Різноманітність і багатство мінерально-сировинних ресурсів
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Мінерально-сировинні ресурси Компетентності Учень: пояснює: взаємозв’язки між геологічною будовою території та корисними копалинами; класифікацію родовищ корисних копалин України; визначає: господарське значення мінерально-сировинних ресурсів; наводить приклади: поширення родовищ корисних копалин; висловлює судження: про заходи по раціональному використанню та охороні корисних копалин
повторимо Що таке мінерально-сировинні ресурси? На які групи вони поділяються в залежності від їхнього використання? Які ви знаєте закономірності розміщення різних груп корисних копалин? Як Україна забезпечена мінерально-сировинними ресурсами? Якими корисними копалинами Україна забезпечена добре, а яких не вистачає? Що спільного і відмінного між поняттями “корисні копалини” та “гірські породи”?
Повторимо паливні корисні копалини Покажіть на карті вугільні басейни. Розкажіть про особливості вуглевидобування в Донбасі. Які умови залягання вугілля у Львівсько-Волинському та Дніпровському басейнах? Покажіть на карті нафтогазоносні регіони та найбільші родовища. Де в Україні добувають горючі сланці і торф?
Рудні корисні копалини Рудні корисні копалини – це гірські породи і мінерали, з яких за існуючих технологічних можливостей доцільно добувати метали. Ці копалини великою мірою пов'язані з магматичними і метаморфічними гірськими породами, таму їх пошуки ведуться у межах Українського щита, Донецького кряжу, Вулканічного хребта Карпат.
Забезпечення України рудними корисними копалинами Україна багата на родовища руд чорних металів, а саме залізних та марганцевих: Криворізький залізорудний басейн та Нікопольський марганцевий басейн є одним з найбільших у світі. Менше в Україні родовищ кольорових металів: запаси ртуті виявлені у центральній частині Донбасу (Микитівка) та Закарпатті, хрому – у Побужжі, невеликі поліметалічні родовища – у Закарпатті. У межах Українського щита розвідані родовища урану і титанових руд. Можлива розробка золота, 15 родовищ якого відкрито у Придніпров'ї, Донбасі, Закарпатті.
Завдання Прочитайте текст “Руди чорних металів” та дайте відповідь на питання: Які розміри, розміщення, історія освоєння Криворізького задізорудного басейну, якої якості руди в ньому, яким способом їх добувають? Порівняйте з Кременчуцьким, Білозерським та Керченським залізорудними басейнами. Опишіть Нікопольський марганцеворудний басейн. Яке його місце в світі?
Завдання Знайдіть на карті та визначте, в яких адміністративних областях знаходяться такі родовища руд кольорових металів: Микитівське ртутних руд Іршанське титановорудне Самотканське титановорудне Берегівське поліметалевих руд Капітанівське, Деренюське, Липовеньківське нікелевих руд Мужієвське золоторудне Новокостянтинівське урановорудне Які рідкісні метали є в Україні?
Нерудні корисні копалини Нерудні корисні копалини Гірничо-хімічна сировина Будівельна сировина Металургійна сировина Мінеральні води і мінеральні грязі Калійні солі, магнієві солі, кам'яні солі, сірка, графіт, фосфорити Крейда, мармур, вапняк, глина, скляні піски, цементна сировина граніт Флюсові вапняки, вогнетривкі глини
завдання Прочитайте текст “Будівельна сировина” та виясніть, як Україна забезпечена цими видами мінеральної сировини. Де в Україні залягає нерудна будівельна сировина? Прочитайте про каолін. Де застосовують у господарстві білу глину і як вона утворюється? Де у нас залягають поклади коштовного та напівкоштовного каміння?
Знайдіть у тексті підручника, де залягають мінеральні води та які з них найбільш відомі? Знайдіть у додаткових джерелах інформацію про охорону надр України (правознавство) Навіщо охороняти надра держави?
Практична робота 3 Встановлення взаємозв'язків між тектонічними структурами, формами рельєфу та корисними копалинами. Мета: сформувати вміння виявляти закономірності в розміщенні різних форм рельєфу, тектонічних структур та корисних копалин з допомогою тематичних карт.
Додатково Чому Дніпро біля Запоріжжя різко змінює напрям течії? Чому на місці Львівсько-Волинської западини та Передкарпатського прогину не утворилась низовина? Як утворились поклади бурого вугілля та каоліну (осадового походження) в районі поширення Українського кристалічного щита? Який загальний напрям простягання височин, низовин та гір в Україні? Чим його можна пояснити?
Висновок Знайдіть загальну закономірність взаємозв'язку поширення форм рельєфу та корисних копалин від тектонічної будови.
Література Дітчук І.Л. Фізична географія України: підручник для 8 кл..- Запоріжжя:Прем’єр, 2008. Кобернік С.Г.,Коваленко Р.Р. Географія:Довідник для абітурієнтів та школярів загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Літера ЛТД, 2007.
Презентація створена Вчителями географії Черкаського гуманітарно-правового ліцею Копійкою Т.Г. та Першої міської гімназії м. Черкас Копійкою Л.В.
Схожі презентації
Категорії