НАЦІОНАЛЬНА ІНФОРМАЦІЙНА ПОЛІТИКА І РОЗВИТОК БІБЛІОТЕЧНО-ІНФОРМАЦІЙНОЇ СФЕРИ
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Олена Воскобойнікова-Гузєва НАЦІОНАЛЬНА ІНФОРМАЦІЙНА ПОЛІТИКА І РОЗВИТОК БІБЛІОТЕЧНО-ІНФОРМАЦІЙНОЇ СФЕРИ Київ, листопад 2012 р.
Национальная информационная политика: Базовая модель ПОДГОТОВЛЕНО В РАМКАХ ПРОГРАММЫ ЮНЕСКО «ИНФОРМАЦИЯ ДЛЯ ВСЕХ» В ЦЕЛЯХ СОДЕЙСТВИЯ ВЫРАБОТКЕ ГОСУДАРСТВАМИ:ЧЛЕНАМИ ЮНЕСКО РАМОК НАЦИОНАЛЬНОЙ ПОЛИТИКИ И СТРАТЕГИИ ПОСТРОЕНИЯ ИНФОРМАЦИОННОГО ОБЩЕСТВА Париж, 2009; Москва, 2010 Программа ЮНЕСКО «Информация для всех»
Пріоритети національної інформаційної політики (НІП) і стратегії у сфері знань: інформація для розвитку; інформаційна грамотність; збереження інформації; інформаційна етика; доступність інформації. Програма ЮНЕСКО «Інформація для всіх»
Три основні мети, що стосуються створення національної інформаційної інфраструктури, заохочення доступу до ІКТ та їх використання урядовими закладами, приватним сектором і громадянським суспільством. Програма ЮНЕСКО «Інформація для всіх»
1. Демократизація доступу: надання усім засобів доступу до інформації та ІКТ та їх використання, задля забезпечення прав громадян, з метою сприяння освіті, місцевому розвитку, викорінення бідності, досягнення рівності полів, цифрової інклюзивності, загальному доступу, суспільній прозорості та ефективності, партисипативному правлінню. Програма ЮНЕСКО «Інформація для всіх»
2. Розвиток здібностей особистості: включає розробку, підтримку та впровадження стратегій, засобів та методик розвитку здібностей та навичок використання інформації та ІКТ в усіх секторах та прошарках суспільства, сприяючи розповсюдженню можливостей, які забезпечують різні моделі управління інформацією. Програма ЮНЕСКО «Інформація для всіх»
3. Забезпеченні відповідних законодавчих та нормативних рамок: створення необхідних норм та приписів, що гарантують право на інформацію; сприяння використанню інформації та ІКТ за рахунок діяльності відповідних законодавчих органів, створення належного стабільного правового середовища. Програма ЮНЕСКО «Інформація для всіх»
Компоненти базової схеми НІП: центральні (політика, стратегія та законодавча база НІП); супутні (промислова та економічна політика, технологічна політика, політика у сфері телекомунікацій, соціальна політика тощо); об’єднуючий компонент – наукові дослідження і розробки. Програма ЮНЕСКО «Інформація для всіх»
Єдина національна політика Розвиток інформаційного суспільства, стосуючись всіх сфер життєдіяльності, вимагає створення єдиної національної політики, яка не розподіляється на соціально-економічну, інформаційно-технологічну, екологічну та інші частини. Має бути відпрацьована єдина політика інформаційно-технологічного розвитку країни, що і пропонується вищезазначеною Програмою ЮНЕСКО.
Пріоритети розвитку бібліотечно-інформаційної сфери відбито: У Законах України “Про бібліотеки та бібліотечну справу”, “Про основи розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015роки” У Національній програмі інформатизації Державній цільовій програмі інноваційного розвитку української культури на 2009-2013 роки Державній цільовій національно-культурній програмі “Бібліотека – XXI”
Два останніх десятиліття питання «радикальної модернізації бібліотечної справи» у той чи інший спосіб, із наполегливою періодичністю порушувався вітчизняними фахівцями. З початку 2000-х рр. стратегічний менеджмент отримав розвиток майже у всіх національних бібліотеках світу, відпрацьовуються загальногалузеві національні стратегії. До питання вироблення модернізаційних стратегйї розвитку у бібліотечно-інформаційній сфері
технологічна модернізація соціальна модернізація інституційна модернізація Ідеологічна складова Інноваційна складова Інвестиційна складова “Світовий стандарт” Модернізаційна модель розвитку бібліотечно-інформаційної сфери:
На сьогодні існує чіткий зв’язок і взаємозалежність між світовою інформаційною політикою, національною інформаційною політикою і державною політикою у сфері бібліотечно-інформаційної діяльності. НІП і розвиток бібліотечно-інформаційної діяльності
Державна бібліотечна політика складна інтегральна функція політики, що проводить держава у різних сферах. Головним завданням стає модернізація бібліотек та їх загальнодержавної системи на основі ІКТ у межах тенденцій розвитку ІС, що дозволяє послабити негативний фактор регіональних розбіж-ностей у рівні та змісті бібліотечно-інформаційного обслуговування усіх верств населення та ресурсного забезпечення бібліотек.
Від державної бібліотечної політики - до національної інформаційної Керівні принципи бібліотечного законодавства та бібліотечної політики в Європі (Рада Європи / EBLIDA (European Bureau of Library, Information and Documentation Associations) 2000 р.
Бібліотечне законодавство та національна бібліотечна політика Повинні забезпечувати необхідний юридичний статус та професійну базу бібліотекам усіх типів у межах єдиної інформаційної політики; оптимальне співвідношення загальних принципів та відповідних нормативів у документах, що регламентують діяльність бібліотек; закладати основу взаємодії бібліотек з іншими представниками інформаційної спільноти; гарантувати вільний доступ до інформації усім громадянам.
Бібліотечне законодавство та національна бібліотечна політика Центральні та місцеві органи влади мають забезпечувати належні організаційні, економічні та управлінські механізми для виконання даної функції, а також для закріплення за бібліотечною діяльністю гідного місця у національній інформаційній політиці; пропонувати комплекс високоефективних заходів з удосконалення діяльності бібліотек різних типів.
Відзначимо: спільність пріоритетів, представлених у Керівних принципах бібліотечного законодавства та бібліотечної політики в Європі та Базовій моделі НІП; пряму залежність розвитку бібліотечно-інформаційної сфери від реалізації єдиної НІП; необхідність подальших досліджень у напрямі адаптації Базової моделі НІП до вирішення завдань БІС.
Дякую за увагу! Презентацію підготовлено у Національній бібліотеці України імені В.І.Вернадського, voskelena@ukr.net Дякую за увагу!
Схожі презентації
Категорії