Велика Вітчизняна війна 1941-1945 рр.
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Велика Вітчизняна війна 1941—1945pp. визвольна війна радянського народу проти фашистської Німеччини та її союзників (Угорщини, Італії, Румунії, Фінляндії); найважливіший етап Другої світової війни. Підготовка війни з боку Німеччини: Безпосередню підготовку до нападу на СРСР Німеччина почала в 1940 р. (план «Барбаросса»). Німеччина планувала провести проти СРСР «блискавичну війну» («бліцкриг»). Зусилля СРСР щодо створення системи колективної безпеки не увінчалися успіхом.
Пакт про ненапад з Німеччиною (серпень 1939 р.) дозволив відтягнути початок війни. Однак: підписані секретні протоколи були несумісні з нормами міжнародного права, підривали престиж країни; обороноздатність країни була підірвана соціально-економічною політикою сталінського режиму, масовими репресіями, а також прорахунками у військовому будівництві та у визначенні вірогідних термінів початку війни; (головну відповідальність за це несуть Й. В. Сталін і його найближче оточення). Радянські війська не були повністю укомплектовані особовим складом, танками, літаками, автомобілями, інженерною технікою тощо; війська і командний склад мали низький рівень підготовки.
Сили сторін до початку війни Німеччина 191,5 дивізії: 5,5 млн. чоловік, бл. 4,3 тис. танків і штурмових знарядь, 47,2 тис. гармат і мінометів, бл. 5 тис. бойових літаків, 192 кораблі. СРСР 187 дивізій: бл. З млн. чоловік, 13,1 тис. танків, 38 тис. гармат і мінометів, 8,7 тис. бойових літаків. на Північному, Балтійському і Чорноморському флотах: 182 кораблі, 1,4 тис. бойових літаків.
Напад на СРСР 22 червня 1941 р. фашистська Німеччина віроломно напала на СРСР. Створивши значну перевагу, агресор прорвав оборону радянських військ, захопив стратегічну ініціативу і панування в повітрі. Прикордонні битви і початковий період війни (до середини липня) призвели до поразки Червоної Армії. Втрати СРСР: 850 тис. чоловік, 9,5 тис. гармат, Більше 6 тис. танків, бл. 3,5 тис. літаків; у полон потрапило близько 1 млн чоловік. Ворог окупував значну частину країни, просунувся углиб до 300— 600 км.
Літньо-осіння кампанія 1941 р. 23 червня створена Ставка Головного Командування (з 8 серпня — Ставка Верховного Головнокомандування). Вся повнота влади — у створеного 30 червня Державного Комітету Оборони СДКО. 8 серпня Й. В. Сталін став Верховним Головнокомандуючим. Основними подіями літньо-осінньої кампанії 1941 р. були: Смоленська битва, оборона Ленінграда і початок його блокади, військова катастрофа радянських військ в Україні, оборона Одеси, початок оборони Севастополя, втрата Донбасу, оборонний період Московської битви. Червона Армія відступила на 850—1200 км, однак ворог був зупинений на основних напрямках під Ленінградом, Москвою і Ростовом й перейшов до оборони.
Зимова кампанія 1941-42 рр. почалася контрнаступом радянських військ на західному стратегічному напрямі: наступ під Москвою, Любанська, Ржевсько-Вяземська, Барвенковсько-Лозовська і десантна Керченсько-Феодосїйська операції; ліквідація захоплення Москви і Північного Кавказу, звільнення території 10 областей, а також понад 60 міст. Стратегія «бліцкригу» не виправдалася. Розгромлено бл. 50 ворожих дивізій.
Літньо-осіння кампанія 1942 р. Завдання: повний розгром противника, звільнення всієї територію країни. Основні військові події на південно-західному напрямі: поразка Кримського фронту, військова катастрофа радянських військ у Харківській операції, Воронезько-Ворошиловградська, Донбаська, Сталінградська оборонні операції, битва на Північному Кавказі. Наступальні операції на північно-західному напрямі: Демянська, Ржевсько-Сичевська.
Літньо-осіння кампанія 1942 р. Противник просунувся на 500— 650 км, вийшов до Волги, захопив частину перевалів Головного Кавказького хребта. На окупованій території: 42% населення, 1/3 валової продукції, більше 45% посівних площ. Економіка переводилася на військові рейки. У східних районах країни перебазована велика кількість підприємств. Вироблено: У першому півріччі : 10 тис. літаків, 11 тис. танків, бл. 54 тис. Гармат. У другому півріччі: більше у 1,5 рази.
Міжнародні договори 12 липня 1941 p. — Радянсько-англійська угода; 29 вересня - 1 жовтня 1941 p. — Московська конференція представників СРСР, США і Великобританії; 1 січня 1942 р. — Декларація 26 держав про воєнний союз країн, які боролися проти фашизму; 11 червня 1942 р. — радянсько-американська угода, де було оформлено ядро антигітлерівської коаліції.
Зимова кампанія 1942-43 pp. Головні воєнні події : Сталінградська наступальна операція Північнокавказька наступальні операція, прорив блокади Ленінграда. Червона Армія: просунулася на захід на 600—700 км, звільнила територію понад 480 км2, розгромила 100 дивізій (40% сил ворога на радянсько-німецькому фронті).
Літньо-осіння кампанія 1943 р. У літньо-осінній кампанії 1943 р. вирішальною подією була Курська битва. Важливу роль зіграли партизани (операція «Рейкова війна»). У ході битви за Дніпро було: звільнено 38 тис. населених пунктів, у т. ч. 160 міст; із захопленням стратегічних плацдармів на Дніпрі створені умови для наступу в Білорусії, партизани провели операцію «Концерт» з метою руйнування комунікацій ворога. Здійснені Смоленська і Брянська наступальні операції,внаслідок яких Червоноармійці пройшли з боями до 500—1300 км, розгромивши 218 дивізій. Проведена Тегеранська конференція (28 листопада — 1 грудня 1943 р.).
Зимова кампанія 1943-44 рр. Проведено наступ в Україні (10 одночасних і послідовних фронтових операцій, об'єднаних загальним задумом). Завершено розгром групи армій «Південь». Червона армія вийшла на кордон з Румунією і перенесла бойові дії на її територію. Внаслідок таких опецій було звільнено відповідні території: Ленінградсько-Новгородська наступальна операція(Ленінград) Кримська операця (Крим) Загальне просунення на захід на 250—450 км (бл. 300 тис. км2 території, вишовши на кордон з Чехословаччиною) У червні 1944 р. союзники відкрили другий фронт у Франції, що погіршило військово-політичне становище Німеччини.
Літньо-осіння кампанія 1944 р. Білоруська, Сандомирська, Яссько-Кишинівська, Прибалтійська, Добреценська, Белградська, Будапештська та Петсамо-Кіркенеська наступальні операції, звільнення Білорусії, України і Прибалтики (крім деяких районів Латвії), частково Чехословаччини, примушення капітулювали Румунію та Угорщину, звільнено від окупантів Радянське Заполяр'я і північні області Норвегії.
Кампанії 1945 р. 4-11 лютого 1945 р. ( Ялта) - Кримська конференція керівників СРСР, Великобританії та США Кампанія 1945 р.: Східно-Прусська, Вісло-Одерська операції, завершення Будапештської, Померанської, Нижньосілезьої, Верхньосілезької, Карпатської, Віденської та Берлінської операцій капітуляція фашистської Німеччини 8 травня 1945 року На Берлінській конференції, що відбулася в липні-серпні, досягнута домовленість з питань післявоєнного устрою в Європі. Кампанія проти Японії 9 серпня 1945 р. СРСР розпочав воєнні дії проти Японії. У ході Маньчжурської операції було розгромлено Квантунську армію,звільнено Південний Сахалін і Курильські острови. 2 вересня 1945 р. Японія підписала Акт про беззастережну капітуляцію.
Втрати у ході Великої Вітчизняної війни Німеччини втрати від 6 млн. до 13,7 млн. чоловік розгромлено 607 дивізій знищено 75% військової техніки. СРСР втрачено бл. 27 млн. чоловік: 11,3 млн. чоловік на фронті 4—5 млн. партизанів бл. 6 млн. чоловік полонених 679 млрд. крб. матеріальних збитків
День Перемоги (9 травня) відмічається щорічно як всенародне свято і день пам'яті про загиблих.
Схожі презентації
Категорії