X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Корінь. Кореневі системи. Видозміни кореня

Завантажити презентацію

Корінь. Кореневі системи. Видозміни кореня

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Корінь. Кореневі системи. Видозміни кореня. Матеріали до уроків у 7 кл.

Слайд 2

Мета уроку Ознайомити учнів із будовою та функціями кореня рослини. Дати поняття коренева система. Розкрити біологічне значення видозмін коренів у природі. З’ясувати вірність народного прислів’я: “Який корінець, такий пагінець”.

Слайд 3

Що таке корінь? Корінь – це осьовий підземний орган, що виник у рослин як пристосування до життя на суходолі. Він необхідний для прикріплення та утримання рослини в грунті, всмоктування води та накопичення поживних речовин.

Слайд 4

Різноманітність коренів. У залежності від походження коренів, вони є: головний корінь, що розвивається із зародкового корінця (він завжди один); додаткові та бічні корені утворюються на головному (їхня кількість численна). Різноманітність коренів визначається походженням та умовами існування рослини.

Слайд 5

Що таке коренева система? Сукупність усіх коренів рослини утворює кореневу систему. Розрізняють кореневі системи: а) стрижневу ; б) мичкувату . а) б)

Слайд 6

Стрижнева коренева система Стрижнева коренева система має добре розвинений головний корінь, який виконує функцію стрижня. Він галузиться завдяки утворенню бічних коренів.

Слайд 7

Мичкувата коренева система Мичкувата коренева система формується додатковими коренями, які галузяться за рахунок утворення бічних коренів. Стрижень відсутній і тому система нагадує мичку.

Слайд 8

Будова кореня Верхівка кореня прикрита кореневим чохликом. Він захищає клітини кореня і сприяє просуван- ню вглиб грунту. Під чохликом знаходяться клітини, які постійно діляться – це зона поділу. Клітини, що поділилися весь час розтягують- ся – це зона розтягування. Зона поділу і зона розтягування утворюють зону росту.

Слайд 9

За зоною росту розміщена всисна зона. У ній клітини мають вирости – кореневі волоски. За допомогою їх рослини всмоктують воду із розчиненими у ній поживними речовинами. Довжина одного кореневого волоска декілька міліметрів, але їх дуже багато. На 1 кв.мм їх розміщується кілька сотень. Живуть кореневі волоски 10-20 днів, потім відмирають, а нові постійно утворюються. Будова кореня (Поздовжній розріз)

Слайд 10

Вище всисної зони розміщена провідна зона. У цій зоні корінь галузиться, тому її називають зоною бічних коренів. Ця зона становить більшу частину будь-якого кореня. Її довжина вимірюється від сентиметрів до метрів. Будова кореня (Поздовжній розріз)

Слайд 11

Видозміни кореня. У деяких рослин корені набувають нових рис – видозмінюються. Бувають такі видозміни: коренеплоди, бульбокорені, повітряні корені, дихальні корені, ходульні корені, грибокорені, корені-причіпки, корені-присоски…

Слайд 12

коренеплоди Коренеплоди - видозмінене потовщення головного кореня, що виконує функції запасання поживних речовин. Коренеплоди зустрічаються у буряків, моркви, петрушки, ріпи, редиски.

Слайд 13

бульбокорені Бульбокорені - кореневі бульби або шишки - видозмінені потовщені бічні та додаткові корені, що як і коренеплоди запасають поживні речовини. Вони зустрічаються у жоржин, орхідей, хвощів.

Слайд 14

Повітряні корені Повітряні корені - це корені, які утворюються у рослин, що пристосувалися рости на корі інших рослин. Вони мають здатність звисати вниз і поглинати вологу з повітря.

Слайд 15

Дихальні корені Дихальні корені - пневматофори, які утворюються у рослин, що ростуть на грунтах, де не вистачає кисню. Вони піднімаються над поверхнею грунту або води, якщо місце заболочене, і ростуть вгору. В цих коренях накопичується повітря, що потім поступає в звичайні корені, які знаходяться в товщі грунту. Такі корені характерні для рослин боліт та мангрових дерев у тропіках.

Слайд 16

Ходульні корені Ходульні корені - вирости, що утворюються на пагонах і виконують функцію опори, тому їх називають ще опорними. Такі корені наявні у кукурудзи, пальм, баньяна.

Слайд 17

Ходульні корені Завдяки ходульним кореням баньян називають дерево-ліс.

Слайд 18

Корені - причіпки Корені-причіпки - видозмінені корені, які з’являються у витких рослин. Вони здатні чіплятися за опору чи кору дерева, по якій в’ється рослина. Такі чіпкі корені наявні у плющів, фікусів.

Слайд 19

Корені - присоски Корені–присоски - гаусторії - зустрічаються у рослин-паразитів, таких як повитиця, омела.

Слайд 20

грибокорінь Грибокорінь - мікориза – корінь, який утворюється у тому випадку коли корені дерева та грибниця грибів щільно переплітаються між собою і утворюється корисне співжиття, при якому відбувається обмін поживними речовинами.

Слайд 21

Корінь з бульбочковими бактеріями Корінь із бульбочковими бактеріями - це звичайні корені рослин, у яких поселяються бактерії, утворюючи бульбочки, що допомагають рослині накопичувати в собі певні поживні речовини. Наприклад, бобові рослини завдяки бульбочковим бактеріям, акумулюють в собі азот з грунту. Крім бобових рослин такі корені мають береза, крушина.

Слайд 22

Зробити підписи 1…………........ 2………………. 3………………. 4………………. 1 2 3 4

Слайд 23

Що це може бути?

Слайд 24

Дати характеристику (згідно вивченої теми)

Слайд 25

Значення видозмін кореня. Видозмінені корені виникли у рослин як пристосування до певних умов існування. У багатьох випадках вони мають корисне значення не лише для самої рослини, але і в житті та практичній діяльності людини.

Слайд 26

Чи вірне народне прислів’я: “Який корінець, такий пагінець”.

Слайд 27

Успіхів у вивченні наступних тем!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія