X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Байка. Езоп

Завантажити презентацію

Байка. Езоп

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Тема Особливості байки як літературного жанру. Легендарний Езоп – основоположник жанру байки. ©

Слайд 2

Епіграфи уроку Сміючись, говорити правду. Античний афоризм Здається, байка просто бреше. А справді – мудру правду чеше. Л. Глібов В Езопа вчіться, добрі люди. Для того байка штрика під ребро, Щоб виправлять людські заблуди І похвалять красу й добро. М. Годованець

Слайд 3

“Черепаха і Заєць” Бесіда з учнями Як називається твір, який ви прослухали? Чому ви так вирішили? Чи знаєте ви, хто автор цієї байки?

Слайд 4

Словникова робота Байка – це невелике, переважно віршоване оповідання, сатиричного і повчального змісту, у якому героями виступають люди, тварини, рослини, предмети і висміюються людські вади та недоліки суспільного життя. Байка складається з двох частин: оповіді і моралі, повчання, заради якого і складається байка. Алегорія – це відображення через образи тварин, рослин або предметів риси людських характерів. Тому мову байок називають алегоричною або езоповою.

Слайд 5

Езоп – легендарний давньогрецький байкар Езоп жив у VI ст. до н. е. у Давній Греції. Батьківщиною його називають Фрігію, область у Малій Азії. Відомо, що він був рабом і кілька разів переходив від одного хазяїна до іншого. Зовні Езоп був некрасивий: мав велику голову ще й горба на спині. Але цей некрасивий раб був дуже розумним. Байки Езопа були надзвичайно популярними.

Слайд 6

Це цікаво Чому творцями античної байки були раби? Як з’явилася езопова мова? Раби, що не могли ніяк наважитись Відверто говорити те, що думають, Приховували власні почуття в байках, Висміюючи в них своїх гнобителів. Федр

Слайд 7

Відомі байкарі – наступники Езопа Римлянин Федр (І ст.) Грек Бабрій (ІІ ст.) Італієць Леонардо да Вінчі (XVI ст.) Француз Жан де Лафонтен (XVII ст.) Поляк Ігнаци Красницький (XVIII ст.) Росіянин І. А. Крилов (ХІХ ст.) Українці Григорій Сковорода (XVIII ст.), Євген Гребінка, Леонід Глібов (ХІХ ст.), Остап Вишня, Степан Олійник, Микита Годованець (ХХ ст.)

Слайд 8

Байка “Вовк і Ягня”

Слайд 9

Бесіда з учнями Назвіть героїв байки. Охарактеризуйте їхню поведінку. Які риси характеру уособлюють в собі Вовк і Ягня? Назвіть приклади алегорії в байці. Прочитайте мораль байки. Як ви її розумієте? Кого засуджує Езоп у байці? Чи знаєте ви приклади з життя, до яких можна було б застосувати цю мораль?

Слайд 10

Байка “Крук і Лисиця”

Слайд 11

Бесіда з учнями Визначте тему байки. Які риси уособлюють герої твору? Чи справедливо покарано Крука? Яка мораль байки? Сформулюйте ідею твору.

Слайд 12

Байка “Мурашка і Цикада”

Слайд 13

Бесіда з учнями З яких частин складається байка? Які людські якості втілені в образі Мурашки? Чи збігаються вони з тими, що відтворені Езопом у байці? Якими людськими вадами наділена Цикада? Висловіть своє ставлення до її поведінки. Яка мораль цієї байки? Як ви її розумієте? Яку пораду ви могли б дати Цикаді?

Слайд 14

Прочитайте вірш італійського письменника Джанні Родарі “Про старовинну баєчку” Прошу пробачення, байко антична: Мурашка скупа не така й симпатична. От коник співучий – до серця мені, ─ Не продає, а дарує пісні. Переклад Г. Кочура Чому поет дає своєрідне трактування образів давньогрецької байки? Які людські вади засуджуються у байці Езопа, а які ─ у поезії Джанні Родарі?

Слайд 15

Особливості байок Езопа У Езопа всі байки написані прозою. Мораль у байках Езопа завжди виділена у окремий абзац.

Слайд 16

Складання схеми

Слайд 17

Підсумки уроку Що таке байка? Дайте визначення алегорії. Що таке езопова мова? Чим уславився Езоп? Чого навчають прочитані вами Байки Езопа?

Слайд 18

Домашнє завдання Прочитати байку Езопа “Хліборобові діти”, підготувати її переказ, визначити тему та ідею. Вивчити визначення байки, алегорії, езопової мови. Індивідуальне завдання: підготувати повідомлення про життя і творчість французького байкаря Жана де Лафонтена.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Зарубіжна література