Олександр Сергійович Пушкін
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Якщо ми не будемо по-справжньому вшановувати пам’ять наших духовних пращурів – забудуть і нас. Дмитро Сергійович Лихачов Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України Слов’янська районна державна адміністрація Районний методичний кабінет Прелеснянська ЗОШ І-ІІІст. Авторський урок учителя зарубіжної літератури Панченко Ірини Вікторівни «Він належить всьому людству…» Вивчення життєвого шляху геніального російського письменника Олександра Сергійовича Пушкіна
Тема. «Він належить всьому людству…» Вивчення життєвого шляху геніального російського письменника Олександра Сергійовича Пушкіна. 9 клас (2 урок з теми: «Олександр Сергійович Пушкін») Мета. На основі книг про життєвий та творчий шлях О.С.Пушкіна, матеріалів мережі Інтернет, копій архівних документів розширити знання учнів про життєвий шлях геніального російського письменника. Під час дослідницької роботи розвивати самоосвітні навички учнів; розвивати вміння взаємооцінювання, самооцінки роботи учнів. Виховувати інтерес до минулого поетів, письменників, літератури в цілому. Виховувати у школярів почуття патріотизму, честі на прикладі чеснот сучасників О.С. Пушкіна. Завдання уроку: під час дослідницької роботи виявити нові відомості по життєвий шлях поета, які не вивчаються за програмою; розвивати творче й виразне читання, духовне виховання учнів; формувати самоосвітні навички; вчити вдумливо працювати з матеріалами, уміти висловлювати власну думку, спираючись на тексти; формувати особистість учня, уміння давати оцінку тим чи іншим явищам і вчинкам сучасників поета; виховувати вдумливого читача, благородну людину; створити в уяві учнів колорит епохи, у якій жили сучасники поета. Обладнання: роботи учнів (реферати, читацькі щоденники, альбоми); кросворди; виставка книг про О.С. Пушкіна; творча спадщина поета; матеріали мережі Інтернет; копії архівних документів; портрети Пушкіна, його сучасників, родичів; малюнки дітей до творів літератора; ілюстрації; кадри до фільмів за творами митця; матеріали ігор: «Доміно», «Моя пам’ять краща»; реквізити до вистави; таблички плану звітування; таблиця «Результати…» Тип уроку: комбінований. Форма проведення: нестандартна (урок-конференція з використанням інтерактивних методів, які спонукають учнів до самоосвітньої діяльності).
Перебіг уроку І. Організаційний момент. ІІ. Оголошення теми, мети. Мотивація навчальної діяльності школярів. ІІІ. Підготовка до сприйняття навчальної теми. Актуалізація опорних знань. 1. Робота в групах. Розгадати кросворд. 2. Зустріч з бібліотекарем. 3. Екскурсія до картинної галереї та перевірка домашнього завдання. Екскурсія до фотогалереї. ІV. Основний зміст уроку. Слово вчителя. Знайомство з планом конференції та темами учнівських повідомлень. Конференція (матеріали дослідницької роботи подаються в повному обсязі, тому учень може зачитати тільки фрагменти, які найбільш уважає важливими чи цікавими). Висновок. Підведення підсумків дослідницької роботи. V. Творче застосування знань, умінь і навичок. Закріплення вивченого матеріалу й уведення його в систему знань, умінь і навичок, засвоєних раніше. 1). Рольова гра «Я стану режисером!». Презентація майбутніми режисерами кадрів до фільмів за творами О.С.Пушкіна. 2). Гра «Доміно». 3). Гра «Моя пам’ять краща!» №1. Гра «Моя пам’ять краща!» № 2. 4) Виразне читання напам’ять творів О.С.Пушкіна за ілюстраціями до творів поета. VІ. Підсумок уроку. Бесіда за запитаннями. VІІ. Контроль за результатами навчальної діяльності. Оголошення результатів діяльності школярів (за таблицею). VІІ. Домашнє завдання. .
Зустріч з бібліотекарем (виставка книг) Пушкін – російський соловей! Що ж треба зробити, щоб дізнатися про Пушкіна більше ніж нам пропонують підручники? Для цього треба звернутися до додаткової літератури. (Учень (бібліотекар) знайомить присутніх з виставкою книг про життєвий та творчий шлях поета; показує, які книжки є в шкільній та сільській бібліотеках; розповідає, які твори ми вивчали та будемо вивчати за шкільною програмою.)
Екскурсія до картинної галереї Наталія Миколаївна Гончарова Няня Пушкіна – Арина Родіонівна Лікар Аредт засвідчує смерть О.С. Пушкіна 29 січня 1837 року Малюнок до поеми “Руслан та Людмила” Екскурсовод знайомить присутніх з ілюстраціями до картин - портретів Пушкіна, його сучасників, написаними різними художниками; з портретами Пушкіна - малюнками учнів школи; з малюнками дітей до творів О.С.Пушкіна ( це домашнє завдання для учнів з груп, чи їх помічників).
Мария Александровна Гартунг – Старшая дочь А.С.Пушкина. С портрета худ. И.К. Макарова 1860 годы Григорий Александрович Пушкин – сын А.С. Пушкина. Фотография сер.1860 годы Н. А. Пушкина (Меренберг) – дочь А.С. Пушкина. С портрета худ. И.К. Макарова 1860 годы Сэр Николас Филипс – праправнук А.С. Пушкина. Сентябрь 1982г. Анастасія Михайлівна Уернер, правнучка О.С.Пушкіна (Лутон Ху, Англія) Екскурсія до фотогалереї. Нащадки О.С.Пушкіна Елена Александровна Розенмайер – внучка А.С. Пушкина. Фотография 1910- х годов. Екскурсовод знайомить присутніх зі світлинами нащадків Пушкіна.
Знайомство з планом конференції, темами учнівських повідомлень та використаною літературою Література Гроссман Леонид Петрович. Пушкин. – М.: Молодая гвардия, 1960. – 526с. Зарубіжна література за новою програмою: 7кл. І семестр/ Упоряди. Н. Данова. – К.: Шк.. світ, 2007. – 128с. Зарубіжна література. Матеріали до уроків. 5 клас. Укладач Р.Б.Шутько. – Х.: Торсінг, 2000.- 176с. Зарубіжна література. Матеріали до уроків. 6 клас. Укладач Р.Б.Шутько. – Х.: Торсінг, 2000.- 208с. Маймін Є.О. Пушкін. Життя і творчість. - М.: Вид-во «Наука», 1981. - 208с. Пушкин А.С. Сказка о Золотом петушке. – М.: Дет.лит., 1981. – 23с. Пушкин А.С. Сказка о Золотом петушке. – М.: Дет.лит., 1973. – 31с. Пушкин А.С. Сказка о попе и его работнике Балде. – М.: Дет.лит., 1982. – 16с. Пушкин А.С. Сказки. – Донецк: «Донеччина», 2006. – 159с. Пушкин А.С. Поэмы. Драматические произведения. – К.: «Дніпро», 1974. -196с. Родная речь. Учебник для учащихся нач. классов. Кн. 2, ч. 1/ Сост. М.В. Голованова и др. – М.: Просвещение, 1993. – 240с. Сказки русских писателей. – М.: Детс.лит., 1980. – 686с. Фридкин В.М. Пропавший дневник Пушкина. – М.: Знание, 1991. – 250с. Теми учнівських повідомлень Пращури О.С. Пушкіна. Дитинство О.С. Пушкіна. Пушкін - підліток. Життя О.С. Пушкіна в ліцеї. «…Не хва люсь и не жалуюсь — ибо женка моя прелесть не по од ной наружности…» (із листів Олександра Пушкіна до Н.М. Гончарової. Матеріали дослідницької роботи про життєвий шлях О.С. Пушкіна.) Напередодні дуелі. Загибель О.С. Пушкіна. «… он тихо прошептал: «Кончена жизнь.»» (Матеріали дослідницької роботи про життєвий шлях О.С. Пушкіна. ) Ушанування пам’яті О.С. Пушкіна. Дуельні пістолети.
Конференція Високе слово – Поет! Йому синонім – Пушкін. Він завжди з нами, він завжди в нас. Як небо, як повітря, як земля, без яких ми себе не уявляємо. У кожного з наc свій Пушкін. До одних він приходить в ранньому дитинстві, беручи в полон своїх казок, до інших – пізніше, у шкільному віці, задаровуючи гармонією поезії і дивуючи силою драматичних образів, захоплюючи розповідями про незвичайні людські долі. Видатний поет і драматург, неперевершений майстер прози, літературний критик - це грані таланту Пушкіна. Мета нашої конференції – розширити наш погляд на О.С.Пушкіна, на його особистість, на людей, які жили поряд з ним, на сучасників поета. Нам хочеться, щоб ви за допомогою своєї творчої уяви побачили неосяжну картину поглядів, думок, життєвих шляхів людей близьких О.С. Пушкіну. Це необхідно, щоб краще зрозуміти поета, трагічне життя і трагічну смерть Олександра Сергійовича; щоб краще зрозуміти цілий світ його творчості, його поезію, яку ми будемо вивчати на майбутніх уроках. Не зважаючи на те, що ми багато вже знаємо про поета, є багато таємного, не розкритого в його житті. Учені досліджують, шукають і повідомляють нам, тим хто цікавиться літературою, її минулим. Не забувайте: ви повинні знайомити нас з таким матеріалом, який не вивчається у шкільних підручниках! (Учні розкривають нові факти з біографії Пушкіна, демонструють ілюстрації. Дослідники розповідають, якою вони користувалися літературою, хто автор цієї літератури, де вони знайшли ці матеріали. Матеріали дослідницької роботи подаються в повному обсязі, тому учень може зачитати тільки фрагменти, які найбільш уважає важливими чи цікавими). Т. Райт. "Портрет Пушкина". 1837 г. Гравюра на стали. Н.В. Гоголь. "Наброски профиля Пушкина". 1837 г. Автопортрет на листе, вклеенном в альбом Е.Н. Ушаковой.1829г.
Дуельні пістолети Матеріали дослідницької роботи вчителя зарубіжної літератури Панченко І.В. Література. Фридкин В.М. Пропавший дневник Пушкина. – М.: Знание, 1991. – 250с. Будинок Дантеса у Франції, м. Сульц Зліпок руки К.М. Гончарової рідної сестри Н.М. Гончарової жінки Жоржа Дантеса Цвинтар у Франції, м. Сульц Ліворуч – могила К.М. Гончарової Дуельні пістолети, які брали участь в дуелі Пушкіна і Дантеса, одним з них був убитий Пушкін Франція, особистий музей пошти Лімре, біля Амбуаза. Хазяїн музею П’єр Поль Дуельні пістолети (автора “Станційний наглядач”) Я розповім вам про книгу, надруковану у 1991 р. у Москві, у ній розповідається про пошуки цікавого матеріалу про життєвий та творчий шлях О.С. Пушкіна в закордонних архівах. Ця книга має назву «Пропавший дневник Пушкина». Через 10 р. вона побачила пістолети в музеї пошти в Лімре. Хазяїн музею П’єр Поль. Музей знаходився на першому поверсі. Це в минулому поштова станція. У ящичку 50-40 см. - пістолети, порохівниця, шомпол і молоток, а в куточку 3 кулі. Така ж куля засіла в животі Пушкіна
Матеріали дослідницької роботи Рольова гра «Я стану режисером!» (за творчістю Олександра Сергійовича Пушкіна): Завдання: - До якого твору О. С.Пушкіна належить цей кадр? - У якому класі вивчали цей твір? - Знайти уривки з творів О.С. Пушкіна до цих кадрів і озвучити їх. Хто герой твору (за кадром)? - Хто виконує роль? (Учні з груп повинні назвати твір, який відповідає кадру до фільму, сказати в якому класі вивчали, знайти уривки з творів О.С.Пушкіна до цих кадрів і озвучити їх. Книги з творами знаходяться на столах, можна взяти на виставочній смузі. Режисер викликає майбутнього артиста (з групи), який озвучить кадр з фільму.) Александр Сергеевич Пушкин. Драма. «Русалка.» «… Вот венец мой, Венец позорный! Вот чем нас венчал Лукавый враг, когда я отреклася Ото всего, чем прежде дорожила. Мы развенчались. - Сгинь ты мой венец! Теперь все кончено.» ( Бросается в реку.) Александр Сергеевич Пушкин. «Пиковая дама.» «…Герман вздрогнул: в самом деле, вместо туза у него стояла пиковая дама. Он не верил своим глазам, не понимая, как он мог обмануться. В эту минуту ему показалось, что пиковая дама прищурилась и усмехнулась. Необыкновенное сходство поразило его… - Старуха! – закричал он в ужасе. Герман сошёл с ума. Он сидит в Обуховской больнице в 17-м нумере, не отвечает ни на какие вопросы и бормочет необыкновенно скоро: «Тройка, семёрка, туз ! Тройка, семёрка, дама!..» Александр Сергеевич Пушкин. «Сказка о мертвой царевне и о семи богатырях.» «Свойство зеркало имело. Говорить оно умело. С ним одним она была Добродушна, весела. С ним приветливо шутила И, красуясь, говорила: «Свет мой зеркальце! Скажи, Да всю правду доложи. Я ль на свете всех милее Всех румяней и белее?»»
Презентація майбутніми режисерами кадрів до фільмів за творами О.С.Пушкіна Зразки відповідей Александр Сергеевич Пушкин. "Руслан и Людмила. " «…Там царь Кащей над златом чахнет; Там русский дух ... Там Русью пахнет!» Александр Сергеевич Пушкин. «Сказка о золотом петушке.» «…Вдруг шатёр распахнулся. И девица Шамаханская царица. Вся сияя, как заря. Тихо встретила царя. И потом, неделю ровно Покоряясь ей безусловно. Околдован, восхищён. Пировал у ней Дадон.» Александр Сергеевич Пушкин. «Сказка о царе Салтане, о сыне его славном и могучем богатыре князе Гвидоне Салтановиче и о прекрасной царевне Лебеди.» «…Сын подумал: добрый ужин Нам однако был бы нужен. Ломит он у дуба сук. И в тугой сгибает лук. Со креста шнурок шелковый Натянул на лук дубовый. Тонку тросточку сломил, Стрелкой легкой завострил И пошел на край долины. У моря искать дичины.»
Презентація майбутніми режисерами кадрів до фільмів за творами О.С.Пушкіна Зразки відповідей Александр Сергеевич Пушкин. «Станционный смотритель.» «…На другой день гусару стало хуже. Человек его поехал в город за лекарем. Дуня от него не отходила. Он поминутно просил пить, и Дуня подносила ему кружку его заготовленного лимонада. Больной обмакивал губы и всякий раз, возвращая кружку, в знак благодарности слабою своей рукой пожимал Дунюшкину руку.» Александр Сергеевич Пушкин. «Барышня – крестьянка.» «…Приближаясь к роще, стоящей на рубеже отцовского владения, Лиза пошла тише. Здесь она должна была ожидать Алексея.» Александр Сергеевич Пушкин. «Сказка о царе Салтане…» «… Да, на свете, Говорят, царевна есть, Что не можно глаз отвесть. Днём свет Божий затмевает. Ночью землю освещает. Месяц под косой блестит. А во лбу звезда горит.»
Ушанування пам'яті О.С. Пушкіна Тиждень світової літератури Тема. Високе слово – Поет! Йому синонім – Пушкін. План тижня Понеділок. Тематична лінійка. Повідомлення: «Він належить всьому людству…!» (Про життєвий шлях Олександра Сергійовича Пушкіна). Виставка книг про життєвий та творчий шлях поета та книг з творами О.С. Пушкіна. Вівторок. Шкільний конкурс на краще читання напам'ять творів О.С. Пушкіна. Середа. Рольова гра (за творчістю О.С. Пушкіна: «Я стану режисером!»). Конкурс малюнків до творів О.С. Пушкіна. Четвер. Районний конкурс на краще читання напам'ять творів О.С. Пушкіна. П’ятниця. Учнівська конференція «Він належить всьому людству…» Вивчення життєвого шляху геніального російського поета та письменника Олександра Сергійовича Пушкіна. Відповідальна за організацію та проведення вчитель зарубіжної літератури Панченко Ірина Вікторівна Учнівська конференція «Він належить всьому людству…» Урок на природі «Унылая пора очей очарованья…» Шкільний конкурс на краще читання напам'ять творів О.С. Пушкіна.
Ушанування пам'яті О.С. Пушкіна Районний конкурс на краще читання напам'ять творів О.С. Пушкіна Відповідальна за організацію та проведення вчитель зарубіжної літератури Панченко Ірина Вікторівна Жовтень 2012 р.
Схожі презентації
Категорії