"Канопус"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Загальна інформація Спостережні дані Умови спостереження Роль у навігації Походження назви Канопус в літературі Висновок План:
Канопус - зірка південної півкулі, найяскравіша в сузір'ї Кіля і друга за яскравістю(після Сіріуса і не вважаючи Сонця) зірка на небі з видимим блиском -0,72 m. Загальна інформація
Спостережні дані Спостережні дані Пряме сходження 06ч 23м 57.1 з Схиляння -52° 41' 45" Відстань 310 ± 20 св. років (96 ± 5 пк) Сузір'я Кіль
Умови спостереження Канопус має південне схилення майже у 53 градуси, і тому видно він у Північній півкулі тільки на південь від 37 градусів північної широти. Місто, на південь від якого видно Канопус - Афіни. Канопус можна спостерігати в Північній півкулі в Єгипті, Індії, півдні США, Мексиці. У Північній півкулі видно в низьких широтах взимку, в Південній півкулі Канопус на південь від 37 градусів південної широти лінію горизонту не перетинає і завжди знаходиться на небі. Приміром, незаходящим Канопус є на півдні Австралії, в Новій Зеландії.
Роль у навігації Канопус використовувався в північній півкулі як південна полярна зірка. Зрозуміло, це тривало до введення у використання компаса. У наш времянайдены інші способи навігації. У минулі часи Канопус часто називали «дороговказною зіркою». Канопус використовується в системах астрокоррекции, починаючи з перших радянських міжпланетних станцій . У радянському виконанні Канопус був основним орієнтиром, а Сіріус - резервним.
Походження назви Існує кілька версій назви Канопус. Грецька міфологічна версія. Відповідно до грецької міфології, зірка одержала ім'я від керманича Менелая, померлого в Єгипті. Єгипетська версія. Вираз Kahi Nub означає «золота земля», що, ймовірно, пов'язано з особливостями спостереження Канопуса: внаслідок великого південного схилення зірка може спостерігатися тільки низько над обрієм і часто фарбується приземными шарами атмосфери в червоний колір. Семітська версія. Сходить до трехсогласному корені G(C)-N-B (Gimmel-Nun-Beth), озвучившимуся греками як «Канопус».
У науково-фантастичної серії Френка Герберта «Хроніки Дюни» планета Арракис (основне місце дії більшості романів циклу) є третьою планетою системи Канопуса. У Едмонда Гамільтона в романах «Зоряні королі» (1949) і «Повернення до зірок» (1970) Канопус, точніше планета Троон в планетарній системі Канопуса, є столицею могутньої Середньо-Галактичної Імперії. Автором допущена помилка - Канопус поміщений в центр Галактики на відстані близько 30 000 світлових років від Землі (це пов'язано з тим, що в «Зоряних королях» Гамільтон використовував в якості карти Галактики карту зоряного неба). У цьому ж ключі Канопус згадується в серії романів «Зоряний Вовк» (1998-2006), написаної Сергієм Сухиновым за мотивами творів Е. Гамільтона. Доріс Лессінг у своїх книгах Канопус в Аргосі описує цивілізацію доброзичливих істот, розташованих на Канопуса і грають роль в людській історії. В «Оповіданні Пиркса», що входить в цикл Оповідань про пілота Пирксе» Станіслава Лема, Канопус є зіркою радіанта метеоритного роя, разом з яким в Сонячну систему прилітає загиблий інопланетний корабель. У телесеріалі «Зоряний шлях», в епізоді Star Trek: The Original Series«Where No Man Has Gone Before», згадується, що сонет «Nightingale Woman» (Жінка-Соловей) був написаний жителем системи Канопуса. В аніме «Один: Космічний корабель „Зоряне світло“» (1985) говориться, що батьківщиною людства є планета Один системи Канопуса. У науковій книзі А. Томіліна «Небо Землі» іноді з'являється вчений по імені Канопус. Канопус в літературі
Висновок . Канопус найяскравіша зірка сузір'я Арго - а Кіля - друга по блиску зірка неба. Названа вона на честь стародавнього міста, що знаходилося недалеко від Александрії Єгипетської, на схід від неї. Можливо, тут вів свої спостереження Птолемей. Так само Канопусом звали великого керманича Менелая. Канопус є основною зіркою космічної навігації. Він розташований майже точно у південному полюсі екліптики; тому оптичні прилади будь міжпланетної станції, що рухається в площині екліптики, завжди бачать його в буквальному сенсі слова «над головою». Кутова відстань Канопуса від Сонця, де б не перебував космічний апарат - поблизу Венери або за орбітою Юпітера, дорівнює 90°. Тому система оптичної орієнтації космічного корабля може легко його зловити; достатньо навести на Сонці один оптичний датчик і, закрутивши космічний апарат навколо цього напряму, чекати, поки Канопус не потрапить на вісь другого датчика, перпендикулярного першому. Після цього орієнтація осей станції стає відомою.
Схожі презентації
Категорії