Республіка Польща
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Загальні дані S = 322,6 тис. км² Населення — 38,1 млн чоловік Столиця — Варшава Державний лад: парламентсько-президентська республіка, унітарна держава Склад території: 16 воєводств Грошова одиниця: злотий
Економіко-географічне положення держава Центральної Європи на перетині транзитних шляхів; має вихід до Балтійського моря, порти Гданськ, Гдиня, Щетин; межує: з Росією та Литвою на північному сході, на сході — з Білоруссю та Україною, на півдні — з Чехією та Словаччиною, на заході — з Німеччиною.
Природні умови Рельєф: Польська низовина (80% S) гори (20% S): — Судети — Зх і Сх Карпати Клімат: помірний, помірно- континентальний
Природні ресурси Мінеральні Значні запаси кам'яного та бурого вугілля; нафти та природного газу (незначні поклади); мідні та срібні руди, сірка Водні Головні річки — Вісла, Одер; судноплавні канали, 9300 озер, 90 водосховищ Рекреаційні Краків, Сопот, Поозер’я Земельні Переважають підзолисті і бурі лісові грунти (82% території) Лісові 20% S, переважають хвойні ліси
Населення Структура населення однонаціональна країна: поляки — 98,7%; білоруси,українці (Холмщина — 0,4%), німці, росіяни, литовці — 1,3% релігійна: християнстово — католицтво Демографічна ситуація І тип відтворення; втрати у ІІ світовій війні — 22% населення Міграції: «трудові» — на Захід політичні — після ІІ світової війни: між Україною і Польщею (операція «вісла»); Німеччиною і Польщею Розселення середня густота населення — 121,8 чол./км² рівень урбанізації — 65%
Демографічна ситуація Нульовий приріст населення, що виникає внаслідок помірно-низького рівня народжуваності та помірно-низької смертності. Фертильність - 1,29 дітей на жінку репродуктивного віку. Середня тривалість життя — 76 років (чоловіки - 71,9 років, жінки 80 років). Державна демографічна політика Польщі спрямована на підтримку багатодітних сімей, збільшення народжуваності. Частка працездатного населення становить 60 %. Середній вік населення 38,2 роки (чоловіки - 36,5 років, жінки - 40 років). На 100 жінок припадає 94 чоловіків.
Господарство індустріально аграрна країна; «шокова терапія» економіки у 80-90-ті роки XX століття; курс на зближення з Заходом і Близьким Сходом; середній рівень економічного розвитку; територіальна структура економіки: найбільша концентрація промисловості у Верхній Сілезії
Господарство В кінці 1991 р. у Польщі була прийнята програма реорганізації економіки: здійснення приватизації, зміцнення фінансової системи, залучення іноземних інвестицій. Польща першою з країн Центральної Європи подолала економічний спад. З 2004 р. Польща увійшла до Європейського союзу.
Транспортна система Транспортна система Польщі склалася як частина єдиної транспортної системи соціалістичних країн, тому переважають напрями транспортних магістралей Захід-Схід. Особливо густа мережа автошляхів історично склалася на заході, південному заході та у центрі. Автомобільний транспорт традиційно лідирує у внутрішніх пасажироперевезеннях.
Морські порти Головні порти - Гданськ і Щецин - гирлового типу, здатні приймати судна дедвейтом до 100 тис. тон. Пізніше збудовані Гдиня і Свиноуйсьце приймають й більші кораблі. У Гдині діє сучасний контейнерний термінал. Чехія, Словаччина та Угорщина портом приписки своїх морських флотів мають польський Щецин. Морські порти - Щецин, Гданськ Гдиня, Свиноуйсце. Польща має великі морські торговий і рибальський флоти. Велике значення морського транспорту для Польщі пояснюється її роллю у міжнародному поділі праці. Морськими воротами країни є порти Гданськ, Гдиня, Щецин, Свиноуйсьце.
Авіація Авіаційний транспорт важливий лише у зовнішніх пасажироперевезеннях. Найбільшим польським аеропортом є варшавський аеропорт Окенцє. Міжнародні перельоти здійснюються і з інших міст Польщі. Всі польські аеропорти мають надійне транспортне сполучення з центром міст, поблизу яких вони знаходяться.
Зовнішньоекономічна діяльність Зовнішньоекономічні зв'язки завжди відігравали велику роль у розвитку господарства країни. Після Другої світової війни вони були зорієнтовані переважно на країни соцтабору. Але сучасні показники зовнішньої торгівлі з постсоціалістичними країнами невисокі.
Туризм у Польщі Польща відома як центр міжнародного туризму. Світовими курортами і центрами культурної спадщини є Сопот, Зелена-Ґура, Бельсько-Бяла, Краків, Варшава, Ґданськ. Історично пов’язана із західноєвропейською культурою, Польща – країна своєрідна і екзотична. Крупні міста межують з мальовничими глухими місцями; тут є піщані пляжі і лісові озера, високогірні турбази і комфортабельні курорти.
Релігія Християнство в країні закріпилось в Х ст. Переважна кількість віруючих — католики. Також є порівняно невелика група греко-католиків (понад 200 тис.) і вірмено-католиків. Існує ряд церков, що відділилися від Римської католицької церкви: Старокатолицька церква маріавітів (25 тис.) і Католицька церква маріавітів (4 тис.). Польська православна церква за числом віруючих посідає друге місце (біля 500 тис.). В окремих мазурських та білостокських селах живуть старообрядці, предки яких емігрували сюди в XVII ст. із Росії, рятуючись від релігійних переслідувань.
Урбанізація та система розселення У містах проживає близько 60 % населення, на території країни розміщено 9 міських агломерацій, кожна з яких має близько 2 млн чоловік. Високою питомою вагою міського населення виділяються промислові райони Сілезії. Вплив столиці на життя країни дещо нижчий, ніж в інших країнах регіону, що пояснюється наявністю кількох розвинутих промислових центрів. Найбільші міста Польщі (населення за 2007 рік): Варшава — місто: 1 707 тис., агломерація: 2 680 тис., Краків — 756,6 тис., Лодзь — 753,2 тис., Вроцлав — 632,8 тис., Познань — 560,9 тис., Ґданьськ — 455,7 тис., Щецін — 416,7 тис., Бидґощ — 361,2 тис., Люблін — 351,8 тис., Катовіце — місто: 312,2 тис., агломерація: 2784 тис.
Трудові ресурси Трудові ресурси Польщі становлять 21 млн. чол., або 57 % населення. У приватному секторі зайнято понад 65% усіх працюючих. Робоча сила в Польщі — одна з найбільш молодих в Європі: біля 60 % зайнятих мають вік до 40 років. Із загального числа зайнятих у 11% вища, у 66% — середня освіта. У сільському господарстві працюють 25% від усіх зайнятих, в промисловості — 27%, 12,7% — в торгівлі, 5,7% — в будівництві і 5% — на транспорті.
Схожі презентації
Категорії