X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Корисні копалини

Завантажити презентацію

Корисні копалини

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Корисні копалини в рідному краї Мультимедійний супровід уроків з курсу “Я і Україна. Природознавство” 4 клас Урок 25 Автор Саражинська Наталія Анатоліївна

Слайд 2

Різні за розмірами і кольором, гладенькі і шорсткі, камінчики, що нагадують коштовне каміння – дуже приваблюють дітей.

Слайд 3

Все каміння має різне походження. Деяке утворилось багато років тому під дією води, вітру, льоду, рослин і тварин.

Слайд 4

Хто був у горах, той міг спостерігати їх велич і красу. Недоступними здаються високі вершини, незмінні мовчазні скелі. Та й ці величезні брили каменю можуть поступово перетворитись на купу дрібних камінців.

Слайд 5

Від скель відламуються брили, які падають до підніжжя гір і розбиваються.

Слайд 6

Слайд 7

Слайд 8

Руйнують скелі і гори льодовики. Від нагрівання й охолодження найміцніші камінці розтріскуються.

Слайд 9

В тріщини потрапляє вода, замерзає, перетворюючись на лід і знову – ще більша тріщина.

Слайд 10

В тріщини потрапляє насіння рослин. Воно проростає і своїм корінням теж руйнує скелі.

Слайд 11

Руйнування гірських порід називають вивітрюванням. Вивітрювання – це не тільки робота сонячних променів, вітру та води. Лишайники руйнують цілі скелі, виділяючи на них кислоту.

Слайд 12

Слайд 13

Слайд 14

Слайд 15

Слайд 16

пісок, глина.

Слайд 17

Отже, пісок і глина – це гірські породи, але пухкі.

Слайд 18

Вони утворились під час руйнування щільних гірських порід, наприклад, граніту, мармуру. Це дуже тверді речовини.

Слайд 19

Якщо взяти камінець граніту, то можна побачити, що він складається з малесеньких зернинок, які виблискують на світлі. Назва гірської породи виникла від латинського слова “граніто” – зерно. “Зернинки” забарвлені в білий, сірий, рожевий, чорний кольори.

Слайд 20

Ці породи утворились з розплавленої речовини, що знаходиться глибоко в Землі. Їх називають породами вулканічного походження, бо утворились вони на місці вулканів. Це – граніт, базальт.

Слайд 21

Слайд 22

В Україні добувають понад 80 різних корисних копалин. Це багатство нашої країни.

Слайд 23

Місця, де у великих кількостях залягають корисні копалини, називають родовищами. Поклади корисних копалин залягають на різній глибині у надрах Землі. Чи бачив хтось із вас як і де добувають корисні копалини?

Слайд 24

Слайд 25

Слайд 26

Слайд 27

Алюмінєва руда

Слайд 28

Боксит — м'який камінь червоно-бурого кольору, без блиску, схожий на глину, але відрізняється від неї тим, що не утворює при змочуванні пластичної маси. З бокситу добувають найлегший метал — алюміній, з якого будують літаки, виробляють посуд, деталі машин, холодильники, пилососи та багато іншого.

Слайд 29

боксит

Слайд 30

Буре вугілля— м'яке, бурого кольору, не блистить, горить. Утворилось, як і кам'яне вугілля, з решток даввніх рослин. Використовують так само, як і кам'яне вугілля.

Слайд 31

Буре вугілля

Слайд 32

гіпс

Слайд 33

Граніт—тверда речовина сірого, рожевого або чорного кольору. Складається із зерен різного кольору, дуже міцний і важкий, не розчиняється у воді. Використовується граніт у будівництві як оздоблювальний матеріал. Він добре шліфується, з нього виготовляють плити, бордюри, пам'ятники.

Слайд 34

граніт

Слайд 35

Графіт—м'який (пише на папері), блискучий чорний камінь, жирний на дотик. Використовується для виготовлення олівців, чорної фарби.

Слайд 36

графіт

Слайд 37

Доломіт — твердий і дуже міцний камінь із склянним блиском, білого, сірого або чорного кольору. Використовується у будівництві для виготовлення облицювальної плитки та як щебінь.

Слайд 38

доломіт

Слайд 39

Залізна руда —тверда і дуже міцна речовина чорного, червоно-бурого кольорів із металевим блиском. Використовується у металургійній промисловості для виплавляння чавуну і сталі.

Слайд 40

Залізна руда

Слайд 41

Залізна руда

Слайд 42

Каолін — м'який, жирний на дотик камінь білого, сіруватого, жовтуватого кольору, щільної будови. Має землистий запах (як у глини). При змочуванні водою утворює пластичну масу. Використовується каолін для виробництва фарфорового і фаянсового посуду.

Слайд 43

каолін

Слайд 44

Калійна сіль — кристали молочно-білого кольору зі скляним блиском, гіркі на смак. З калійної солі виробляють калійні добрива.

Слайд 45

Калійна сіль

Слайд 46

Кам'яна сіль — кристали білого кольору, що блистять, як скло. Має солоний смак, добре розчиняється у воді. Використовується у харчовій промисловості, а також є сировиною для отримання соляної кислоти.

Слайд 47

Кристалики кам`яної солі

Слайд 48

Кам`яне вугілля

Слайд 49

кремній

Слайд 50

кварц

Слайд 51

Мармур — тверда і дуже міцна корисна копалина рожевого або жовтого кольорів, не розчиняється у воді. Використовується у будівництві як оздоблювальний матеріал, який добре шліфується.

Слайд 52

мармур

Слайд 53

Мідна руда

Слайд 54

Мергель — тверда і міцна корисна копалина білого, сірого або бурого кольору із запахом глини. Використовується у будівництві для виготовлення цементу.

Слайд 55

Частинки мергеля в горі

Слайд 56

опал

Слайд 57

Пісковик — тверда і міцна корисна копалина жовтого, червоного або сірого кольору. Використовується у будівництві як оздоблювальний матеріал, який добре шліфується.

Слайд 58

пісковик

Слайд 59

сірка

Слайд 60

фосфор

Слайд 61

слюда

Слайд 62

цинк

Слайд 63

нафта

Слайд 64

Природній газ — газоподібна корисна копалина без кольору і запаху, горить голубим полум'ям із виділенням великої кількості тепла, використовується як паливо та сировина для хімічної промисловості.

Слайд 65

Природний газ

Слайд 66

нафта

Слайд 67

мармур

Слайд 68

Із мармуру

Слайд 69

Із мармуру

Слайд 70

АР Крим: залізна руда, сіль, вапняк, природний газ, мергель, доломіт. Вінницька область: каолін, граніт, вапняк, торф, мергель. Волинська область: кам'яне вугілля, торф, вапняк, глина, крейда, пісковик. Дніпропетровська область: залізна руда, марганцева руда, каолін, нікелеві руди, боксити, кам'яне та буре вугілля, нафта, газ. Донецька область: кам'яне вугілля, кам'яна сіль, доломіт, вапняк, глина, гіпс, каолін, граніт, крейда. Житомирська область: буре вугілля, торф, залізна руда, нікелева руда, граніт, мармур, глина, пісок.

Слайд 71

Закарпатська область: буре вугілля, залізна руда, мідна руда, кам'яна сіль, мармур, вапняк, каолін. Запорізька область: залізна руда, марганцева руда, граніт, каолін, глина, вапняк, буре вугілля, природний газ. Івано-Франківська область: нафта, природний газ, буре вугілля, кам'яна сіль, вапняк, пісковик, глина, гіпс. Київська область: граніт, каолін, глина, пісок, торф. Кіровоградська область: буре вугілля, графіт, граніт, крейда, залізні та нікелеві руди, торф, мергель. Луганська область: кам'яне вугілля, вапняк, крейда, пісковик, глина, кам'яна сіль, природний газ.

Слайд 72

Львівська область: нафта, природний газ. кам'яне вугілля, кам'яна сіль, гіпс, глина, вапняк, мергель. Миколаївська область: граніт, вапняк, каолін, мергель, гіпс, пісок, глина, графіт, бере вугілля, торф. Одеська область: буре вугілля, пісок, глина, вапняк, граніт, кам'яна сіль, графіт. Полтавська область: нафта, природний газ, залізна руда, торф, пісок, граніт, торф, мергель, доломіт.

Слайд 73

Харківська область: природний газ, нафта, кам'яне вугілля, буре вугілля, кам'яна сіль, глина, пісок, крейда, вапняк. Херсонська область: вапняк, каолін, мері ель. глина, пісок, сіль, торф. Хмельницька область: вапняк, гіпс, крейда, каолін, доломіт, граніт, глина, пісок, торф. Черкаська область: буре вугілля, торф, каолін, глина, граніт, пісок, пісковик. Чернівецька область: вапняк, глина, пісок, буре вугілля. Чернігівська область: нафта, природний газ, торф, кам'яна сіль, каолін, глина, графіт, вапняк, гіпс, пісок, мергель.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Географія