X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Комахи.

Завантажити презентацію

Комахи.

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Слайд 2

Мета: викликати інтерес до більш глибокого вивчення предмета; розвивати пізнавальні здібності учнів; виховувати дбайливе ставлення до усього живого на планеті. Обладнання: мультимедійний пристрій

Слайд 3

Зміст Значення, різноманітність та біологія комах. Архітектура. Пам'ятники комахам. “Гуліверни” у світі комах. Література. Екологія. Заповідні місця та заповідні комахи Харківської області. Комахи у легендах та віруваннях різних народів

Слайд 4

Значення, різноманітність та біологія комах.

Слайд 5

Клас комахи не має рівних серед мешканців Землі за кількістю видів,їх понад 1 млн., що перевищує чисельність усіх інших тварин на Землі майже в 4 рази. Наш журнал запрошує вас у неперевершений світ комах.

Слайд 6

Різноманітність комах

Слайд 7

Слайд 8

Зовнішня будова комах Тіло комах розділене на три відділи: голову, груди та черевце. Голова утворюється з шести сегментів, що повністю зливаються у дорослої комахи. Перший і третій сегменти не мають придатків, другий несе пару вусиків (антен); на четвертому, п'ятому та шостому сегментах розвиваються парні частини ротового апарату — верхні щелепи (мандибули), нижні щелепи (максили) і нижня губа. Вусики за будовою і розміром дуже різні і є важливою систематичною ознакою Груди складаються з трьох сегментів, які несуть три пари членистих кінцівок. У більшості комах до другого і третього сегментів грудей прикріплюються органи польоту — крила. Крила приводяться в рух літальними м'язами, що займають значний обсяг грудного відділу. Черевце комах утворене різною кількістю сегментів (не більше дванадцяти). Воно майже завжди позбавлене кінцівок. Мал. Медоносна бджола: 1 — заднi крила; 2 — переднi крила; З — вусики; 4 — губа; 5 — язичок; б — перша пара нiг; 7—друга пара нiг; 8 — кошичок; 9— щiточка; 10 — третя пара нiг;11 — жало.

Слайд 9

Значення комах Запилення багатьох видів квіткових рослин було б не можливим без участі різних груп комах: метеликів, бджіл, джмелів та ін. Наприклад, конюшину запилюють переважно джмелі. Деякі види комах (наприклад, шовкопряда , медоносну бджолу) людина розводить для отримання цінної продукції (меду, воску, шовку, лікарських препаратів тощо). Інші види комах використовують у біологічному методі боротьби зі шкідниками або кровосисними видами (сонечка, їздці ін.) . Є комахи, здатні завдавати шкоди господарству людини (яблунева міль, хрущі, перелітна сарана, колорадський жук, вовчок). Тому людина змушена обмежувати чисельність цих видів, адже через них втрачається значна частина всього врожаю. Близько 200 видів комах ушкоджують продовольчі запаси (наприклад, комірний довгоносик, зернова міль, гусінь борошняної вогнівки). Жуки шкіроїди, гусінь хатньої молі ушкоджують вироби зі шкіри, вовни, хутра. Кровосисні та комахи здатні переносити збудників небезпечних: захворювань людини і свійських тварин ( малярії, чуми).

Слайд 10

Жук - гнойовик (Geotrupes) здатний пересувати вантаж, масою, що перевищує його, в 90 разів. Через відсутність у фауні Австралії гнойових жуків на цьому континенті в кінці XIX століття трохи не вибухнула екологічна катастрофа: коров'ячий гній почав отруювати місцеву рослинність. При цьому загинув близько мільйона гектарів родючих ґрунтів. Довелося купити в країнах Європи крупні партії гнойовиків (всього 57 видів). З них тільки 20 видів прижилися в Австралії, але катастрофа, проте, запобігла. Сонечко знищують тлю. Один жук щодня з'їдає 40-50 шт., а його личинка за період свого розвитку до 600-800 шт. за добу.

Слайд 11

Архітектура. Пам'ятники комахам.

Слайд 12

У США в самому центрі міста Ентерпрайз штату Алабама красується пам'ятник, споруджений найлютішому шкідникові бавовнику — бавовниковому довгоносику. Привід до його встановлення досить своєрідний, можливо, навіть пара доксальний. Тривалий час жителі штату Алабама займалися вирощуванням бавовнику, який відігравав велику роль в еко номіці штату і був чи не єдиним джерелом прибутку його жи телів. Але в 1915 р. фермерів спіткало нещастя. На їхні план тації був випадково завезений бавовниковий довгоносик. Швид ко, незважаючи на хімічні засоби, які застосовували в боротьбі проти довгоносика, він знищив значну частину плантацій і завдав великих збитків. Фермери, які вже зовсім зневірилися, почали розводити худобу, вирощувати овочі, кормові трави, картоплю, цукрову тростину і кукурудзу. Це виявилося ви гідним. Особливо великі прибутки дало вирощування зем ляного горіха. Тоді й було вирішено поставити пам'ятник довгоносику. Пам'ятник, споруджений найлютішому шкідникові бавовнику — бавовниковому довгоносику

Слайд 13

Другий пам'ятник споруджено в місті Квінсленді на території штату Нового Південного Уелсу (Австралія) метелику-шовкопряду коктобластіс. Гусениця цього метелика врятувала країну від кактуса опунції, який був завезений з Аргентіни і так розмножився, що загрожував завдати великих збитків сільському господарству. Пам'ятник метелику-шовкопряду коктобластіс.

Слайд 14

“ Гуліверни” у світі комах.

Слайд 15

Один з самий великих на Землі жуків - рідкісна комаха з Південної Америки - титан (Titanus giganteus). Довжина його тіла від 16 до 21 см!

Слайд 16

Максимальна довжина самців жука-геркулеса (Dynastes hercules), мешканця Центральної і Південної Америки, разом з "бивнем" від 15 до 18 см! Але він поступається дроворубові по масі тіла.

Слайд 17

Жук-слон (Megasoma elephas) досягає довжини 12 см

Слайд 18

Найдовші комахи - паличники (Phasmoptera). Вони мають довжину тіла до 35 см!

Слайд 19

Серед метеликів найбільш великою є південноамериканська совка (Erebius [Thysania] agrippina). Її крила в розмаху досягають 30 см.

Слайд 20

Шовкопряд Attacus atlas в розмаху крил має 24 см. (Уявимо, що один з таких метеликів сів на екран монітора комп'ютера. Адже вона закриє його собою майже цілком!)

Слайд 21

Проте за найкрупнішу комаху, що коли-небудь жила на Землі, вважається викопна бабка з кам'яновугільного періоду, яка в розмаху крил досягала 1 метра, а довжина тіла доходила до 60 см!

Слайд 22

Література.

Слайд 23

Иосиф Бродский Полевая эклога Стрекоза задевает волнуи тотчас устремляется кверху, отраженье пуская ко дну, словно камень, колодцу в проверку, чтобы им испытать глубину и захлопнуть над воротом дверку.

Слайд 24

А. Фет Бабочка Ты прав. Одним воздушным очертаньем Я так мила. Весь бархат мой с его живым миганьем Лишь два крыла. Не спрашивай: откуда появилась? Куда спешу? Здесь на цветок я легкий опустилась И вот - дышу. Надолго ли, без цели, без усилья, Дышать хочу? Вот-вот сейчас, сверкнув, раскину крылья И улечу.

Слайд 25

Арсений Тарковский Бабочка Я у желтой бабочки Тихо-тихо спрашивал: - Бабочка, скажи мне, Кто тебя раскрашивал? Может, это лютик? Может, одуванчик? Может, желтой краской Тот соседский мальчик? Или это солнышко После скуки зимней? Кто тебя раскрашивал? Бабочка, скажи мне! Прошептала бабочка, В золото одета: Всю меня раскрасило Лето, лето, лето!

Слайд 26

Владимир Набоков Бабочка Бархатно-черная, с теплым отливом сливы созревшей, вот распахнулась она; сквозь этот бархат живой сладостно светится ряд васильково-лазоревых зерен вдоль круговой бахромы, желтой, как зыбкая рожь. Села на ствол, и дышат зубчатые нежные крылья, то припадая к коре, то обращаясь к лучам... О, как ликуют они, как мерцают божественно! Скажешь: голубоокая ночь в раме двух палевых зорь. Здравствуй, о, здравствуй, греза березовой северной рощи! Трепет, и смех, и любовь юности вечной моей. Да, я узнаю тебя в Серафиме при дивном свиданье, крылья узнаю твои, этот священный узор.

Слайд 27

Яна Каплун МОТЫЛЁК И ЧЕЛОВЕК Мотылёк...прекрасное творенье. Дарит людям улыбки, красоту. Радует глаз...ну просто загляденье, Имеет силу...но не ту. Спугнёт его одно прикосновенье, Иль дунет лёгкий ветерок. Упорхнёт он лишь в одно мгновенье, И не оставит следа мотылёк... Когда увидит свет он, то не знает, Как может этот огонь его обжечь, С какой лёгкостью до него он долетает, Но,увы, крыльев уже не сберечь... Так и человек подобен мотылькам, Мотает ветер жизни нас порой, Кидает нас по разным сторонам, Выживает тот, кто наделён силой той. Так пусть не будет такого между нами, Пусть нас не ломает зло. Не будьте, люди, мотыльками. И не встречайте ложное тепло!

Слайд 28

Екологія. Заповідні місця та заповідні комахи Харківської області .

Слайд 29

Національний природний парк «Гомільшанські ліси» Розташування: парк розташовано у мальовничому куточку лівобережної України, у долині річок Сіверський Донець та Гомольша, на відстані 45 км від міста Харкова Площа:14314,8 га Заснований: 6 вересня 2004 Парк було створено з метою збереження, відтворення та раціонального використання типових і унікальних лісостепових природних комплексів долини р. Сіверський Дінець

Слайд 30

На території парку відмічено 40 видів комах, занесених до Червоної книги України :скарабей священний, дозорець-імператор, вусач мускусний, жук-олень, ведмедиця Гера, стрічкарка орденська блакитна, каптурниця срібляста, бражник мертва голова, бражник дубовий, джміль вірменський, рофітоідес сірий та ін. ведмедиця Гера бражник дубовий дозорець-імператор скарабей священний вусач мускусний джміль вірменський

Слайд 31

Регіональний ландшафтний парк Великобурлуцький степ Площа 2042,6га Місце розташування Великобурлуцький район, біля с. с. Катеринівка, Андріївка, Горяне, Плоске, Червона хвиля, Шипувате Коротка характеристика.Створений на межі степової та лісостепової зони з метою збереження в природному стані лісостепових ландшафтів та типів місцевостей Східноєвропейської провінції, охорони та раціонального використання природних ресурсів Великобурлуцького р-ну.

Слайд 32

На цілинних степових ділянках зустрічаються рідкісні види комах, занесені до Червоної книги України (дибка степова, мелітурга булавовуса, сколія степова, рофітоїдес сірий, вусач земляний хрестоносець, махаон). дибка степова сколія степова вусач земляний хрестоносець махаон

Слайд 33

Комахи у легендах та віруваннях різних народів

Слайд 34

Легендита та вірування українців До цих часів багато людей в Україні і інших слов'янських країнах вважають своїм обов'язком відігнати нічного метелика від вогню. Тому, що збереглися старовині вірування, такий метелик є втіленням душі померлого предка, а нічна темрява, з якої вона з'являється, асоціюється з потойбічним світом.

Слайд 35

Легенди та вірування сербів Метелик у Сербії - «мара», «вампір». По народним повірям, душа-метелик вилітає з вампіра, коли його протикають осиковим колом, і, щоб знешкодити кровопивця, потрібно убити цього метелика. Вважалося також, що у вигляді метелика відьма вночі літає до чужої корови, щоб відібрати молоко. Тому в глухих місцях Сербії і в наші дні калічать (але не вбивають!) метелика, що прилетів вночі на вогонь: метелику злегка підпалюють крила, щоб на ранок по опіках на руках пізнати женщину-відьму.

Слайд 36

Легенди та вірування японців У Японії вважають, що побачити метелика у себе в будинку - на щастя: метелики символізують все краще в житті людини. Тому ритуальний «танець метеликів», що виражає радість життя, традиційно відкриває тут урочисті ходи і свята.

Слайд 37

Легенди та вірування греків Стародавні греки відмітили сумний вираз очей, що немов плачуть, на крилах денного павиного ока (Inachis io) і пов'язали цього метелика із стражданнями, що припали на долю коханої Зевса - прекрасної дівчини По. Побоюючись гніву своєї дружини, ревнивої богині Гери, Зевс перетворив По в білосніжну телицю. Але Гера, продовжуючи мстити, наслала на неї жахливого овода, який заподіював нестерпні страждання. Сльози, що лилися з очей бідної телиці, утер метелик, названий за це згодом ім'ям безвинної жертви, - Inachis io.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія