Модерн в Вінниці
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Що таке МОДЕРН? Моде рн (від фр. moderne — новітній, сучасний) — стильовий напрям у мистецтві (переважно в архітектурі, образотворчому й декоративно-ужитковому мистецтві) кінця XIX — початку XX століття. У Бельгії й Франції — «ар-нуво» (фр. L'Art Nouveau), у Німеччині — «юґендштіль» (нім. Jugendstil), в Італії — стіле флореале (італ. stile floreale), у Великобританії — модерн стайл (англ. modern style), у США — стиль Тіффані, в Австрії, Україні — сецесія.
Про саме місто Обласний центр на берегах р. Південний Буг, в 260 кілометрах від Києва, Вінниця колись починалася як дерев’яна фортеця, побудована на березі річечки Виннички володарем Поділля XIV в. литовським князем Федором Кориатовичем. Місто навколо фортеці росло, аж поки не переросло свою захисницю: в 1558 р. у Вінниці було споруджено новий дерев’яний замок на земляних валах острова Кемпа (сучасний Фестивальний) над Бугом.
А 1598 р., коли у місто перенесли столицю Брацлавського воєводства (Брацлав на той час дуже постраждала від ординців), Вінниця перебралася і на правий, досі незаселений берег Південного Бугу. Тут теж було споруджено форпост (вже кам’яний), який сформував планування міських вулиць, яке й нині зюереглося у Старому місті.
У 1610 р. на пожертвування брацлавського старости Валентия Калинoвського будується монастир єзуїтів: костел, келії і колегіум, оточені товстими кам'яними стінами і вежами, так званими Мурами. Тут польське населення міста ховалося під час нападів гайдамаків. Мури з червоної цегли (1610-1617), як і костел єзуїтів, збереглися у місті (на перехресті вул. Володарського і Осипенко) — щоправда, не повністю: почасти були розібрані в 1870-е унаслідок аварійного стану.
Величний барочний домініканський костел (1760), нині відданий православній церкві — тепер це Преображенський собор (до 1991 р. тут був органний зал), оточені міцними мурами.
З 1919 р. у колишніх келіях (XVIII-XIX) розміщається Вінницький історичний музей (зараз – краєзнавчий) і бібліотека, а пізніше і архів.
Одна з самих цікавих церков міста — триверха і тризрубна дерев’яна Миколаївська (1746) в типовому для Поділля стилі.
Над озером у передмісті Вінниці розташовано Музей-садиба всесвітньовідомого хірурга М.І. Пирогова
Ще один меморіальний музей, класика вже української літератури М. Коцюбинського, розташований по вул. І. Бевзи, 15
У передмісті Вінниці П’ятничанах збереглася садиба Грохольських 1780-х рр. (вул. Мічуріна, 32). Комплекс складається з палацу, павільйону і флігеля, розміщених у старому ландшафтному парку (його площа 32 га).
Схожі презентації
Категорії