листок
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Листок — бічний вегетативний орган рослини, який росте від стебла. Ріст листка обмежений. Функції листка: Фотосинтез (живлення) Дихання Транспірація (випаровування)
Додаткові функції: запасання речовин (лусочки цибулі) захист (колючки) розмноження (вегетативне)
Черешкові черешок листкова пластинка Сидячі листкова пластинка ЛИСТКИ Способи прикріплення до стебла
1. Основа листка - це частина листка, якою він з’єднується із стеблом і до якої кріпляться інші частини листка. Основа, яка охоплює стебло як трубка, захищає пазуху листка із пазушною брунькою називається Піхвою.
2. Прилистки – це пара листоподібних придатків на основі листка по боках від черешка. Захищають пластинку листка, що розвивається.
3. Черешок – це звужена, пружна частина листка, яка орієнтує листкову пластинку відносно сонця.
4. Листкова пластинка – це плоска частина листка, яка виконує функції фотосинтузу і випаровування.
Типи листка за формою його верхівки Гострий Загострений Відтягнутий Тупий Виїмчастий Усічений
Типи листка за формою листкової пластинки Трійчастолопатевий Пальчастолопатевий Пальчастороздільний Трійчастороздільний Пальчасторозсічений
Жилки – це потовщення листкової пластини, у якому проходять провідні пучки та є опорним каркасом для листкої пластинки. Жилкування – це спосіб розташування жилок в листковій пластині.
Дугове Від центральної жилки відходять вигнуті дугою інші пересування води й мінеральних речовин (по судинах) відтік органічних речовин з листків до інших органів (по ситоподібних трубках) волокна, які входять до складу жилок, надають листкам міцності та пружності Жилкування листка в однодольних (Злаків) в однодольних ( подорожник,конвалія, тюльпан) у двудольних (клен,яблуня, кропива) Паралельне Жилки розташовані паралельно Сітчасте Від однієї головної жилки розходяться бічні відгалуження
Простий 1 черешок 1 листкова пластинка Складний 1 черешок декілька листкових пластинок Листок
Листкорозміщення — порядок розміщення листків на стеблі, який щонайбільше сприяє виконанню їхніх функцій.
А)Почерговому листкорозміщенні - до кожного вузла стебла прикріплений один листок( верба, яблуня, пшениця,шипшина) Б)супротивному — у кожному вузлі розташовано по два листки один навпроти одного(гвоздика, бузок) В)навхрест-супротивне – пари листків сусідніх вузлів перекриваються під прямим кутом(м’ята, шавлія) Г)кільчастому — у вузлах стебла розвивається кілька листків(елодея)
Листопад — явище відокремлення листків від стебла при їхньому відмиранні. Листопад — природне опадання листя в деревних рослин і чагарників, яке пов’язане з підготовкою рослин до зими й зумовлене зміною довжини дня. Біля основи черешка утворюється відокремлювальний шар, завдяки якому листок відокремлюється. Корковий шар захищає листковий рубець.
У листопадних Має пристосувальне значення: різко зменшується поверхня випаровування, коли поглинання води із ґрунту стає складним унаслідок зниження температури зовнішнього середовища; запобігання обламування під вагою снігу; видалення шкідливих речовин, що накопичилися в процесі життєдіяльності У вічнозелених Опадають старі листки, а більш молоді зберігаються; видалення шкідливих речовин ЗНАЧЕННЯ ЛИСТОПАДУ
Привітання від злого генія!!! Я, частково знищив вашу презентацію! АХАХАХА! Подивимось чи зможете ви відновити втрачене! Вам нізащо мене не перехитрити!
Внутрішня будова листка: 1)покривна тканина – шкірочка; 2)основної тканини: стовпчаста і губчаста; 3)провідні пучки – жилки.
Шкірочка – більшість клітин безбарвні та прозорі, щільно прилягають одна до одної, їх клітинні оболонки з боку від зовнішнього середовища потовщені. Ці клітини виділяють Кутикулу – тонку прозору плівочку воскоподібних речовин, яка вкриває поверхню листка.
2. Основна тканина розташована в листку між верхньою і нижньою шкірочкою та є фотосинтезуючою і поділяється на: А) Стовпчасту основну тканину – це щільно прилеглі одна до одної стовпчики, між якими майже не лишається міжклітинного простору. Знаходиться під верхньою шкірочкою. Де відбувається фотосинтез. Б) Губчаста основна тканина – це більш округлі клітини, які прилягають до нижньої шкірочки між якими залишаються великі міжклітинники. Відбувається фотосинтез та дихання.
3.Жилки – розташовані в основній тканині. Окрема жилка листка складається з одного або декількох провідних пучків, у яких судини деревини віднесені до верхньої, а луб із ситоподібними трубками до нижньої шкірочки.
Домашнє завдання 1) Прочитати параграф 28,29 сторінка 123 - 132. 2) Віднайти рослин за такими характеристиками їх листків: - Сидячий, простий, із паралельним жилкуванням. - Черешковий, простий, із сітчастим жилкуванням. 3) Провести спостереження: яких кімнатних рослин у вас вдома більше ― з простими чи складними листками, паралельним, дуговим чи сітчастим жилкуванням?
Схожі презентації
Категорії