Джонатан Свіфт “Мандри Гулівера”
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Коментар учителя Сьогодні ми знову вирушаємо у мандри. Ви вкотре переконаєтесь, що мандрувати можна не тільки у просторі, а й у часі, потрапляючи у такий спосіб у далекі, загадкові країни. Наше завдання – не тільки простежити мандрівні шляхи героя, а й відповісти на не зовсім просте запитання: чому автор відправляє свого героя у невідомі країни, яких немає на жодній карті? Яку мету він переслідував? Щоб відповісти на ці запитання, нам треба простежити шлях героя від самого початку, а для цього нам необхідно вирушити на батьківщину письменника – у добру стару Англію і, перш за все, познайомитися з автором твору.
Слово про письменника Джонатан Свіфт (1667-1745) – англійський письменник, народився в Ірландії. Життя Свіфта було нелегким. Нещастя і бідність переслідували його. Батько Свіфта був священиком і помер за кілька місяців до народження сина, залишивши йому у спадок лише добре ім’я. Хлопець був змушений власними силами пробиватися у житті. Він закінчив богословський факультет Дублінського університету і працював секретарем у свого родича – лорда Вільяма Темпля в Англії. Ці роки були справжньою школою становлення розумного юнака. Свіфт починає писати, порушуючи в своїх творах гострі проблеми дійсності, висміює негативні сторони життя. Незалежний і волелюбний Свіфт не подобався можновладцям. У 1713 році його вислали до Ірландії і це заслання тривало до кінця його життя. Але змусити замовкнути декана Дублінського собору Святого Патріка було неможливо.
Творчий шлях та громадська діяльність Свіфта Свіфт був сатириком і активним громадським діячем, що не стояв осторонь соціальних проблем тогочасного суспільства. Гострим і нещадним було перо молодого письменника, сатиричні памфлети якого незабаром стали відомі всій Англії. Найбільш популярні серед них – “Війна книжок”, “Казка бочки”, “Листи сукнаря” – зробили Свіфта одним із найвпливовіших журналістів. Лікуючи душу як священик, Свіфт своїм палким словом намагався вилікувати суспільство, викриваючи його вади. З іменем письменника пов’язані важливі політичні події, наприклад укладення в 1713 році мирної угоди між Англією і Францією у війні за “іспанський спадок”. Сучасники назвали цю угоду “свіфтовим миром”.
Словникова робота Памфле т (англ. pamflet від грец. pan — усе, phlego — палю) — невеликий за обсягом літературний твір публіцистічного жанру на злободенну тему. Памфлет призначений для прямого впливу на громадську думку. Його стилю притаманна яскрава афористичність, ораторські інтонації, експресивність, іронія, згущена до сарказму. Памфлет, що спотворює факти, окарикатурює дійсність та опонентів, грубо порушує правила дискусії, полеміки, називають пасквілем.
Останні твори Свіфта В останні роки життя Свіфт тяжко хворів. В 1731 році він написав поему “Вірші на смерть доктора Свіфта”, що є своєрідним автопортретом письменника. Поставил автор цель благую — Лечить испорченность людскую. Мошенников и плутов всех Хлестал его жестокий смех… Сдержи перо он и язык, Он в жизни многого б достиг. Но он не помышлял о власти, Богатство не считал за счастье… Согласен я, декана ум Сатиры полон и угрюм; Но не искал он нежной лиры: Наш век достоин лишь сатиры. Всем людям мнил он дать урок Казня не имя, но порок. И одного кого-то высечь Не думал он, касаясь тысяч.
Останні твори Свіфта Сучасники свідчать, що Свіфт мало посміхався. Небагато було радості у навколишній дійсності та особистому житті письменника. Тяжка хвороба завдавала йому страшних мук. Задовго до смерті він написав собі епітафію. Це був останній твір, у якому митець підбивав підсумки свого нелегкого життя. Однак жодного слова розчарування і відчаю немає в його епітафії: “Тут спочиває прах Джонатана Свіфта, декана цієї кафедральної церкви, і жорстоке обурення не може вже краяти його серце. Іди, подорожній, і наслідуй, якщо можеш, ревного поборника справи мужньої свободи”. Такий заповіт залишив Свіфт нащадкам. А ще – книги, що стали найкращою сповіддю його непохитної душі.
Історія створення “Мандрів Гулівера” Історія появи на світ роману “Мандри Гулівера” – найголовнішої книги Свіфта, яку він писав протягом п’яти років і на яку покладав великі надії нагадує детектив. Пізнього вечора 8 серпня 1726 року в двері будинку відомого лондонського книговидавця Бенджаміна Мотта подзвонили. Мотт відчинив, та на його подив, за дверима нікого не було, лише на порозі лежав якийсь згорток. Розкривши його, господар знайшов лист, у якому не відомий видавцеві Річард Сімпсон пропонував його увазі записки свого кузена Лемюеля Гулівера. Якщо цей твір сподобається, Мотт має повідомити за три дні й тоді отримає рукопис повністю. Вкрай заінтригований видавець прочитав записки за один вечір і вже наступного дня дав згоду надрукувати рукопис. Так з XVIII ст. вирушив у мандри по всьому світу Гулівер.
Запитання і завдання для учнів Прочитайте повну назву твору: “Подорожі в деякі віддалені країни світу в чотирьох частинах: твір Лемюеля Гулівера, спочатку хірурга, а потім капітана кількох кораблів”. Яку мету, на вашу думку, переслідували автори того часу, даючи художньому твору таку довгу назву?
Словникова робота Навігація – наука, що вивчає правила і методи ведення корабля. Кабельтов – англійська морська міра довжини – 185 метрів. Пінта – англійська міра рідини – 0, 56 літра. Дюйм – англійська міра довжини – 2, 54 см. Миля (морська) – одиниця довжини – 1, 85 км (10 кабельтових). Ліга – англійська морська міра довжини – 5, 56 км (3 милі). Ярд – англійська міра довжини – 0, 9144 м (3 фути або 36 дюймів) Фут – міра довжини – 30, 48 см.
Бесіда з елементами текстологічного аналізу Запитання та завдання для учнів Від чийого імені ведеться розповідь у творі? Хто автор мандрів і в яких він стосунках з видавцем книги? Як видавець характеризує авторський стиль? Що ви дізналися про Гулівера? Яка пригода трапилася з героєм? Спробуйте “намалювати” словами бурю на морі. Розкажіть, як Гулівер урятувався.
Робота в групах Гра “Набери бал” (Знайти неточності у висловах. Кожна знайдена неточність – 1 бал. Змагання команд по 5-10 учнів.) Паровий корабель “Антилопа” у травні 1899 р. залишив французький порт Брістоль. Його капітан Гулівер стояв на палубі. Ніхто не хотів залишати корабель під час шторму, лише Гулівер сів у човен. Гулівер побачив високий берег і пристав човном до нього. Біля берега було дуже глибоко. Мандрівника із захопленням зустріли місцеві жителі. Вони були ліліпутами і досягали Гуліверу до пояса. Гулівер урочисто ввійшов у столицю.
Робота з текстом Знайти в тексті порівняння фізичних розмірів та пов’язаниз з ними можливостей Гулівера і ліліпутів Прізвисько “Куїноус Флестрин” – Людина-Гора. Крихітні чоловічки стояли на грудях у велетня. Кількість їжі для Гулівера. Перевезення Гулівера засобами Ліліпутів. Шпага імператора, що нагадала Гуліверу голку для штопання. Обшук і враження, яке справили на ліліпутів речі Гулівера. П’ять коней, що привезли капелюха. Найбільший у країні будинок, куди Гулівер міг увійти тільки ставши навколішки.
Робота з текстом Запитання і завдання для учнів Доведіть, що ставлення Гулівера до мешканців Ліліпутії позитивне. Перечитайте епізод про те, як ліліпути образили Гулівера під час прогулянки, і як їх віддали йому для розправи. Які слова і вирази вживає автор, характеризуючи поведінку Гулівера? Як відреагував ліліпут, коли Гулівер розв’язав його і поставив на землю? Яку враження справила поведінка Гулівера на простих людей країни? Чому?
Фронтальна бесіда Що ще демонструє добре ставлення Гулівера до ліліпутів? Що може свідчити про велику зацікавленість Гулівера життям жителів Ліліпутії? Знайдіть прислів’я, які пояснювали б мотив такого ставлення до мови ліліпутів. Як ставилися до Гулівера ліліпути? Чому Гулівер, опиняючись у принизливих ситуаціях, не намагався опиратися, протестувати? Як ви вважаєте, чи насправді Гулівер такий, чи перед нами взірець людини доби Просвітництва?
Робота в групах Вікторина Для якої важливої справи викликали урядовців з пір’ям і чорнилом? Що записали як: “Срібна скриня з кришкою”? Що назвали: “Прямокутний килим білого кольору”? Що насилу погортали і відклали, не зрозумівши? Що визначили як: “Порошок чорного кольору”? Що ввійшло до реєстру під назвою “круглі ядра”? Що заслужило на вигук: “Навіщо Людина-гора носить у кишені огорожу міського парку?” Один з предметів, позначених, як невідомі. Предмет, який впізнали відразу, хоча він був величезного розміру. Те, що Гулівер приховав у потайній кишені жилета.
Питання-шанс для команд, що вибули (можливість повернутися до гри) Про що йдеться в цьому уривку? “Одного разу до Гулівера прийшов один із придворних і розповів, що пастухи знайшли на морському березі велетенський чорний предмет, з круглим горбом посередині та з широкими плоскими краями; той лежав нерухомо, тому пастухи відважилися підійти ближче. І, подумавши, вирішили, що ця річ належить Людині-Горі”.
Бесіда з елементами текстологічного аналізу Як ви гадаєте, якого ефекту досягає автор, описуючи речі Гулівера крізь призму сприйняття ліліпутами? Комічне може мати різну природу, іноді викликати добру посмішку, а інколи гостро висміювати якесь явище. Який різновид комічного цього разу перед нами? Чи можемо ми стверджувати, що перед нами звичайні казкові події? Доведіть свою думку. Чи й справді становище Гулівера у країні ліліпутів не принизливе?
Розвиток мовлення Робота з ілюстраціями Охарактеризуйте ілюстрації до твору (міні-екскурсія). Як ви вважаєте, чи вдалося авторам ілюстрацій передати атмосферу твору, зобразивши його героїв? Доведіть, що авторам ілюстрацій вдалося показати добре ставлення Гулівера до маленьких чоловічків. А чи є на ілюстраціях вказівка на те, що ставлення державних урядовців Ліліпутії до Гулівера не дуже добре і щире? (Ланцюги на ногах)
Підсумки уроку Бесіда з учнями Якою була основна мета життя Дж. Свіфта? Чому його твори викликали незадоволення можновладців? Яка таємнича історія пов’язана з першим виданням роману “Мандри Гулівера”? Як автор підкреслює достовірність оповіді про подорожі героя? Чому Дж. Свіфт звертається до жанру пригодницького роману? Навіщо автор вводить у текст твору елементи казки, змальовуючи тогочасне суспільство? Які різновиди комічного використовує Свіфт у романі?
Домашнє завдання Прочитати про закони Ліліпутії (VI розділ). Підготувати переказ тексту. Намалювати ілюстрації (за бажанням).
Схожі презентації
Категорії