Будова і функції головного мозку. Загальна характеристика
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Питання для бесіди 1. На яки частини поділяють нервову систему? 2. Що входить до складу центральної нервової системи? 3. Які функції виконують оболонки спинного мозку? 4. Чому співвідношення білої та сірої речовини у різних відділах спинного мозку різне?
Мета дати загальні топографічні відомості про стан головного мозку в черепі, його будову і функції, розкрити роль всіх відділів головного мозку у здійсненні рефлексів і з'ясувати їхнє значення.
«Хай кінь думає, у нього голова більше!» Чим більше мозок, тим розумніше його щасливий володар?
Ну, а далі-то починаються повні непорозуміння. Слон - вага мозку більше 5 кг, а у кашалотів, взагалі 7кг з гаком!
Загалом, наші єдині і найближчі «по розуму» родичі - це дельфіни, вага мозку деяких видів досягає 1700 гр.
А ось цікаво, чи існує різниця у вазі мозку, так би мовити, всередині роду людського? Виявляється , існує! Так, в середньому мозок чоловіка на 130 гр. більше мозку жінки.
Гіпоталамус є вищим центром регуляції роботи внутрішніх органів, який узгоджує їх діяльність зі станом активності організму. продукує низку гормонів і разом з гіпофізом утворює гіпоталамо-гіпофізарну систему здійснює гормональну і нервову регуляцію роботи внутрішніх органів формуює центри голоду — насичення, спраги — питного задоволення, терморегуляції, регуляції сну — неспання тощо, відповідальний за сексуальну поведінку.
Гіпофіз Гіпофіз складається з двох великих різних за походженням і структурою частин: передньої - аденогіпофіза (становить 70-80% маси органу) і задньої - нейрогіпофіза. Разом з гіпоталамусом гіпофіз утворює гіпоталамо-гіпофізарну систему, що контролює діяльність периферичних ендокринних залоз
Мозочок Мозочок: 1 — кора (сіра речовина); 2 — провідні шляхи (біла речовина) Мозочок виконує три основні функції координація рухів регуляція рівноваги регуляція м'язового тонусу
Великі півкулі головного мозку -вищий відділ головного мозку Передній мозок розділений на дві півкулі : ліву і праву. Кожна півкуля має чотири функціональних долі. Назвіть чотири функціональних долі.
У стовбурі розташована система ядер, у яких нейрони з безліччю відростків утворюють мережі. Цю систему називають ретикулярною формацією (РФ). РФ постійно взаємодіє з усіма структурами ЦНС. Кожен її нейрон збирає інформацію одночасно від багатьох нейронів різної чутливості, підсумовує її і, залежно від отриманого результату, впливає на структури ЦНС. Вплив РФ зазвичай активує структури головного мозку, але може спричиняти й гальмівний ефект. РФ відіграє важливу роль у формуванні уваги. Деякі нейрони РФ спонтанно генерують імпульси, завдяки цьому РФ підтримує тонус м’язів, дихального і серцево-судинного центрів. Ви реагуєте на несподіваний звук, що вас лякає . Ви мимоволі повертаєте голову в його напрямі — цей рух є проявом орієнтовного рефлексу, тобто реакції на новизну. Одночасно дещо збільшується частота серцевих скорочень, частота і глибина дихання, підвищується приплив крові до мозку й серця. У цьому рефлексі беруть участь центри стовбура, а РФ вибірково змінює їх активність, підтримуючи одні й гальмуючи інші.
Виявляється що, як у тваринному світі, так і в людському, для виживання, крім економії енергії, дуже важливий ще один фактор - час реакції. І ось тут то наш великий мозок дуже навіть до речі! Людина використовує його по суті як великий і потужний комп'ютер, який включається тоді, коли необхідно різко прискорити вирішення складних завдань, що вимагають величезної напруги і швидкої реакції. Тому, хоч наш мозок і шалено ненажерливий, але дуже потрібний і незамінний.
Звичайно ж, як і будь-який комп'ютер, наш мозок складається з безлічі блоків, деталей і запчастинок. То як же влаштований цей «комп'ютер»?
Мозочок розміщений в потиличної частини голови під переднім мозком Він регулює координацію і баланс. Передній мозок - заповнює більшу частину черепної коробки. З ним пов'язана пам'ять, вирішення проблем, мислення і почуття. Він також регулює рух. Стовбур мозку розташований внизу під півкулями і попереду мозочка. Він з'єднує мозок з хребтом і регулює автоматичні функції - дихання, травлення, серцебиття і кров'яний тиск. БУДОВА МОЗКУ.
Передній мозок Мозочок Проміжний мозок Стовбур головного мозку Середній мозок Міст Довгастий мозок Гіпоталамус Епіфіз Таламус Головний мозок Гіпофіз Великі півкулі головного мозку Ретикулярна формація
В цьому місці основні нервові шляхи, що виходять із спинного мозку, перехрещуються, в результаті: ліва сторона мозку виявляється пов'язаною - з правою стороною тіла , а права сторона мозку - з лівою стороною тіла. У більшості людей ліва півкуля відповідає за лінгвістичні дані людини.
Загалом, всі відомі спортсмени, музиканти і танцюристи зобов'язані своїми кращими рухами своєму мозочку. Звичайно ж, певні рухи можуть ініціюватися і на більш високих рівнях, але ось їхня тонка настройка і координація цілком залежить від мозочка. Пошкодження мозочка призводить до поривчастим, нескоординованих рухам і називається атаксія.
Ще недавно вважалося, що мозочок тільки цим і займається, але нові дані вказують на існування прямих нервових зв'язків між мозочком і передніми відділами головного мозку, що відповідають за мову, планування і мислення. Ці дані дозволяють припустити, що мозочок може брати участь у контролі та координації вищих психічних функцій нітрохи не менше, ніж у забезпеченні спритності рухів тіла.
Користуючись підказками пригадайте функції названих долей. Функції долей Лобна – мислення,річ, емоції. Тім'яна- всі види чутливісті. Потилична – зір. Скронева – слух , пам’ять
Півкулі з’єднані між собою щільним пучком нервових волокон - т. з. “ мозолистим тілом ”. Через цей зв’язок здійснюється координація роботи лівої і правої півкуль.
Лімбічна система - сукупність ряду структур головного мозку Бере участь у регуляції функцій внутрішніх органів, нюху, інстинктивного поведінки, емоцій, пам'яті, сну, неспання та регулює рівень уваги , сприйняття, відтворення емоційно значущої інформації.
Кора півкуль Головний мозок є складним органом , хоча це однорідна маса але вона складається з двох видів речовин: білої та сірої. Біла речовина Сіра речовина
Самостійна робота 1. Головний мозок людини складається з: А) стовбура і півкуль великого мозку; Б) мозочка і півкуль великого мозку; В) стовбура, мозочка, півкуль великого мозку. 2. Довгастий мозок є продовженням: А) середнього мозку; Б) спинного мозку; В) проміжного мозку. 3. Які відділи головного мозку відносяться до стовбура мозку: А) середній мозок; Б) довгастий мозок; В) мозочок; Г) проміжний мозок; Д) міст 4.Який відділ головного мозку є ніби продовженням спинного мозку в порожнині черепа: А) середній мозок; Б) довгастий мозок; В) проміжний мозок 5. Який відділ головного мозку відповідає за координацію рухів ,регуляцію рівноваги,регуляцію м'язового тонусу: А) проміжний мозок Б) мозочок В) стовбур головного мозку 6. Який відділ проміжного мозку виконує функцію збирача інформації про всі види чутливості: А) епіфіз Б) таламус В) гіпоталамус Г) гіпофіз
Домашнє завдання Вивчити § 55,56. Підготувати повідомлення про наслідки ушкодження різних відділів головного мозку.
Схожі презентації
Категорії