Фізика
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
механізми сприйняття кольорів Роботу виконав учень 11 класу Чемеровецького НВК 2 Мамчура денис
Ко лір — суб'єктивна характеристика сприйняття світлової хвилі, яка ґрунтується на здатності людського зору розрізняти електромагнітне випромінювання з довжиною хвиль у межах видимого діапазону (видимий діапазон — довжини хвиль від 380 до 760 нм). Сприйнятий колір (випромінення або об'єкта) залежить від його спектру та від психофізіологічного стану людини. Ко лір — суб'єктивна характеристика сприйняття світлової хвилі, яка ґрунтується на здатності людського зору розрізняти електромагнітне випромінювання з довжиною хвиль у межах видимого діапазону (видимий діапазон — довжини хвиль від 380 до 760 нм). Сприйнятий колір (випромінення або об'єкта) залежить від його спектру та від психофізіологічного стану людини. Розрізняють спектральні і неспектральні кольори, а також ахроматичні кольори (білий, сірий, чорний).
Вперше неперервний спектр на сім кольорів розбив Ісаак Ньютон. Це розбиття умовне і багато в чому випадкове. Швидше за все, Ньютон знаходився під впливом європейської нумерології і ґрунтувався на подібності з сімома нотами в октаві (також на той час було відомо лише 7 планет Сонячної системи). Опубліковані у книзі «Optics» (1704), мовою оригіналу ці кольори мали такі назви — red, orange, yellow, green, blue, indigo та violet. В українській термінології основними кольорами спектру називають червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій та фіолетовий. Втім проблема відповідності кольорів в українській та англійській термінології ускладнюється тим, що сучасна англійська мова не розрізняє блакитного і синього кольорів, тож обидва позначає кольором blue. Вперше неперервний спектр на сім кольорів розбив Ісаак Ньютон. Це розбиття умовне і багато в чому випадкове. Швидше за все, Ньютон знаходився під впливом європейської нумерології і ґрунтувався на подібності з сімома нотами в октаві (також на той час було відомо лише 7 планет Сонячної системи). Опубліковані у книзі «Optics» (1704), мовою оригіналу ці кольори мали такі назви — red, orange, yellow, green, blue, indigo та violet. В українській термінології основними кольорами спектру називають червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій та фіолетовий. Втім проблема відповідності кольорів в українській та англійській термінології ускладнюється тим, що сучасна англійська мова не розрізняє блакитного і синього кольорів, тож обидва позначає кольором blue. Відповідність основних кольорів спектру, довжині електромагнітних хвиль можна представити наступною таблицею:
Фізіологія сприйняття кольору Сітківка ока складається з паличок і колбочок, які відрізняються між собою будовою і, відповідно, функціями. Паличок у сітківці є більше, ніж колбочок. розташовані вони не рівномірно. У центрі сітківки, що навпроти зіниці, знаходиться жовта пляма, яка містить найбільше колбочок, тому при потраплянні променів у цю ділянку ми найкраще бачимо і розрізняємо кольори. Від центру сітківки кількість колбочок зменшується, найменше їх на периферії. Палички є чутливішими до світла і реагують на більш слабке освітлення, тому сприймають сутінкове та нічне світло, але при цьому не здатні розрізняти кольори. Місце виходу зорового нерва з очного яблука — це сліпа пляма, де повністю відсутні фоторецептори, тому при потраплянні світла на сліпу пляму ми нічого не бачимо.
Рефракція ока – процес заломлення світлових променів в оптичній системі органу зору. Сила заломлення світла оптичної системи залежить від кривизни кришталика і рогівки, що є заломлюючими поверхнями, а також від відстані один від одного. Світлозаломлюючий апарат людського ока складно влаштований, він складається з кришталика, рогівки, камерної вологи, склоподібного тіла, по дорозі до сітківці промінь світла проходить чотири заломлюючі поверхні: задню і передню поверхні рогівки, а також задню і передню поверхні кришталика. Заломлююча сила, якою володіє оптична система ока, в середньому становить 59,92 діоптрії, для рефракції ока важлива довжина осі ока, тобто відстань від рогівки ока до жовтої плями (в середньому 25,3 міліметра). Таким чином, на рефракцію очей впливають і заломлююча сила, і довжина осі, які характеризують оптичну установку ока і положення основного фокуса по відношенню до сітківки.
Так само переломлюються промені світла в призмі, а кут, під яким вони переломлюються, залежить від довжини хвилі. а ще — саме від довжини хвилі залежить колір. Виходить, що промені з різною довжиною хвилі заломлюються під різними кутами і розкладаються на спектр.
Бачити колір – це диво! Людське око в змозі розрізнити мільйони відтінків. Зображення, що з`являється в нашій голові, виникає за частки секунди, і щоб це відбулося досить джерела світла. Дивним також є точність ока і здатність людини аналізувати барви, можливо з сьогоднішнього дня ми по іншому подивимося на свої очі, які дозволяють нам усвідомити красу навколишнього світу без зайвих складнощів.
Схожі презентації
Категорії