Запорожська Січ
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Відповіді до історичного диктанту 1. Хортиця. 2. Вишневецький. 3. Козацька рада. 4. Гетьман. 5. 38. 6. Богдан Хмельницький. 7. Уходники. 8. Клейноди. 9. Чайка. 10. Полк. 11. Кіннота. 12. Церква.
Проблемне питання Чи можна стверджувати, що в 60 - 70 рр. ХVІІ ст. Запорозька Січ відіграла руйнівну роль для Української козацької держави?
охарактеризувати становище Запорозької Січі у складі Гетьманщини в другій половині ХVІІ ст., сформувавши знання про військові походи українського козацтва; ознайомити з життям і діяльністю І. Сірка та економічним розвитком Запорозької Січі у другій половині ХVІІ ст.; з'ясувати, яку політику проводив російський уряд щодо Запорозької Січі.
План Роль Запорозької Січі у воєнно-політичних подіях 60 – 80-х рр. ХVІІ ст. Устрій Запорозької Січі. Кошовий отаман І. Сірко. Господарський розвиток Запорожжя.
Після створення Української козацької держави Запорозька Січ підлягала владі гетьмана, хоча й зберігала певну автономію у внутрішньому житті. Після смерті Б. Хмельницького Запорожжя підпорядковувалося гетьману, проводили внутрішню і зовнішню політику.
Після укладання Андрусівського перемир’я 1667 р. Запорозька Січ перебувала під контролем Речі Посполитої і Московської держави.
Москва завжди ставилася до Запорозької Січі із упередженням, вбачаючи в ній оплот свободи і вільнодумства. Російська держава прагнула повною мірою використати можливості Січі у власних інтересах.
За “Вічним миром” 1686 р. Січ підпорядковувалася лише московському царю. Були заборонені відносини запорожців із Польщею та Кримським ханством, а для контролю над козаками на запорозьких землях були розміщені московські залоги.
У ході війни Січ змінила своє розташування. З 1652 по 1709 рр. вона перебувала в гирлі річки Чортомлик, тому й дістала назву Чортомлицької.
Чортомлицька Січ була оточена глибоким ровом та 13-метровим валом, оснащеним баштами з бійницями й високими дубовими палями. У центрі козацької твердині знаходився великий майдан, навколо якого були побудовані курені й помешкання старшини.
Перша розташовувалася на острові Мала Хортиця (нині на території міста Запоріжжя). Вона була зведена 1556 р. українським православним князем Дмитром Вишневецьким і слугувала військовою базою козацтва на пониззі Дніпра. Звідси протягом 1556 р. було організовано численні походи запорожців у володіння кримського хана й на турецькі фортеці. Одначе восени 1557 р. запорозьку фортецю зруйнували кримські татари. Від 60-х рр. XVI ст. по 1593 р. Запорозька Січ розташовувалася на острові Томаківка, у 1593-1638 рр. - на острові Базавлук, у 1638-1652 рр. - на Микитиному Розі, у 1652-1709 рр. - на річці Чортомлик, у 1709-1711 і 1730-1734 рр. - на річці Кам'янка, у 1711-1728 рр. - в Олешках, у 1734-1775 рр. - на річці Підпільна (Нова Січ). Відомо вісім дніпровських січей.
Довкола площі стояли побудовані хатки, так звані... «курені». Ті хатки були накриті очеретом або кінськими шкірами. В тій хатці жив один курінь з курінним отаманом.
Посередині Січі стояла невелика церква св. Покрови. Козаки були набожні й дуже дбали про свою церкву
Козацька рада — законодавчо-розпорядчі збори всіх козаків, де мав право вільно висловити свою думку кожен козак і на якій вирішувалися всі найважливіші питання. Рада була вищим органом влади на Січі.
Гетьман — старший, головний серед козаків, був головнокомандувачем, мав вищу судову і виконавчу владу, а також представляв Військо Запорозьке під час переговорів, обирався на козацькій раді.
Клейноди — військові знаки, регалії, або атрибути козацтва. Вперше були надані Війську Запорозькому польським королем Стефаном Баторієм у 1576 р.
Булава — вид зброї, що являє собою металевий стержень з кулею на кінці, символ влади гетьмана та кошового отамана
Бунчук — мідна або золочена куля на дерев’яній палиці із прикріпленим пучком кінського волосся
Печатка — мала круглу форму із зображенням козака у гостроверхій шапці на голові, із шаблею, порохівницею при боці, із самопалом на лівому плечі, а навколо надпис: «Печать славного Війська Запорозького Низового»
Герб Війська Запорозького — постать козака, озброєного мушкетом і шаблею, — виник у другій половині XVI ст.
Литаври — великі мідні котли, обтягнуті шкірою, що служили для подання різного роду сигналів
В другій половині ХVІІ ст. запорожці брали участь у багатьох військових операціях й особливо у боротьбі проти турецько-татарських завойовників.
Козаки ним займалися насамперед у зимівниках— хутірських господарствах, де взимку утримувалася худоба
На Січі працювали чимало ремісників — ковалів, зброярів, теслярів, бондарів Було налагоджене виробництво морських і річкових човнів.
Відповіді до гри 1.Так 2.Так 3. Ні 4.Так 5.Так 6.Ні 7. Так 8. Так 9. Так 10. Так 11. Ні 12. Так
Схожі презентації
Категорії