"Природний заповідник Ґорґани"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Природний заповідник «Ґорґани» створено 12 вересня 1996 року, загальною площею 5344,2 га. Основні його завдання: збереження та охорона природних комплексів та об’єктів, проведення наукових досліджень і спостережень за станом природного середовища, опрацювання природоохоронних рекомендацій, поширення екологічних знань, а найважливіше з них – збереження унікальних пралісів з участю сосни кедрової європейської
Заповідник розташований в Довбушанських Ґорґанах, які є важкодоступними через дуже круті схили і кам’яні розсипи (місцева назва «ґорґани»), в межах висот від 700 до 1754,6 м над рівнем моря. Для нього характерні три кліматичні зони: прохолодна, помірно–холодна, холодна. Ґрунтовий покрив заповідника представлений 8 типами грунтів і 68 їх різновидами. Головні водні артерії – Бистриця Надвірнянська, Довжинець, Зелениця, Джурджинець та близько 30 малих струмків.
Флора У заповіднику домінує лісова рослинність. У її складі панують хвойні ліси , широколистяні ліси займають приблизно 1 % лісовкритих площ . Флора судинних рослин природного заповідника "Ґорґани" об’єднує 5 відділів, 79 родини, 266 родів та 451 вид. Тут зростає 459 видів вищих судинних рослин, з них 31 вид занесено до Червоної книги України. Значна частина видів – рідкісні, ендемічні, реліктові.
Унікальністю території заповідника є висока збереженість природних лісів і пралісів, яких тут обліковано 67,5 і 46,0% від вкритих лісовою рослинністю земель заповідника. Праліси відзначаються непорушністю своєї природної структури. У Ґорґанах краще, ніж де-небудь в Українських Карпатах, збереглися праліси, які відрізняються високою стійкістю і стабільністю. Праліси – достатньо великі лісові екосистеми (угруповання), які виникли і розвиваються природним шляхом під впливом лише природних стихій та явищ і пройшли повний цикл розвитку без будь-якого втручання людини, місцезростання, видова, вікова і просторова структура яких відзначається колись і тепер виключно чинниками навколишнього середовища.
Занесені до Червоної книги України Зозулинець шоломоносний, рідкісна, зникаюча рослина. трапляється в Карпатах і на Прикарпатті, Зозулині сльози яйцевидні, одна з найпоширеніших в Україні орхідей.
Саламанда плямиста Турун горбковий Характерні для цієї зоогеографічної округи такі види, як: тритони альпійський та карпатський, саламандра плямиста, форель струмкова (пструг), глухар, білоспинний і трипалий дятел, кедрівка, завирушка альпійська, трясогуска гірська, кутора мала, кріт полонинський, білка звичайна, водяна полівка мала, благородний олень, кіт лісовий, ведмідь бурий та ін.
Занесені до Червоної книги України: Харіус європейський, єдиний представник харіусових в українських водоймах. Гірський або альпійський тритон, вид тритонів роду Mesotriton, відомий своїм яскравим забарвленням.
Занесені до Червоної книги України Сова довгохвоста, рідкісний гніздовий вид. Євразі йська або звича йна рись, зустрічається рідко: в Карпатах та на Поліссі.
На території заповідника практикується тільки науковий туризм , а тому цікавою є практика організації науково-пізнавальних стежок. Вони використовуються для проведення екопросвітницької роботи .Екологічна пропаганда включає такі заходи: проведення бесід, лекцій, екскурсій, акцій, конкурсів, виступів у засобах масової інформації, створення відеофільмів, випуск та розповсюдження буклетів і листівок. Для проведення екопросвітньої роботи у заповіднику використовують екскурсійні маршрути та три науково-пізнавальні стежки: "Над Озером", "Поленський схил" та висотно-типологічний профіль "Джурджі".
Схожі презентації
Категорії