Міфи про Геракла
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Міфи про Геракла Мати Геракла Алкмена веде свій рід від героя Персея, а його батько – сам Зевс, цар богів. Зевс клянеться богам, що наступне немовля з роду Персея буде володарем Пелопоннеса. Ревнива Гера затримує появу на світ Геракла і прискорює народження іншого нащадка Персея – Еврисфея. Зевс, дотримуючись даної клятви, передає владу Еврисфею. Таким чином, Гераклу впродовж багатьох років доводиться служити нікчемному, боягузливому родичу.
Герой у колисці Геракл був іще немовлям, коли Гера підіслала до дитячої колиски двох змій, щоб убити його. Брат Геракла, син Алкмени й Амфітріона,побачивши змій,заплакав з переляку. А Геракл мовчки схопив чудовиськ і задушив їх голіруч.
Чому Геракл здійснює свої подвиги Геракл виріс і оженився. Але мстива Гера насилає на нього безумство, і він убиває своїх дітей та дружину. Коли напад безумства спадає, Геракла охоплює скорбота. Він запитує в дельфійського оракула, чим можна спокутувати цей злочин. Оракул відповідає, що Геракл має поступити на службу до свого родича Еврисфея і протягом 12 років здійснити великі подвиги. Після чого дістане від богів прощення та безсмертя.
Немейський лев Спочатку Еврисфей наказує Гераклу добути шкуру лева,який живе біля міста Немея. Цього лева не можна поранити жодною зброєю. Геракл намагається вбити його стрілами,але безуспішно. Тоді він заганяє лева в його лігво, оглушує ударом кия, а потім душить руками. Щоб зняти зі звіра шкуру, він використовує кігті самого лева. Герой надягає чарівну шкуру немейського лева й стає невразливим.
Лернейська гідра Другий подвиг не легший за Перший: Геракл має вбити гідру дев`ятиголову змію, яка винищує худобу й одним подихом убиває кожного, хто наближається до болота Лерна, де вона живе. Геракл стинає змії кілька голів, але на місці кожної виростають аж дві! Племінник Іолай, якого Геракл кличе на допомогу, припікає рани змії вогнем,щоб голови не відростали знову. Геракл тим часом стинає головну , безсмертну голову,розрубує тулуб гідри і змащує вістря своїх стріл її смертоносною жовчу. Еврисфей не зараховує цей подвиг,оскільки Гераклу допомагав Іолай.
Авгієві стайні – п`ятий подвиг героя Третій подвиг – лови золоторогої керинейської лані. Четвертий - лови еримантського вепра, який знищує врожай. П'ятий подвиг полягає в тому, щоб очистити стайні царя Авгія від величезних куп гною. “ Якщо я зумію очистити стайні за один день, віддай мені десяту частину твого табуна ”, - вимагає герой. Цар погоджується. Геракл завдяки своїй силі відводить води двох річок у нове русло через скотний двір. Вода, що ринула через проломи в стінах, промиває стійла. Попри те, що Геракл очистив стайні за один день, Авгій не хоче віддавати йому худобу. Тоді Геракл убиває царя. А підступний Еврисфей не зараховує і цей подвиг,оскільки Геракл зажадав за нього платню. Шостий подвиг героя – знищення на Стімфалійському болоті птахів-людожерів із залізним пір'ям, дзьобами та кігтями.
Сьомий подвиг – приборкання бика Бог Посейдон подарував критському царю Міносу прекрасного бика, щоб Мінос приніс його в жертву морському богу. Але цар Мінос не захотів убивати бика. Щоб покарати Міноса. Бог насилає на бика сказ. Люта тварина спустошує острів і наганяє страху на його жителів. Геракл вирушає на Крит і кілька днів бореться з биком. Нарешті герой приборкує бика і перепливає море на його спині.
Від подвигу до подвигу Минають роки. Здійснюючи восьмий подвиг, Геракл захоплює кобилиць Діомеда, яких їхній господар годує людським м'ясом, і приводить їх до Еврисфея. Дев'ятий подвиг полягає в тому, щоб викрасти чарівний пояс бога війни Ареса у цариці амазонок Іпполіти. Потім Геракл убиває Геріона – велетня з трьома тілами і трьома головами – і захоплює його корів.
Одинадцятий подвиг приводить Геракла в сади Гесперид, де він краде золоті яблука вічної молодості, які мати-земля Гея колись подарувала Гері. Еврисфей, остерігаючись гніву Гери, відмовляється брати яблука у Геракла, й Афіна повертає їх Гесперидам.
Пес Кербер – охоронець Аїду Еврисфей у відчаї: ні, ніколи не вдасться йому позбутися Геракла! Він робить останню, дванадцяту спробу: вимагає, щоб герой привів до нього Кербера (лат.: Цербер) – триголового пса, який охороняє вхід до Аїду. Це завдання нездійсненне. Адже жодна людина не може вийти живою з підземного царства! Але Геракл справляється і з цим дорученням. Щоб доставити Кербера до Еврисфея, Гераклу доводиться придушити пса, але потім Геракл відпускає його, щоб він і далі охороняв царство тіней.
Геракл і Деяніра Геракл завершив свої подвиги. Проте небезпечні випробування на цьому не закінчилися. Герой одружується з царівною Деянірою. Під час однієї подорожі Деяніра сідає на спину кентавра Несса, щоб переправитись через річку, що розлилася. Несс хоче викрасти царівну. Геракл випускає в кентавра стрілу.
Перед смертю підступний Несс говорить Деянірі, щоб вона зібрала його кров і просочила нею одяг Геракла і навіки зберегла його любов. За кілька років Геракл закохується в іншу жінку. Деяніра ревнує і вирішує скористатися чарівною кров`ю кентавра. Вона не знає, що кров Несса, який загинув від стріли, змащеної отруйною жовчю лернейської гідри, сама перетворилася на отруту.
Смерть героя Геракл корчиться від болю. Він намагається зірвати з себе одяг, просочений кров`ю кентавра, але одяг прилип до тіла і здирається разом зі шкірою. Деяніра,побачивши, що погубила коханого чоловіка, у відчаї покінчує життя самогубством. Геракл розкладає багаття й кидається в нього, щоб позбутися нестерпних мук. Він – єдиний герой, якого боги допускають на Олімп і наділяють безсмертям!
Презентацію створено за матеріалами книги: “Міфи та легенди народів світу.” К., “Махаон-Україна”, 2006 Автор: Денисюк Т.Г., м. Київ
Схожі презентації
Категорії