X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Давньоруські билини про Іллю Муромця. Легендарна історія Київської Русі як основа билин

Завантажити презентацію

Давньоруські билини про Іллю Муромця. Легендарна історія Київської Русі як основа билин

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Тема Давньоруські билини про Іллю Муромця. Легендарна історія Київської Русі як основа билин.

Слайд 2

Актуалізація опорних знань Бесіда з учнями Якими були перші твори про героїчне минуле – фольклорними чи авторськими? Чому ви так вважаєте? Чому, на відміну від казок, в цих творах багато історичних реалій, конкретних імен? Чому ці твори, як правило, не дуже великі за об’ємом? Як на вашу думку, що тут більше цікавить автора і слухачів (читачів) – безпосередньо події чи почуття, пов’язані з ними? Що ви можете сказати про авторів та виконавців цих творів? Які фольклорні жанри ви можете назвати?

Слайд 3

Київська Русь – колиска слав’янських народів В. Васнєцов “Хрещення Русі князем Володимиром”

Слайд 4

Творці та хранителі славетних сторінок історії Київської Русі В. Васнєцов “Гуслярі”

Слайд 5

Запитання до учнів Кого зображує художник на полотні? Як одягнуті гуслярі? Що відображається на обличчях у цих людей? Як, по-вашому, розподілені ролі в цьому тріо? Якими вам уявляються характери виконавців? Чи збереглися в історії імена авторів та виконавців народних сказань, пісень?

Слайд 6

Автори та виконавці народних сказань про минулі часи В. Васнєцов “Боян”

Слайд 7

Літописи – джерело відомостей про історичне минуле Нестор-Літописець Сторінка літопису

Слайд 8

Богатирі – захисники землі Руської В. Васнєцов “Три богатирі”

Слайд 9

Міні-екскурсія по картині В. Васнєцова “Богатирі” Хто зображений на картині В. Васнєцова? Чи можете ви назвати імена богатирів на полотні? Чим виділяється Ілля Муромець серед своїх товаришів? Проти якого ворога стоять богатирі “на заставі”?

Слайд 10

Ілля Муромець в немочі

Слайд 11

Зцілення Іллі Муромця

Слайд 12

Словникова робота Порівняйте два визначення Словник літературознавчих термінів Билина – героїчна пісня розповідного характеру, яка виникла як вираження історичної свідомості руського народу в ІХ-ХІІІ ст. Билина відобразила історичну дійсність в образах, життєва, реальна основа яких збагачена фантастичною вигадкою. Як виду усної народної творчості билині притаманний особливий пісенно-етичний спосіб відтворення реальності. 2. Визначення за підручником Билина – жанр руського фольклору, епічна пісня героїчного змісту, що розповідає про подвиги руських богатирів і відображає життя середньовічної Русі.

Слайд 13

Робота з текстом билини “Ілля Муромець та Соловей-розбійник” Запитання та завдання для учнів Прочитайте фрагмент билини від початку до слів “Що святу Русь могутні богатирі бережуть”. Зверніть увагу на особливий ритм билини, наспівність, перенесення наголосів, скорочення окремих складів. Чи можна стверджувати, прочитавши уривок, що цей твір належить до билинного жанру? Чи дійсно є перебільшеною сила ворожого війська? Пригадайте, що вам відомо з історії про набіги татар і половців на Руську землю.

Слайд 14

В. Васнєцов “Після побоїща Ігоря Святославовича з половцями”

Слайд 15

Робота з текстом билини “Ілля Муромець та Соловей-розбійник” Запитання та завдання для учнів Прочитайте наступний фрагмент билини від слів “Тут відкриваються ворота у Чернігів-город” до слів “Шлях укладає та все прямоїжджий”. Чи можете ви тут відзначити вже відомі вам особливості жанру билини? Що нового додається у цьому уривку? Чи зустрічалися ви вже з явищем персоніфікації? Де саме?

Слайд 16

В. Васнєцов “Богатир”

Слайд 17

В. Васнєцов “Бій Добрині Микитича із семиголовим Змієм Гориничем”

Слайд 18

Робота з текстом билини “Ілля Муромець та Соловей-розбійник” Запитання та завдання для учнів Прочитайте уривок билини від слів “Як під’їхав він до річки до Смородини” до фрази “Упав Соловій зо семи дубів”. Що знову повторюється в цьому уривку і чому? Що допомогло Іллі Муромцю одержати перемогу? Дайте опис озброєння богатиря. Які художні засоби використовуються у билині?

Слайд 19

Слайд 20

Ілля Муромець і Соловей-розбійник. Посвист Солов’я

Слайд 21

Ілля Муромець і Соловей-розбійник. Битва

Слайд 22

Перемога Іллі Муромця

Слайд 23

Ілля Муромець і полонений Соловей-розбійник

Слайд 24

Робота з текстом билини “Ілля Муромець та Соловей-розбійник” Запитання та завдання для учнів Прочитайте фрагмент від слів “Та Ілля Муромець того придбав” до слів “Сам простою дорогою у город Київ вирушав”. Які особливості усної народної творчості можна відмітити в билині? Що ми можемо сказати про славного богатиря Іллю Муромця, виходячи з тексту билини? Як ви гадаєте, чи тільки про силу і хоробрість іде мова у творі? Прокоментуйте слова Іллі: “Не хочу я жить у вас воєводою”.

Слайд 25

Підсумки уроку Бесіда з учнями З яким новим літературним жанром ми познайомилися? Яка головна особливість жанру відображена в його назві? Про які ще особливості билини ми сьогодні говорили? Над чим ще ми сьогодні працювали?

Слайд 26

Домашнє завдання Дочитати билину до кінця, працюючи над виразним читанням. Підготувати розповідь про жанрові особливості билини з прикладами із тексту твору.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Зарубіжна література