Культура середньовіччя
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Культура Середньовіччя Культура європейського Середньовіччя охоплює майже тисячоліття від падіння Римської імперії до Нового часу (V-ХVI ст.).
Культура Середньовіччя Умовно культуру європейського Середньовіччя можна поділити на культуру Візантії та культуру Західної Європи.
Візантія (330-1453 рр.) - перша християнська імперія, - країна церков та монастирів, - семи Вселенських соборів, - найавторитетніших учителів церкви, - наставниця слов'янського світу, - оплот християнства, - берегиня культури від варварства, - пряма спадкоємиця Античної культури.
Візантійська культура Культура переважно християнська, сутність і сила християнського Середньовіччя полягала в тому, що саме життя не було відділене від релігії. Православ'я було головним і визначальним фактором цілісності держави.
Культура Західної Європи Основну риса світогляду та філософії -теоцентризм. Будь-яка проблема Середньовіччя, в тому числі й проблема людини, розглядалася в контексті ідеї Бога та виводилася з неї.
Християнство Розкол церкви не торкнувся основ християнства, хоч є деякі відмінності: богословські - католицька церква дотримується догмату про те, що Святий Дух сходить від Отця і від Сина, а православна - тільки від Бога-отця; православ'я заперечує віру в чистилище. культові - католицизм забороняв переклад Біблії, богослужіння велося латиною, обітницю безшлюбності давали всі священики, а в православ'ї використовувалися національні мови, священики мали сім'ю.
Aрхітектурa Константинопольська Свята Софія (Премудрість Божа). Це храм-чудо візантійського мистецтва, побудований у VI ст.
Візантійськe образотворчe мистецтвo Головними формами образотворчого мистецтва були Монументальний храмовий живопис - мозаїка, фреска; станковий живопис -ікона, книжкова мініатюра. Найдавніші візантійські мозаїки краще збереглися на ґрунті Італії - в храмах та усипальницях Равенни (V-VII ст.) й соборі св. Марка у Венеції.
Візантійські дiячi творець гімнів Роман Солодкоспівець, твори якого відомі й досі в православній церкві поет і філософ Іван Дамаскін, який спробував узгодити грецьку філософію з християнством засновник християнської гомілетики (теорія проповідництва) Іван Золотоуст захисник та реформатор монастирського життя Феодор Студит
Іконоборство Важким для образотворчого мистецтва виявився так званий “іконоборчий” період (VIII ст.), коли імператори в боротьбі проти політичного впливу церкви заборонили шанування ікон, а також будь-яких зображень Христа і святих.
Засновники християнського світогляду Августин Блаженний (354-430) головна праця "Сповідь" ("Про Град Божий"). Северин Боецій (бл. 480 - бл. 525) твiр "Про втіху філософією“, "Настанови до музики" . Аврелій Кассіодор (бл. 490 - бл. 585) "Варії“, їх називають першою енциклопедією Середньовіччя, що вміщали відомості про історичне, соціальне, культурне життя, військову справу. Фома Аквінський (1225 чи 1226-1274)
Середньовічна система освіти Oснову виховання та освіти становили сім вільних мистецтв, які поділялися на дві групи: трівіум та квадріум До першої групи входили граматика - вміння читати, писати; риторика - вміння виголошувати промови; діалектика - вміння вести суперечку. Другу групу становили арифметика, геометрія, астрономія та музика
Відкриття університетів В ХІ ст. в Італії на базі Болонської юридичної школи відкрито перший університет (1088 р.). Перший англійський університет відкрито в Оксфорді (1167 р.) пізніше в Кембриджі (1209 р.). Перший французький університет відкрито в Парижі (1160 р.)
Архітектурa Романськa епохa - були поширеними рицарський замок, монастирський ансамбль і храм. Готична епоха – були поширені ратуші (концентрувалось управління містом) та собор.
Готикa Вітраж - своєрідний вид живопису, в якому зображення складається з різнокольорового, з'єднаного вузькими смугами зі свинцю та, охопленого залізною арматурою, скла.
Мистецтво театру Міракль (від лат. - диво), драматична інтерпретація біблійних легенд про святих та Діву Марію. Містерія (від лат.- таємниця). Розквіт цього жанру припадає на XV ст. Виставу приурочували до ярмарків, урочистих подій. Сюжети бралися з Біблії та Євангелія. Дійство тривало з ранку до вечора впродовж кількох днів. Мораліте (від франц. - моральність) - самостійні п'єси повчального характеру. Грали мораліте на відкритому просторі.
Схожі презентації
Категорії