Ендоплазматична мережа. Рибосоми. Комплекс Гольджі
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Ендоплазматична мережа. Ендоплазматична мережа (биол.), внутріклітинний органоїд, представлений системою плоских цистерн, канальців і бульбашок, обмежених мембранами; забезпечує головним чином пересування речовин з довкілля в цитоплазму і між внутріклітинними структурами. Вперше Э. с. була виявлена в 1945 американським ученим К. Портером і іншим методом електронної мікроскопії. Розташована зазвичай в прилеглій до ядра цитоплазмі (ендоплазмі, звідси назва) всіх кліток (окрім еритроцитів) эукариотных (див. Еукаріоти) організмів. Будова і кількість елементів Э. с. залежать від функціональної активності клітки, стадії клітинного циклу і диференціювання. Товщина мембран Э. с. 5-6 нм, ширина просвіту між мембранами 70-500 нм. Аналіз микросомной фракції гомогената кліток (див. Мікросоми) показав, що мембрани Э. с. складаються з білків, ліпідів і ряду ферментів. Розрізняють 2 типи Э. с. - гранулярну, до мембран якої прикріплені рибосоми, і агранулярную. Між обома типами є переходи. Гранулярна Э. с. бере участь в синтезі білка; введення в організм мічених амінокислот показало, що завдяки прикріпленню рибосом до мембран значно зростає ефективність синтезу. Найбільшого розвитку гранулярна Э. с. досягає в активно синтезуючих клітках, продукти яких (білки секреторних гранул, сироваткові білки) виводяться з клітки. А гранулярна Э. с. бере участь в синтезі і транспорті ліпідів, стероїдів, в синтезі і розпаді глікогену, в процесі нейтралізації різних токсичних і лікарських речовин, наприклад люміналу, кодеїну. Вона добре розвинена в клітках надниркових, обкладочных клітках слизової оболонки шлунку. Обом типам Э. с. властиві накопичення продуктів синтезу в просвітах мембран і їх транспорт в зону Гольджі комплексу. Спеціалізована форма Э. с. - саркоплазматична мережа поперечнополосатых м'язів - грає важливу роль у внутріклітинному проведенні збудження.
Рибосоми Рибосома - найважливіший немембранний органоїд живої клітини сферичною або злегка еліпсоїдною форми, діаметром 100-200 ангстремів, що складається з великої і малої субодиниць. Рибосоми служать для біосинтезу білка з амінокислот по заданій матриці на основі генетичної інформації, матричної РНК, що надається, або мРНК. Цей процес називається трансляцією. У эукариотических клітках рибосоми розташовуються на мембранах ендоплазматичного ретикулума, хоча можуть бути локалізовані і в неприкріпленій формі в цитоплазмі. Незрідка з однією молекулою мРНК асоційовано декілька рибосом, така структура називається полірибосомою. Синтез рибосом в эукариот відбувається в спеціальній внутрішньоядерній структурі - ядерці. Схема синтезу рибосом в клітках эукариот. 1. Синтез мРНК рибосомних білків РНК полимеразой II. 2. Експорт мРНК з ядра. 3. Пізнавання мРНК рибосомою і 4. синтез рибосомних білків. 5. Синтез попередника рРНК (45S - попередник) РНК полимеразой I. 6. Синтез 5S pРНК РНК полимеразой III. 7. Збірка великої рибонуклеопротеидной частки, що включає 45S-предшественник, імпортовані з цитоплазми рибосомні білки, а також спеціальні ядерцеві білки і РНК, що беруть участь в дозріванні рибосомних субчасток. 8. Приєднання 5S рРНК, нарізування попередника і відділення малої рибосомної субчастки. 9. Дозрівання великої субчастки, вивільнення ядерцевих білків і РНК. 10. Вихід рибосомних субчасток з ядра. 11. Залучення їх в трансляцію. Рибосоми є нуклеопротеїдом, у складі якого відношення РНК/белок складає 1:1 у вищих тварин і 60-65:35-40 у бактерій. Рибосомна РНК складає близько 70 % всій РНК клітки. Рибосоми эукариот включають чотири молекули рРНК, з них 18S, 5.8S і 28S рРНК синтезуються в ядерці РНК полимеразой I у вигляді єдиного попередника (45S), який потім піддається модифікаціям і нарізуванню. 5S рРНК синтезується РНК полимеразой III в іншій частині генома і не потребують додаткових модифікацій. Майже вся рРНК знаходиться у вигляді магнієвої солі, що необхідне для підтримки структури; при видаленні іонів магнію рибосома піддається дисоціації на субодиниці.
Комплекс Гольджі. Гольджі комплекс, внутріклітинний сітчастий апарат, зона (система) Гольджі, органоїд клітки, з яким пов'язано формування різних внутріклітинних включень. Названий на ім'я итал. гістолога До. Гольджі. Відрізняється великою мінливістю форми. На мікроскопічних препаратах Р. до. має вигляд або складної сітьовидної структури (локальна форма - в хребетних), або окремих серповидних або палочковидних тілець (розсіяна форма, диктиосомы - в рослин і безхребетних). Електронномікроськопічеськимі дослідженнями показано, що Р. до. утворений трьома компонентами: системою з 5-8 плоских цистерн (g-мембраны завтовшки 70-80 ), мікробульбашками (діаметром 300-500 ) і крупними вакуолями (діаметром 0,2- 0,3 мкм). Р. до. розташований біля ядра або довкола клітинного центру. На фіксованому матеріалі виявляється імпрегнацією солями срібла або осмієвою кислотою. Прижиттєві спостереження переконують в реальності існування Р. до. До складу органоїду входять ліпіди, липопротеиды і фосфоліпіди. Р. до. відносно бідний ферментами. Функції Р. до. пов'язані з утворенням різних оформлених продуктів життєдіяльності клітки: секреторних гранул, жовткових пластинок, колагену, включень ліпідів, глікогену і меланосомных гранул. В області Р. до. спостерігаються відкладення вітальних фарбників, аскорбінової кислоти, солей заліза і коларголу. З діяльністю Р. до. зв'язано також формування первинних лізосом, акросоми сперматозоїда, а в рослинній клітці - клітинної пластинки. Роль різних компонентів Р. до. у цих процесах неоднакова. Мікробульбашки і цистерни розглядаються як функціонально активні частини Р. до., вакуоли виконують лише транспортну функцію. Динаміка включення мічених амінокислот переконує, що Р. до. служить завершальною ланкою внутріклітинного "конвеєра", що виробляє білковий секрет. Білки, синтезовані на рибосомах, через цистерни ендоплазматичної мережі поступають в Р. до., де відбувається конденсація продуктів секреції і упаковка їх в гранули. При синтезі білкових продуктів Р. до. здійснює формування секреторних гранул ("пакувальний цех"). При виробленні ж вуглеводних продуктів (мукополисахариды, глікопротеїди) внутріклітинний "конвеєр" як би перемикається на іншу лінію и Г. до. бере участь в синтезі полісахаридів. У слизових оболонках, кісткових і хрящових клітках мічені цукру спочатку включаються в Р. до. і лише пізніше виявляються в інших компонентах клітки. У Р. до. здійснюються і процеси сульфатування, з якими пов'язаний синтез кислих мукополисахаридов.
Схожі презентації
Категорії