Іван Драч
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
П'ять літ минало майбутньому поетові в перший рік Великої Вітчизняної війни, а з Перемоги радів на дев'ятому — народився Іван Федорович 17 жовтня 1936p. в с. Теліжинці на Київщині. Після війни біографія І. Драча складалася в прискореному темпі: за десятиліття — до військової служби (1955 — 1958) — він здобув середню освіту, викладав російську мову та літературу в сільській семирічці, був на комсомольській роботі — інструктором райкому комсомолу. Після армії вчився в Київському університеті (завершував навчання заочно, бувши співробітником «Літературної газети»), закінчив Вищі кіносценарні курси в Москві (1964), працював у сценарному відділі Київської кіностудії ім. О. П. Довженка, редакції журналу «Вітчизна», в Спілці письменників України. Чимало списів ламалося навколо поеми «Ніж у сонці» (1961), якою молодий поет дебютував в «Літературній газеті» ще до виходу першої збірки — «Соняшник».
1995-1998р. служив у армії 1958р. навчався у Київському університеті 1961р. перейшов на заочний відділ і став працювати в редакції газети “Літературна Україна” 1976р. отримав Державну премію УРСР ім. Т.Г. Шевченка 1983р. було присуджено державну премію СРСР з літератури 1989р. був обраний головою на з’їзді Народного Руху України за перебудову 1990р. Був обраний депутатом Верховної Ради України. 1992р. Був співголовою НРУ. З березня 1998 по квітень 2002 — Народний депутат України 3-го скликання
«Соняшник» (1962). «Протуберанці серця» (1965). «Балади буднів». «Поезії» (1967). «До джерел» (1972). «Корінь і крона» (1974). «Київське небо» (1976). «Дума про вчителя» (драматична поема, 1977). «Сонячний фенікс» (1978). «Сонце і слово» (1978). «Американський зошит» (1980). «Січнева балада 1924 року» (1980). «Шабля і хустина» (1981). «Драматичні поеми» (1982). «Київський оберіг» (1983). «Соняшник» (1985). «Теліжинці» (1985). «Храм сонця» (1988).
Автор сценаріїв фільмів: «Криниця для спраглих» (1964), «Камінний хрест» (1968), «Іду до тебе» (1971), «Пропала грамота» (1972), «Дід лівого крайнього» (1974), «І в звуках пам'ять відгукнеться...» (1986), мультфільму «Крила», «Вечори на хуторі біля Диканьки» (1983), «Мама рідна, любима» (1986, у співавт.), «Вінчання зі смертю» (1992, у співавт.), «Таємниця, забрана Чінгісханом» (2001)
Кохання не тільки в межах суб’єктивного , а й об’єктивного; Тема засудження фашизму в усіх проявах; Роздуми над призначенням поета і поезії, сутністю мистецтва; Творча свобода; Екологічні проблеми; Хліб-святиня, символ міцної родини, життя, гостинності Краса і потворність людської душі Доля звичайної людини
В соняшника були руки і ноги. Було тіло шорстке і зелене. Він бігав наввипередки з вітром. Він вилазив на грушу і рвав у пазуху гнилиці. І купався коло млина, і лежав у піску, І стріляв горобців з рогатки. Він стрибав на одній нозі. Щоб вилити з вуха воду, І раптом побачив сонце, Красиве, засмагле сонце В золотих переливах кучерів, У червоній сорочці навипуск, Що їхало на велосипеді, Обминаючи хмари у небі... І застиг він на роки і на століття В золотому німому захопленні: - Дайте покататися, дядьку! А ні, то візьміть хоч на раму. Дядьку, хіба вам шкода?! Поезіє, сонце моє оранжеве! Щомиті якийсь хлопчисько Відкриває тебе для себе. Щоб стати навіки соняшником.
Рання балада поета у піднесено-романтичному дусі описує незвичайне відкриття хлопчика-підлітка: сонце — всемогутнє. Як у будь-якій баладі тут не обійшлось без дива. І це диво сталося з сільським хлопцем-соняшником, у якого «були руки й ноги, було тіло шорстке й зелене». Він бігав наввипередки з вітром, рвав на груші гнилиці, купався коло млина й стрибав на одній нозі, щоб вилити воду з вуха. Але раптом побачив сонце, велике та яскраве, «що їхало на велосипеді, обминаючи хмари в небі». Це незвичайне фантастичне видиво приводить до великого осяяння — глибокого пізнання та осмислення, здавалося б, таких буденних явищ, як сонце в небі. Тому хлопчик-соняшник і «застиг на роки і на століття в золотому німому заціпенінні: «Дайте покататися, дядьку». І в душі зароджується найчарівніше й найфантастичніше в світі: «Поезіє, сонце моє оранжеве».
Цей символ такий всемогутній, що може перетворити людину в рослину і навпаки. Поет стверджує думку, що сонце — символ краси мистецтва, краси народного духу й віри в нев'янучу народну творчість. І відтоді світ стає радіснішим, дорожчим, ріднішим і відчутнішим. Алегоричні образи сонця і соняшника у баладі вказують на порив до високого творчого злету, що виходить із рідного грунту. Сонце, отже, — це прекрасна, неповторна поезія, а соняшник — поет, що у великому творчому натхненні описує рідну землю, сонце, природу й людей. «Люблю повертати людину до сонця, мистецтва, в той казковий Храм Сонця», — писав Іван Драч. І ми дуже вдячні йому за оті його золоті промінчики-вірші, які світять нам яскравою чистотою, небуденністю, радістю зустрічі з новим, прекрасним, незвичайним світом поезії.
В основі-Чорнобильська катастрофа. Поему побудовано на роздумах про моральний бік трагічних подій.Твір складається з 25 окремих різножанрових розділів, поєднаних тематично: -лірика -прозова вставка -своєрідна балада-улюблений жанр І.Драча -відроджений міф(“Солдатська мадонна”) -епічна картина, приправлена “чорним гумором” -сатира(“Банкет в пору СНІДу”, ”Мати і христопродавці”) Ідея твору: нагадування людству про те ,що через свої гріхи, через недбале ставлення до природи, до самих себе трапляються катастрофи, що виносять людину за межі існування. Паралельно з руйнуванням екології руйнується свідомість особи, нищиться психологічна цілісність.
1.Коли народився Іван Драч? А)1936 Б)1937 В)1938 Г)1939 2.До якої когорти письменників належить І.Драч? А) ”П’ятірне гроно” Б) ”Шістдесятники” В) ”Празька школа” Г) ”ВАПЛІТЕ” 3.Його перша збірка.. А) ”Поезії” Б) ”Храм сонця” В) ”Соняшник” Г) ”Корінь і крона”
4.Перша кінематографічна робота… А) ”Іду до тебе” Б) ”Камінний хрест” В) ”Криниця для спраглих” Г) Мультфільм “Крила” 5.Який реальний образ перевтілюється в соняшник? А) Сам поет Б) дід поета В ) мати поета Г) хлопець 6. Про які крила йдеться в однойменному творі І.Драча? А)крила мрій Б)крила кохання В)крила в могутнього птаха Г)крила-Божественний дарунок,талант
http://www.ukrlib.com.ua/bio/printout.php?id=63 Українська література С.Р. Молочко, О.М.Васильєва http://uk.wikipedia.org Підручник з української літератури. 11 клас.
Схожі презентації
Категорії