Озера, озерні улоговини та їх утворення. Штучні водойми: канали, водосховища, ставки
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Епіграф: Є люди закохані в сувору героїчність гір, у таємничу тишу лісів або в безмежжя вільних степів. А я люблю життєдайність води у будь - яких її проявах: у величній повільності великих рік, і в бурхливій нетямі гірських струмків, і в чистій пісні гірських струмків, і в загрозливому ревіння водопадів, і в чарівності блакитних озер… Б. Харчук
Мета: Сформувати поняття “озеро” ,”водоймище”, “канал”; Ознайомити учнів з походження озерних улоговин; Познайомити з різними видами штучних водойм, та їх значенням; Продовжувати розвивати вміння працювати з картами атласу; Розвивати вміння створювати образ об'єкта; Виховувати любов до природи, естетичне сприйняття навколишнього світу
Географічний практикум: Річка починається з …, це може бути…. Вона тече поглибленням, що називається…, на шляху в неї впадають різні річки – це …. Разом з головною річкою вони утворюють…. Місце впадіння річки в іншу річку, озеро або море називається…, деякі річки в цьому місці утворюють….
Географічний практикум: Річка починається з витоку, це може бути озеро, джерело, льодовик. Вона тече поглибленням, що називається руслом річки, на шляху в неї впадають різні річки – це притоки. Разом з головною річкою вони утворюють річкову систему. Місце впадіння річки в іншу річку, озеро або море називається гирло, деякі річки в цьому місці утворюють дельту.
Залишкові озера: Такі озера є найбільшими за площею, оскільки вони є залишками морських басейнів минулого. Звідси і походить їх назва. (Каспійське море, Аральське море)
Тектонічні озера: Їх утворення пов'язані з розломами в земній корі. Озера утворенні таким способом, як правило, мають велику глибину. ( Байкал, Балхаш)
Вулканічні озера: Такі озера утворилися у кратерах згаслих вулканів. Вони мають невелику площу, але можуть бути дуже глибокими. Поширені на Японських островах, Європі.
Льодовикові озера: Утворилися в западинах, які після себе залишили льодовики. Такі озера мають велику протяжність, малу ширину та значну глибину. (Лох - Несс)
Заплавні озера: Утворюються в долинах річок. При переміщені річка формує нове русло, , а ділянки старих втрачаючи зв’язок з новими перетворюються на озера.(багато в долинах річок Об, Єнісей, Лена)
Лиманні озера: Утворення внаслідок відокремлення від моря косою, або пересипом. (найбільше в Україні - Сасик ; найбільше в світі – Маракайбо)
Загатні озера: Утворилися внаслідок перегородження річки під час гірських обвалів (Сарезьке)
За солоністю озера поділяються на: Прісні ( солоність до 1‰) Солоні ( солоність до 47 ‰) Мінеральні ( солоність перевищує 47‰)
Найсолоніше озеро світу – Мертве море Розташоване в тектонічній западині; Концентрація солей 260 - 270‰; Річка Йордан єдине велике джерело, що живить річку.
Штучні водойми – водойми, які створила людина Водосховища - це штучні водойми створені для накопичення та зберігання води; Канали – штучні ріки. Створюють для судноплавства, осушення та зрошування земель; Ставки – промислове значення.
Озера рекордсмени: Найбільше за площею солоне озеро світу – Каспійське. Найбільше за площею прісноводне озеро – Верхнє. Найглибше озеро – Байкал. Найсолоніше озеро – Мертве
Мікрофон: Чи досягли ми поставленої мети? Що вам найбільше запам'яталося на сьогоднішньому уроці?
Домашнє завдання: - Опрацювати §52. - Практична робота №10 (продовження) Позначити на контурній карті озера (див. сторінка 176 підручника). - Повторити § 15. * Назвіть позитивні і негативні риси будівництва водосховищ і каналів.
Схожі презентації
Категорії