Горбачевський Іван Якович
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Іван (Ян) Якович Горбачевський (5 травня 1854 - 24 травня 1942) - визначний український хімік, біохімік, гігієніст та епідеміолог, громадсько-політичний діяч. Академік АН УРСР. Народився 5 травня 1854 року у селі Зарубинці нинішньої Тернопільськоі області.
Закінчив Віденський університет, і в 1883-1917, упродовж 35 років, був професором кафедри лікарської хімії Карлового університету в Празі, у 1902-1903 ректором університету.
Протягом 1906-1917 член Найвищої Державної Санітарної Ради в Чеському королівстві, з 1908 - член Палати панів австро-угорського парламенту, 1917-1918 перший австрійський міністр охорони здоров’я.
З 1919 року професор Українського вільного університету у Відні та Празі (з 1921 р.). З 1924 року ректор Українського вільного університету.
Іван Якович постійно цікавився життям рідного краю. Зокрема, він збирав матеріали з питань фізіології, гігієни, раціонального харчування і економічного стану українських селян. У 1899 р. на сторінках «Лікарського збірника НТШ» була опублікована стаття Івана Горбачевського «Прічинки до пізнання виживи сільської людності галицького Поділля».
Ян Горбачевський автор понад сорока ґрунтовних наукових праць переважно експериментального характеру з біологічної хімії. Він першим у світі здійснив синтез сечової кислоти з гліцину. Одним з перших вказав, що амінокислоти є складовими білків.
Через 60 років, в 1953 р., Ф. Кост в статті «Сучасні погляди на обмін сечової кислоти», опублікованої у французькому журналі Semainedes Hapitaux, напише, що відкриття Івана Горбачевського залишається неперевершеним досягненням і у середині ХХ століття.
Горбачовський довів, що сечова кислота є активним «гравцем» в розвитку подагри і захворювань нирок, а порушення при її виділенні з людського організму тісно пов'язані із зміною метаболізму білків
Встановив шляхи утворення сечової кислоти в організмі. Відкрив фермент ксантиноксидазу. Його заслугою стало також те, що він запропонував нову методику визначення місткості азоту в сечі та інших речовинах.
Вірний новаторському пошуку в науці, професор Горбачовський починаючи з 1909 р. активно заглибився у вивчення проблеми вітамінної недостатності в людському організмі. Результатом дослідів став цикл статей про пелагру: «До питання про пелагру», «Експериментальні підходи до пізнання екології пелагри» і ін.
Яскравим прикладом рішення проблеми санітарії і гігієни великого міста можна назвати дослідження Горбачовським санітарних норм питної води для Праги.
Професор Іван Горбачевській часто приймав у неплатоспроможних студентів іспити «в борг», ніколи не згадуючи про нього. Знаючи не з чуток про тернистий шлях бідних студентів, особливо емігрантів, до бакалаврських і магістерських дипломів Горбачовський і його друг, видатний український учений І.П. Пулюй, за свої засоби створили для найбідніших студентів грошовий фонд.
Після смерті в 1918 р. Івана Павловича Пулюя цей фонд був названий в його честь і проіснував до 1939 р.
Останнім місцем роботи Івана Яковича Горбачовського міг стати медичний факультет Львівського університету, що відкрився в 1941 р., куди 88-річний професор був запрошений для організації учбового процесу. Проте цьому не судилося збутися: 24 травня 1942 р. великого ученого не стало.
За значні наукові заслуги вченого пошановано званням дійсного члена Академії наук (з 1925 р.) в Радянській Україні Помер 24 травня 1942 року.
Залишилися наукові відкриття і праці, спогади захоплених сучасників, визнання наукового світу і пам'ять вдячних нащадків про великого ученого і педагога.
Схожі презентації
Категорії