Дмитро Іванович Мендєлєєв(1834 – 1907)
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Зміст Д.І.Мендєлєєв – видатний хімік; Молоді роки Д.І.Мендєлєєва; Сім’я Д.І.Мендєлєєва; Навчання в гімназії і в Петербурзькому університеті; Наукові дослідження і робота над дисертаціями; Періодичні системи; Новітня періодична система елементів.
Д.І.Мендєлєєв – видатний хімік Менделєєв Дмитро Іванович (1834-1907), російський хімік, різнобічний учений, педагог. Найзначніше відкриття – у 1869 році відкрив періодичний закон хімічних елементів (основний закон природознавства). Член багатьох академій наук і наукових товариств. Один із засновників Російського фізико-хімічного товариства (1868 р.). У його честь названий елемент № 101 - менделевій. Академія Наук СРСР заснувала (1962 р.) премію і Золоту медаль ім. Д. І. Менделєєва за кращі роботи з хімії і хімічної технології.
Молоді роки Мендєлєєва Дмитро Менделєєв народився 8 лютого 1834 року у Тобольську. В родині директора гімназії і попечителя народних училищ Тобольської губернії Івана Павловича Менделєєва і Марії Дмитрівни Менделєєвої. Виховувала його мати, оскільки батько майбутнього хіміка осліп незабаром після народження свого сина. Восени 1841 року він пішов у Тобольську гімназію. 9 серпня 1850 року Дмитро був зарахований студентом Головного педагогічного інституту в Петербурзі на фізико-математичний факультет. Тобольська губернія, гімназія в якій в 1841 – 1849 р. вчився Мендєлєєв
Сім’я Д.І.Мендєлєєва Батьки Мендєлєєва чистого російського походження. Дід його по батькові був священиком і носив призвіще Соколов, призвіще ”Мендєлєєв” одержав у вигляді прозвища. Мати Менделєєва, Корнільєва, походила з старовинного, але обіднівшого купецького роду. Родився останньою в сім’ї дитиною – сімнадцятим. В 1834 році батько Мендєлєєва осліп і покинув займану посаду директора Тобольської гімназії. Помер у 1847 році. Тоді вся турбота про сім’ю перейшла до матері, вона одночасно вела справи скляного заводу і турбувалась про дітей, яким дала прекрасну освіту. Померла вона у 1850 році, Мендєлєєв зберіг до кінця своїх днів вдячну про неї пам’ять. Мендєлєєв з братом Петром у 1890 р.
Навчання в гімназії і в Петербурзькому університеті 9 серпня 1850 року Дмитро був зарахований студентом Головного педагогічного інституту в Петербурзі на фізико-математичний факультет. У травні 1855 року Вчена рада присудила Менделєєву титул «Старший учитель» і нагородила золотою медаллю. Багато часу він віддавав роботі над магістерською дисертацією, у якій розглядав проблему «питомих обсягів» з погляду унітарної теорії Жерара, цілком відкинувши дуалістичну теорію Берцеліуса. Ця робота показала дивну здатність Менделєєва до узагальнення і його широкі пізнання в хімії. Восени Менделєєв блискуче захистив дисертацію, і на початку 1857 року став приват-доцентом при Петербурзькому університеті.
Наукові дослідження і робота над дисертаціями Наприкінці лютого 1861 року Менделєєв приїхав у Петербург. Він зважується написати підручник органічної хімії. Підручник, що вийшов незабаром у світ, а також переклад «Хімічної технології» Вагнера принесли Менделєєву велику популярність.1 січня 1864 року Менделєєв одержав призначення на посаду штатного доцента органічної хімії Петербурзького університету. Одночасно з цією посадою Менделєєв одержав місце професора в Петербурзькому технологічному інституті. Менделєєв приступив до роботи над докторською дисертацією. Захист дисертації відбувся 31 січня 1865 року. Через два місяці Менделєєв був призначений екстраординарним професором по кафедрі технічної хімії Петербурзького університету, а в грудні – ординарним професором. Група російських вчених, досліджування уральських заводів у 1899 р. Д.Мендєлєєв і Д.Коновалов
Періодичні системи Перший варіант таблиці створеної Мендєлєєвим у 1869 р. Періодична система запропонована Нільсом Бором в 1917р.
Схожі презентації
Категорії