Мікробіологічні препарати проти шкідників сільськогосподарських рослин та регламент їх застосування (грибні, бактеріальні та вірусні)
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Мікробіологічні препарати проти шкідників сільськогосподарських рослин та регламент їх застосування (грибні, бактеріальні та вірусні)
На основі ентомопатогенних мікроорганізмів виготовляють біопрепарати, застосування яких має ряд переваг перед хімічними засобами захисту рослин (пестицидами). Це зокрема: висока біологічна активність по відношенню до сприйнятливих видів"шкідників; післядія, що проявляється у загибелі шкідників у наступних фазах розвитку та в наступних поколіннях; вибірковість дії, безпечність для ентомофагів та комах-запилювачів; мала вірогідність виникнення стійкості у комах до мікроорганізмів; безпечність для теплокровних тварин і людини, відсутність фітотоксичності та впливу на смакові якості продукції; малий строк очікування, можливість застосування в різні фази вегетації рослин та відсутність загрози нагромадження токсичних речовин у навколишньому середовищі.
Ефективність мікробіопрепаратів значною мірою залежить від технології їх виготовлення і застосування. Біологічні препарати виготовляють на основі існуючих у природі мікроорганізмів. Тому штучне внесення їх у агроекосистему супроводжується тільки збільшенням кількості патогена у середовищі, як це відбувається під час природних епізоотій фітофагів. Епізоотія серед фітофагів не спричинює безпосередньо кількісних і якісних негативних змін серед інших компонентів біоценозу. Навпаки, застосування мікробних препаратів супроводжується збільшенням об'єму біотичного середовища та стабілізацією біоценотичних зв'язків у агроценозах. В цьому є принципова екологічна відміна мікробіологічних препаратів від хімічних. З екологічних позицій застосування мікробіопрепаратів є альтернативою хімічному методу захисту рослин.
Усі біопрепарати, які застосовуються тепер проти шкідників сільськогосподарських культур, за характером дії поділяються на три групи: перша - препарати типу ентобактерину (дендробацилін, БТБ, лепідоцид), до складу яких входить діючий початок - спори і токсини; друга - препарати типу боверину, створені на основі сапрофітних патогенів. До їх складу входять, в основному, спори збудника хвороби; третя - препарати, створені на основі облігатних паразитичних мікроорганізмів - вірусів, мікроспоридій (вірин ЕНШ, вірин КШ та ін.). Препарати першої групи виробляються у промислових масштабах, другої - виробляють промисловість та виробничі біолабораторії (ашерсонія, вертицилій, боверин, триходермін, ампеломіцин, коніотиріум та ін.). Промислове виробництво препаратів третьої групи не налагоджено.
Грибні біологічні препарати З грибних біопрепаратів промисловість виробляє боверин. У біолабораторіях виготовляють метаризин, пециломін, коніотиріум, ашерсонію, вертилін, ампеломіцін, триходермін, ентомофторин та ін.
Боверин - мікробіологічний препарат, створений на основі москардинного гриба боверії (Вeaveria bassiana Vuill). Гриб утворює конідії та глибинні спори (бластоспори). Технологія виробництва препарату розроблена в Українському НДІ захисту рослин під керівництвом М.А. Теленги. Препаративна форма - сухий порошок білого або кремового кольору, складається із конідієспор, токсинів гриба і наповнювача - каоліну. Випускається титром 6 та 2 млрд спор в 1 г препарату.
Зберігати препарат потрібно в сухому прохолодному місці в запаяних поліетиленових мішечках при температурі +5°С. За таких умов він може зберігатись до року. При виготовленні робочої суспензії препарат спочатку змішують з невеликою кількістю води, а потім поступово доливають воду до норми. Рослини обробляють з допомогою обприскувачів ОВТ-І, ОНК-Б та інших. Боверин діє на комах контактно та прерорально (через ротовий отвір). Боверин не можна змішувати з цинебом, мідним купоросом, гербіцидами.
Метаризин - мікробіологічний препарат, створений в Українському інституті захисту рослин на основі гриба зелена москардина (Metarrhizium anisopliae Sorokin). Препаративна форма - сухий порошок світло-сірого кольору з титром 6 млрд спор в 1 г. Наповнювач - каолін. Випробовується проти шкідників, які живуть у грунті (дротяники, несправжні дротяники ).
Ашерсонія. Представники роду Aschersonia placenta Berk. et Br., інтродуковані в СРСР з 1958 р. Ашерсонія уражує личинок білокрилок (цитрусової і тепличної) II і III віків. Гриб заповнює тіло личинок щільною масою міцелію. По периферії тіла уражених особин з'являються світло-жовті плями. Тіло набрякає і через 10 днів після зараження личинка гине. Гіфи гриба проростають назовні, утворюючи пустули, які обгортають тіло загиблої личинки.
Застосовують ашерсонію способом обприскування рослин суспензією спор. Проти цитрусової білокрилки кращий строк обприскування - період масового розвитку личинок першого покоління. Пустули ашерсонії збирають на листках цитрусових, де застосовували гриб, та розселюють на інші, заселені цитрусовою білокрилкою плантації. Ефективність ашерсонії в значній мірі залежить від погодних умов. При температурі 20-25°С та відносній вологості повітря 80-90% патоген спричинює загибель 80-90% личинок. Тепер ашерсонію акліматизували в цитрусових насадженнях Аджарії та Абхазії, де вона стримує розвиток цитрусової білокрилки.
В останні роки для боротьби з тепличною білокрилкою почали використовувати інший незавершений гриб – Verticillium (Cephalosporium) lecanii (Zimm) Viegas. Перші ознаки зараження цим грибом помітні на 5-6-ту добу. Центр личинки білокрилки стає світло-коричневим, а навколо з'являється білий обідок із міцелію гриба. На 10-ту добу білий міцелій гриба вкриває все тіло личинки. Гриб уражує також деякі види попелиць і трипсів. Культивують його на багатьох штучних живильних середовищах, але найбільше на пшоні. Зараз на його основі виробляється препарат вертицилін зерновий - БЛ, титром не менше 3 млрд конідій в 1 г. Використовують проти личинок тепличної білокрилки на огірку в захищеному грунті. Обприскують рослини 2-8 разів за ротацію з проміжками 10-12 днів, при високій щільності шкідника - кожного тижня. У тепличних господарствах використовують робочу суспензію гриба з титром 6-8Т07 спор в 1 мл.
Коніотіріум (Coniothirium piricolum Poteb.). Уражує каліфорнійську щитівку майже у всіх фазах її розвитку, за винятком бродяжок. Пікніди гриба утворюються по краях тіла мертвої щитівки. У краплині води пікніда лопається і з неї виходять овальні спори оливкового кольору. Гриб може викликати епізоотії. Вирощують його на млинових відходах та пивній барді. Застосовують навесні або восени способом обпилення тонкорозмеленою культурою з витратою 50-100 г/дерево.
У Латвії в теплицях для боротьби з попелицями та павутинним кліщем випробовується препарат ентомофторин, створений на основі гриба Entomophora thaxteriana Hall. Гриб вирощують на пивному суслі з агаром (Єгина та ін., 1977). Титр робочої рідини не менше 8-Ю7 спор в 1 мл.
Бактеріальні біологічні препарати Для створення біопрепаратів використовують штами серотипів бацили Bacillus thuringiensis Berl. Для масового нагромадження спор культуру бацили в стерильних умовах вирощують у ферментерах глибинним способом на рідкому аерованому середовищі при постійному перемішуванні (дві доби). Потім сепарацією відділяють спори та кристали ендотоксину, висушують їх і змішують з наповнювачем (каоліном). В СНД виробляють такі бактеріальні біопрепарати: ентобактерин, дендробацилін, БІП, бітоксибацилін, лепідоцид та ін.
Ентобактерин. Розроблений у ВІЗРІ на основі В. thuringiensis var. gallerien. Застосовують у вигляді суспензії при температурі 20-30°С. При 14-17°С життєдіяльність бактерії пригнічується і ефективність препарату знижується. Норма витрати на овочевих культурах проти гусениць лускокрилих - 3-5 кг/га, на цукрових буряках, люцерні у боротьбі з лучним метеликом - 2-3 кг/га. Строк очікування - один день.
Дендробацилін. Виготовляють на основі В. th. var. dendrolimus, яку ВИДІЛИЛИ з хворих гусениць сибірського шовкопряда. Препаративні форми - сухий порошок з титром 30 млрд спор і такою ж кількістю кристалів ендотоксину в 1 г, паста (20 млрд спор). Біологічна активність 1000 ОА/г.
Застосовують: на посівах люцерни, цукрових буряків і соняшнику проти лучного метелика, совок, п'ядунів (1-2 кг/га); на овочевих культурах проти капустяних біланів та молі, вогнівок (2-3 кг/га); на плодових культурах проти яблуневої, плодової молей, п'ядунів, білана жилкуватого, золотогуза, листовійок, американського білого метелика, кільчастого та непарного шовкопрядів (3-5 кг/га), яблуневої плодожерки в районах з одним поколінням (5 кг/га); на ягідниках - проти п'ядунів, смородинової і гронової листовійок, пильщиків, аґрусової вогнівки по гусеницях І-ІІІ віків; обприскують у період вегетації проти гусениць І-ІІІ віків кожного покоління. Строк очікування - 1 день. Тривалість зберігання препарату - 1 рік.
Промисловістю виробляється також дендробацилін з підвищеним вмістом діючої речовини - 60 і 100 млрд спор і такою ж кількістю кристалів ендотоксину в 1 г препарату. Норми витрати цього препарату у 2-3 рази менші. На лікарських культурах використовують дендробацилін , титр спор 60 млрд/г на жовтушнику розкидистому проти капустяної молі по гусеницях 1-3 віку. Обприскують рослини в період вегетації один раз, норма витрати препарату 3,0 кг/га. Проти лучного метелика, совок, п'ядунів (гусениці 1-3 віку) на валеріані лікарській, ревені тангутському, пасльоні дольчастому, стальнику польовому, ромашці аптечній, шипшині проти листокруток, п'ядунів при нормі витрати 1,5-3 кг/га. Обприскування рослин здійснюється в період вегетації ревеня в фазу 2-3 справжніх листка, стальника польового в період бутонізації - початку цвітіння дві обробки через 7-10 днів.
Бітоксибацилін (БТБ). Розроблений на основі В. th. var. thuringiensis var. gallerien, виділеної з хворих гусениць у Криму. Виробляється способом глибинного культивування в рідкому живильному середовищі з наступним сушінням без попередньої сепарації. Завдяки тому, що в препараті містяться токсини двох типів, він більш ефективний проти листогризучих гусениць, ніж вищеописані препарати. Зокрема, бітоксибацилін ефективніший проти личинок колорадського жука, гусениць бавовникової совки, карадрини, люцернового довгоносика, капустяної мухи, павутинного кліща та інших шкідників. Екзотоксин виявляє також овіцидну дію, тому обробка ним яйцекладок колорадського жука, кільчастого шовкопряда призводить до загибелі личинок, що виплоджуються З ЯЄЦЬ.
Препаративна форма - світло-коричневий порошок з титром не менше 45 млрд спор і такою ж кількістю кристалів ендотоксину, вміст термостабільного екзотоксину 0,6-0,8%. Біологічна активність 1500 ОА/г. Можна застосовувати в різні фази розвитку рослин - від цвітіння до збирання врожаю. Строк очікування - один день.
На овочевих культурах застосовують 2 кг/га проти гусениць капустяної совки , провадять 1-3 обробки з інтервалом 7-8 днів проти кожного покоління шкідника: на картоплі, томатах, баклажанах, перці у дозі 2-5 кг/га проти колорадського жука для знищення личинок І-ІІ віків (1-3 обробки) з інтервалом 6-8 днів; на цукрових, столових, кормових буряках, люцерні, соняшнику, моркві, капусті проти лучного метелика (гусениць 1-11 віків) 1-2 обприскування через 7-8 днів, норма витрати 2 кг/га; на плодових культурах проти листогризучих шкідників (гусениць І-ІІІ віків) у період вегетації, проти молодих жуків яблуневого квіткоїда; американського білого метелика. Провадять 1-2 обприскування з інтервалом 7- 8 днів проти кожного покоління шкідника, норма витрати 2-3 кг/га; на хмельниках провадять два обприскування через 7-8 днів проти хмельової попелиці, гусениць І-ІІ віків листогризучих совок, стеблевого, лучного метелика, норма витрати 2-4 кг/га.
Бітоксибацилін - сухий порошок, до його складу входить спорокристалічний комплекс та екзотоксин В. th. var. thuringiensis, штами 202, 96, ІМП-ІІ- 40,23, титр спор 60 млрд/г, біологічна активність 2000 ОА/г, вміст екзотоксину 0,8-1%. На капусті та інших овочевих культурах проти капустяного та ріпного біланів, капустяної молі, вогнівок - одне-два обприскування через 6-8 днів проти кожного покоління шкідника. Норма витрати 1,5-2,0 кг/га. Препарат спричинює загибель личинок або комах при вживанні його з їжею. Комахи часто гинуть під час заляльковування. Характерною рисою дії бітоксибациліну є порушення метаморфозу, що проявляється в утворенні великої кількості химерних особин, зниженні життєздатності та плодючості комах.
Інсектин - створений на основі В. th. var. insectum, штам НР-5, виділений із гусениць сибірського шовкопряда. Титр препарату 60 млрд спор і така ж кількість кристалів ендотоксину і екзотоксину. Біологічна активність 2000 ОА /г. Ефективний проти шкідників лісу. Провадять одне-два обприскування з інтервалом 7-8 днів проти гусениць.
Гомелін випускають у формі порошку, що змочується, титр 90 млрд спор у 1 г препарату. Біологічна активність 2700 ОА/г. Діючий початок В. th. var. thuringiensis, штами 5072, 4067. Рекомендований проти зеленої дубової листовійки, п'ядунів і золотогуза, капустяного та ріпного біланів, вогнівок - 0,8-1 кг/га, капустяної совки - 1,2- 1,5 кг/га; на лікарських культурах в період вегетації проти лучного метелика, репійниці (совки С-чорне), підгризаючих совок, п'ядунів , на безсмертнику, валеріані лікарській, пасльоні дольчастому, стальнику польовому, норма витрати 1,5-3,0 кг/га; проти листокруток та золотогуза - одне обприскування рослин в період відростання - бутонізації, норма витрати 1,2 кг/га.
Лепідоцид концентрований. Розроблений на основі В. th. var. kurstaki, штам Z-52, К-І02. В 1 г міститься не менше 100 млрд спор та кристалів ендотоксину. Біологічна активність 3000 ОА/г. З водою утворює суспензію.
Застосовують його (обприскування) проти гусениць 1-І І віків біланів і капустяної молі, вогнівок, капустяної совки, при нормі витрати 0,5-1 кг/га, лучного метелика - 1,5-2 кг/га. На плодових культурах та винограді, проти яблуневої і плодової молей та американського білого метелика - 0,5-1 кг/га, проти шовкопрядів, п'ядунів, листовійок, золотогуза, аґрусової вогнівки, аґрусового пильщика на смородині, чорноплідній горобині, малині, суниці.
Лепідоцид стабілізований (ЛЕСТ). Діючий початок той же, що і в концентрованому, титр 70 млрд спор в 1 г препарату, біологічна активність 3000 ОА/г. Обробляють капусту та інші овочеві проти гусениць 1-2-го віку лучного метелика, біланів, капустяної молі, вогнівок 0,5-0,75 кг/г; капустяної совки 1,5 кг/га; яблуня та інші плодові та ягідні культури проти гусениць 1-3-го віку непарного шовкопряда, яблуневої молі, кільчастого шовкопряда, норма витрати 0,5-1,0 кг/га; золотогуза, п'ядунів, листокруток весняної групи, пильщиків, при нормі витрати 1-1,5 кг/га; листокруток літньої групи при нормі витрати 2,5 кг/га; 1-2 обприскування здійснюють в період вегетації через 7- 6 днів проти кожного покоління шкідника.
Новодор - створений на основі Bacillus thuringiensis var. tenebrionis, штам № В-125, текучий концентрат. Діючий початок - білкові кристали ендотоксину. Застосовується проти колорадського жука (личинки 1 -2-го віку) на картоплі, томаті - 2-3 обробки у період вегетації рослин через 5-7 днів проти кожного покоління.
Турингін. Розроблений на основі, штами 5072 та 4067. Виготовляються дві препаративні форми: турингін-1, рідкий, вміщує 0,8% та турингін-2, водний розчин, який вміщує 10% термостабільного екзотоксину. Застосовують їх на картоплі, томатах проти личинок 1-2 віку колорадського жука. Провадять 2-3 обробки через 6-7 днів проти кожного покоління. Норма витрати 0,2-0,4 кг/га (турингін-1), витрата робочої рідини 400 л/га, на огірках захищеного грунту проти павутинного кліща (90-150 л/га);на троянді, гвоздиці проти павутинного кліща, попелиць. Обприскування в період вегетації 3-7% робочою рідиною з інтервалами 15-17 днів (турингін-1).
Бактокуліцид. Розроблений на основі B. th. var. instraelensis (серотип НІ4). До складу препарату входять спори й кристали ендотоксину. Препаративна форма - сухий порошок з титром 90 млрд і більше спор та кристалів ендотоксину в 1 г. Застосовують на водойомах нерибо-господарського значення для боротьби з кровосисними комарами. Норма витрати 0,6-3,0 кг/га, безпечний для нецільових гідробіонтів. При температурі -30 до +30°С зберігається не менше 1,5 року.
Карнецин. Діюча речовина, неспороутворюючі бактерії Pseudomonas carnea, препаративна форма - однорідний порошок рожевого або коричневого кольору. Титр 8-20 млрд. клітин у 1 г. Крім мікроорганізмів до складу препарату входять залишки живильного середовища і каолін. Застосовують проти бавовникової совки, норма витрати 6 кг/га. Стійкий проти факторів зовнішнього середовища, безпечний для теплокровних тварин і людини.
Діпел виготовляється в США. До складу входить спорокристалічний комплекс В.th. var. kurstaki. Штам НД-І. Препаративна форма - сухий порошок з активністю 16 000 ОА/мг. Застосовують: на овочевих культурах - 1-2 обприскування з інтервалом 7-8 днів проти кожного покоління гусениць І-ІІІ віків капустяного та ріпакового біланів, вогнівок у період вегетації рослин, норма витрати 1-1,5 кг/га; плодових - проти молей, американського білого метелика, п'ядунів по гусеницях І-ІІ віків, 1-2 обприскування, норма витрати 0,5 кг/га; плодових культурах та деревних насадженнях - проти гусениць І-ІІ віків листовійок, шовкопрядів, 1-2 обробки, норма витрати 1,5-2 кг/га; посівах цукрових буряків - проти гусениць І-ІІ віків лучного метелика, 0,5 кг/га; овочевих культурах - проти капустяної та бавовникової совок по 1-2 обприскування з інтервалом 7-8 днів проти кожного покоління шкідника, норма витрати 2 кг/га. Строк очікування - 1 день.
Бактоспеїн виготовляють у Голландії на основі В. th. var. thuringiensis, штам 10, препаративна форма - порошок, що змочується, активність препарату 16000 ОА/мг. Застосовують для обробки культур проти гусениць, провадять 1-2 обприскування з інтервалом 7-8 днів (проти кожного покоління капустяного і ріпакового біланів, капустяної молі, вогнівок), норма витрати 0,4 кг/га. Проти капустяної та бавовникової совок на вегетуючій капусті - 2 кг/га; проти листокруток на винограді, обприскування через 8-10 днів після початку льоту метеликів, норма витрати 0,5-0,8 кг/га; проти листокруток, шовкопрядів, п'ядунів, молей, золотогуза, американського білого метелика на плодових культурах, обприскування здійснюють в період вегетації (1-2 об робки) через 5-7 днів проти кожного покоління шкідників, норма витрати 0,6-1,0 кг/га.
Друга форма препарату бактоспеїн - концентрат суспензії, біологічна активність 8500 ОА/мг. Застосовують для обприскування капусти та інших овочевих культур, проти гусениць капустяного, ріпакового біланів, капустяної молі, вогнівок, норма витрати 0,8-2,0 кг/га: проти листокруток на винограді (строки і кількість обробок наведена вище), норма витрати 1,0-1,6 кг/га; проти листокруток, шовкопрядів, п'ядунів, молей, золотогуза, американського білого метелика, норма витрати 1,2-2,0 кг/га. Випускається ще бактоспеїн дуст, біологічна активність його 800 ОА/мг. Пропонується використовувати проти картопляної молі при зберіганні картоплі. Обробляються бульби при закладці на зберігання. Норма витрати 1,5-3,0 юг/т.
Вірусні біологічні препарати Застосування вірусів для захисту рослин дуже перспективне. Найбільш ефективні віруси ядерного поліедрозу, гранульозу та цитоплазматичного поліедрозу. Використання їх у практичних цілях можливе у двох напрямках: інтродукції та акліматизації; застосування вірусних препаратів. Інтродукція ефективна, якщо ентомопатогенний вірус не зустрічається в популяції шкідника. При цьому достатньо один раз внести невелику кількість вірусу в агроценоз.
Віруси розмножуються тільки в живих клітинах, тому вирощування їх на штучних живильних середовищах не вдається, що утруднює їх використання. З метою нагромадження вірусного матеріалу (поліедрів, гранул) для виготовлення вірусних біопрепаратів необхідно спочатку розмножити у великій кількості того шкідника, від якого передбачається захищати культуру. Потім гусениць (личинок) заражають відповідним вірусом. Через 10-20 днів розпочинається масове ураження шкідника вірусною хворобою та відмирання. Після цього збирають уражених вірозом гусениць і одержують з них вірусні включення - поліедри або гранули. Замість розмноження шкідника можна збирати його у природних умовах, а потім заражати. Але цей спосіб також пов'язаний з великою затратою праці й коштів.
Розмноження шкідника можливе двома шляхами: на природній кормовій рослині в садках (контейнерах) на живильних середовищах (синтетичних, напівсинтетичних та ін.). Звичайно шкідника розмножують на спеціальних плантаціях, де висівають кормові рослини. В останні роки для ряду видів шкідників розроблені живильні середовища, до складу яких входять природні, синтетичні та напівсинтетичні речовини. Застосування живильних середовищ дає можливість провадити досліди на комахах протягом року.
Вірусні включення (поліедри та гранули) досить стійкі проти факторів зовнішнього середовища і в сухому стані можуть зберігатись декілька років. Для захисту вірусного препарату від інактивації прямими сонячними променями до нього додають 1% сухого збираного молока (порошку) та інші домішки. Краще всього вірусні препарати зберігаються у формі суспензії у воді, гліцерині, фізіологічному розчині (рН 6-7). Можна розмножувати віруси на культурах статевих клітин і гемоцитів. Виведена також лінія перевивчастих клітин дубового шовкопряда (клітини статевої системи), які можна використовувати для розмноження вірусів.
Під час виробництва вірусних препаратів більш перспективне застосування інтродукованих та експериментальних штамів ядерного поліедрозу і гранульозу, ніж нативних. Для зменшення норми витрати вірусних препаратів рекомендується застосовувати їх на початку наростання чисельності шкідників, щоб запобігти виникненню спалахів масового розмноження.
Вірусні ентомопатогенні препарати специфічні, вони уражують лише комах сприйнятливих видів, а теплокровних тварин взагалі не заражають. На відміну від вірусів - збудників хвороб рослин і хребетних тварин, ентомопатогенні віруси не мають проміжних живителів, а передаються трансоваріально, хижаками, паразитами та іншим шляхом.
Вірусні препарати, які виробляють у нашій країні, називають віринами. З них найпоширеніші такі: Вірин-НШ. Створений на основі експериментального штаму вірусу ядерного поліедрозу непарного шовкопряда. Це концентрат суспензії поліедрів у 50%-ному гліцерині, з титром не менше 1 млрд поліедрів/мл. Перед обприскуванням до робочої суспензії додають 0,4% поверхнево активної речовини - ОП-7. Рекомендований для 1-2-разового обприскування рослин проти гусениць І-ІІІ віків у період вегетації. Норма витрати препарату 200 мл/га, строк очікування - 1 день. З метою економії препарату можна застосовувати обробки яйцекладок у вогнищах розмноження шкідника 0,1-1%-ною суспензією з розрахунку 0,02 мл на кладку. Обробляють до 10% яйцекладок.
Вірин-КШ. Створений на основі вірусу ядерного поліедрозу кільчастого шовкопряда. Виготовляють у сухій та рідкій формах. Сухий препарат має титр 1 млрд поліедрів і являє собою суміш їх з наповнювачем (каолін, бентоніт) та консервантами. Норма витрати - 200 г/га або 2-Ю1' поліедрів/га. Один раз обприскують плодові та лісосмуги у період вегетації проти гусениць I- III віків. Рідкий препарат має титр 1 млрд поліедрів і містить наповнювач та консервант. Норма витрати 200 мл/га. Безпосередньо перед обприскуванням до робочої суспензії додають ОП-7 з розрахунку 40 г/100 л. Термін зберігання препарату обох форм при температурі +30°С і не нижче -15°С до 5 років.
Вірин-ЕКС. Створений на основі вірусу ядерного поліедрозу капустяної совки. Препаративна форма - суспензія у 50%-ному гліцерині з титром 1 млрд поліедрів в 1 мл. Застосовується проти гусениць І-ІІІ віків способом дворазового обприскування капусти у період вегетації (з інтервалом 8- 10 днів проти кожного покоління шкідника). Норма витрати - 0,1-0,15 л/га з додаванням ОП-7 з розрахунку 40 г/100 л. Випускають також вірин-ЕКС, сухий порошок містить не менше 1 млрд поліедрів в 1 г. Норма витрати - 100-150 г/га (100 млрд поліедрів/га). Строк очікування - 1 день.
Вірин-ОС. Створений на основі вірусів гранульозу та ядерного поліедрозу озимої совки. Препаративна форма - сухий порошок на каоліні, титр З млрд гранул та 1 млрд поліедрів у 1г препарату. Застосовують проти гусениць ІІ-ІІІ віків у період вегетації овочевих та баштанних культур. Проводять по дві обробки з інтервалом 8-10 днів проти кожного покоління шкідника. Норма витрати препарату 0,2-0,3 кг/га, робочої рідини - 200 л/га. Застосовується ОП-7, строк очікування - 1 день.
Вірин БС. Створений на основі ядерного поліедрозу бавовникової совки. Препаративна форма - сухий порошок, титр 7 млрд поліедрів в 1 г препарату. Застосовують проти гусениць І-ІІ віків на томатах у період вегетації по 2- 3 обприскування з інтервалом 5-7 днів проти кожного покоління шкідника. Норма витрати 0,15-0,3 кг/га, або 3,6 • 109 поліедрів/га. Норма витрати робочої суспензії - 250-300 л/га. Строк очікування - 1 день.
Елькар (САН-240), Створений на основі ядерного поліедрозу бавовникової совки. Препаративна форма - сухий порошок з титром 4 млрд в 1 г. Застосовують проти гусениць бавовникової совки І-ІІ віків у період вегетації, провадять 2-3 обприскування з інтервалом 5-7 днів. Строк очікування - 1 день.
Вiрин ГЯП. Створений на основі вірусу гранульозу яблуневої плодожерки. Випускають рідкий препарат з титром не менше 3 млрд гранул в 1 мл. Застосовують у садах проти яблуневої плодожерки (гусениць І-ІІ віків) на початку та під час масового виплоджування гусениць у зонах з 1-го покоління шкідника при чисельності, яка не перевищує 13% пошкоджених плодів у валовому врожаї. Норма витрати препарату 0,3 кг/га, робочої рідини 1000 л/га. Строк очікування - 1 день.
Вірин АБМ. Створений на основі вірусів ядерного поліедрозу та гранульозу американського білого метелика. Рідкий препарат, титр - 1 млрд поліедрів та 2 млрд гранул вірусів в 1 мл 50%-ного гліцерину. Норма витрати препарату 100-150 мл/га. Насадження обробляють 2-3 рази в період вегетації з інтервалом 6-10 днів проти гусениць ІІ-ІІІ віків. Крім того, створені й проходять випробування препарати вірин ЯМ на основі вірусу ядерного поліедрозу яблуневої молі та вірин-діпріон на основі ядерного поліедрозу рудого соснового пильщика.
Схожі презентації
Категорії