухливий спосіб життя. Гіподинамія

Слайд 69

М’язова система М’язи людини поділяються на: м’язи голови; м’язи тулуба: грудей, спини та живота; м’язи кінцівок.

Слайд 70

Слайд 71

М’язова система

Слайд 72

М’язова система

Слайд 73

М’язи в живому організмі ніколи, навіть, у спокої не бувають повністю разслаблені, вони знаходяться у стані деякого напруження - тонусу. М’язовий тонус підтримується імпульсами, що поступають у м’язи з ЦНС. Завдяки м’язовому тонусу підтриму- ється стійкість тіла та його положення в просторі. М’язова система

Слайд 74

Слайд 75

М’язова система

Слайд 76

М’язи голови М’язи голови поділяються на: м’язи черепної коробки; мімічні м’язи; жувальні м’язи.

Слайд 77

М’язи голови

Слайд 78

М’язи голови

Слайд 79

М’язи шиї

Слайд 80

М’язи спини

Слайд 81

М’язи спини

Слайд 82

М’язи спини

Слайд 83

М’язи грудей та живота

Слайд 84

М’язи грудей та живота

Слайд 85

М’язи грудей та живота

Слайд 86

М’язи грудей та живота

Слайд 87

М’язи кінцівок М’язи кінцівок поділяють на згиначі та розгиначі. Їхні функції взаємопротилежні.

Слайд 88

М’язи, які виконують одні і ті ж рухи, називають синергістами, а протилежні рухи - антагоністами. Наприклад, у згинанні тіла беруть участь декілька м’язів - всі вони синергісти, а антагоністами є – згиначі і розгиначі кінцівок. М’язи кінцівок

Слайд 89

М’язи верхньої кінцівки М’язи верхньої кінцівки поділяються на: 1 - м’язи плечового поясу; 2 - м’язи вільної кінцівки: плеча, передпліччя та кисті.

Слайд 90

М’язи верхньої кінцівки

Слайд 91

М’язи верхньої кінцівки

Слайд 92

М’язи нижньої кінцівки

Слайд 93

М’язи нижньої кінцівки

Слайд 94

М’язи нижньої кінцівки

Слайд 95

М’язи нижньої кінцівки

Слайд 96

М’язи нижньої кінцівки

Слайд 97

Втома – особливий стан, що проявляється в погіршенні рухових функцій, координації руху, зниженні працездатності. Вона носить тимчасовий характер. Активний відпочинок – зміна видів діяльності. Втома та відпочинок

Слайд 98

Повторення теми “Опора та рух”. Які відділи скелету існують? Які групи м’язів виділяють в організмі?

Слайд 99

Зробити позначення

Слайд 100

Зробити позначення 1. 2. 3. 4. 5. 1 2 3 4 5

Слайд 101

Зробити позначення 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15

Слайд 102

Зробити позначення 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.

Слайд 103

Зробити позначення 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.

Слайд 104

Зробити позначення 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

Слайд 105

Зробити позначення 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. ……..

Слайд 106

Зробити позначення 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. ……..

Слайд 107

Зробити позначення 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. ……..

Слайд 108

Зробити позначення 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13.

Слайд 109

Зробити позначення 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. ……..

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія