Ендоплазматична сітка. Будова. Функції
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Ендоплазматична сітка.Будова.Функції. . Схема будови клітини в електронномікроскопічній уяві: 1 — оболонка клітини (дитолема); 2, 4 — цитоплазма; 3 — сітка ендоплазматична; 5 — ядро; 6 — ядерце; 7 — мітохондрія; 8,9 — лізосома; 10 — піноцитозний пухирець з включенням; 11 — піноцитозний пухирець.
Ендоплазматична сітка- це система порожнин у вигляді мікроскопічних канальців та їхніх розширень, що сполучаються між собою і оточені мембраною. Ендоплазматична сітка (reticulum endoplasmaticum) являє собою складну систему трубочок, цистерн, мішечків, стінки яких утворені тришаровими ліпопротеїдними пластинками. На основі електронно-мікроскопічних досліджень розрізняють незернисту та зернисту ендоплазматичні сітки, які можна вважати частинами однієї системи тому, що за певних умов одна з них переходить в іншу. На мембранах зернистої ендоплазматичної сітки розташовані рибосоми, а на мембранах незернитої рисобом немає.
Схематичне представлення клітинного ядра, ендоплазматичної сітки і комплексу Гольджі. (1)Ядро клітини. (2) Пори ядерної мембрани. (3) Шорстка (гранулярна) ендоплазматична сітка. (4) Гладка (агранулярна) ендоплазматична сітка. (5) Рибосоми на поверхні щорсткої ендоплазматичної сітки. (6)Білки, що транспортуються. (7) Транспортні везикули. (8) Комлекс кольджі.
Функції ендоплазматичної сітки. Гладка (агранулярна) і шорстка (гранулярна) ендоплазматичні сітки своїми мембранами і вмістом (матриксом) виконують чотири спільні функції: 1) розмежувальну, структуруючу, яка забезпечує упорядкований розподіл цитоплазми, не допускає її змішування та потрапляння в органелу випадкових речовин; 2) трансмембранний транспорт, завдяки якому здійснюється перенесення через стінку мембрани необхідних речовин; 3) синтез мембранних ліпідів ферментами, які містяться в самій мембрані і забезпечують репродукцію ендоплазматичної сітки; 4) вважають, що різниця потенціалів, яка виникає між двома поверхнями мембран органели можливо забезпечує проведення імпульсів збудження. Крім того, кожна з різновидностей сітки виконує свої спеціальні функції.
Агранулярна ендоплазматична сітка Крім названих функцій, спільних для обох видів ЕС, виконує ще властивості лише її: 1)Накопичення іонів Кальцію 2) Синтез ліпідів, речовин типу холестерину і стероїдних гормонів. 3) Детоксикуюча функція — знешкодження екзогенних і ендогенних токсинів. 4) Ферменти органели беруть участь у синтезі глікогену (у печінкових клітинах 5) Дещо видозмінена гладка ендоплазматична сітка добре розвинена в парієтальних клітинах фундальних залоз шлунка. Там вона бере участь у механізмі, який забезпечує підтримання концентрації іонів хлору, необхідних для вироблення соляної кислоти як складової шлункового соку.
Гранулярна ендоплазматична сітка Крім названих спільних, виконує ще спеціальні функції. 1)Синтез білків 2) Посттрансляційна модифікація білків: гідроксилування, сульфатування, фосфорилювання. 3) Транспорт речовин по внутрішньомембранній фазі сітки. Синтезовані білки просвітами ЕС переміщаються до комплексу Гольджі, який бере участь у виведенні речовин з клітини 4) Гранулярна ендоплазматична сітка бере участь в утворенні комплексу Гольджі.
Утворення ендоплазматичної сітки Ліпідний компонент мембран органели синтезується ферментами, розташованими в самій сітці, білковий — поступає з рибосом, що містяться на її мембранах. Гладка ендоплазматична сітка не має власних факторів для синтезу білка, тому вважається, що ця органела утворюється з гранулярної ендоплазматичної сітки, яка, втрачаючи рибосоми, переходить в агранулярну.
Схожі презентації
Категорії