Кліматичні пояси. Типи клімату. Зміна клімату. Люди і клімат
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Кліматичні пояси. Типи клімату. Зміна клімату. Люди і клімат Запісочний Олександр Гарійович, учитель біології і хімії, Лебедівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Кам’янської районної ради Черкаської області
Клі мат (гр. κλίμα (klimatos) — нахил) — багаторічний режим погоди, характерний для даної місцевості. Під кліматом розуміють середнє значення погоди за тривалий проміжок часу (декілька десятиліть). Тобто клімат - це средня погода. Таким чином, погода — це миттєвий стан кількох характеристик (температури, вологості, атмосферного тиску). Відхилення погоди від кліматичної норми не може розглядатись як зміна клімату. Наприклад, дуже холодна зима не говорить про похолодання клімату. Для виявлення змін клімату потрідна значна зміна характеристик атмосфери за значний період часу (десяток років).
Тип клімату – це сукупність кліматичних показників для певної території. У широтному простяганні — від екватора до полюсів - виділяють кліматичні пояси. Кожний пояс має постійні кліматичні показники впродовж року. Кліматичні пояси — широтні смуги земної кулі з відносно однорідним кліматом. Виокремлюють сім основних кліматичних поясів: екваторіальний, два тропічних, два помірних, два полярних (арктичний і антарктичний). Між основними кліматичними поясами є шість перехідних: два субекваторіальних, два субтропічних, субарктичний і субантарктичний (префікс «суб» означає «між»). Для перехідних поясів властивий значний вплив суміжних основних кліматичних поясів.
Розглянемо, за якими показниками визначають особливості основних кліматичних поясів. 1. Область атмосферного тиску: Рв — високого тиску; Рн — низького тиску. 2. Висхідні або низхідні потоки повітря. 3. Панівні повітряні маси. (ЕПМ — екваторіальні, ППМ — помірні, ТПМ – тропічні, АрПМ(АнНМ) — арктичні та антарктичні повітряні маси.) 4. Середні температури січня (tс) та липня (tл). 5. Амплітуда коливань температур упродовж року — At . 6. Кількість опадів — О. 7. Постійні вітри — пасати; західні вітри помірних широт; північно-східні вітри (пн.-сх.); південно-східні вітри (пд-сх.)
Екваторіальний кліматичний пояс Сформувався екваторіальний тип клімату. Високі температури на протязі року (+24…+28) із незначним коливанням. Велика кількість опадів (2000 – 3000 мм/рік) з рівномірним розподіленням на протязі року. Екваторіальний кліматичний пояс: Рн, ЕПМ, tс = + 24°С, tл = + 24°С, At = 0°С, О = 2 000 - 3 000 мм.
Тропічний кліматичний пояс Панує тропічне повітря (сухе, гаряче) Температура у середньому (+24…+27), кількість сонячних днів до 200 на рік. Опадів дуже мало (до 200 мм на рік) Над океаном температура приблизно така сама, але кількість опадів (майже 2000 мм на рік) і випадають рівномірно. У Пвінічній півкулі є мусонний тип клімату.
Помірний кліматичний пояс Характерні сезонні зміни температури і опадів. Виділяють кілька різновидів типів клімату: Морський; Континентальний; Різкоконтинентальний; Мусонний; Різновиди клімату залежать від розташування території відносно моря.
Полярні кліматичні пояси Визначаються суворими кліматичними умовами (тривала холодна зима в умовах полярної ночі, коротке прохолодне літо). На протязі року переважають від’ємні температури (середні температури найтеплішого місяця не перевищують +5). Кількість опадів незначна.
Зміна клімату в часі Клімат на Землі не завжди був такий як сьогодні, теплі періоди змінювались льодовиковими періодами. Основні причини зміни клімату: Астрономічні (зміна нахилу земної вісі, відстані до Сонця, сонячної активності). Географічні (зміна площ материків та океанів, сейсмічна активність, вулканічна діяльність). Метеорологічні (як наслідок астрономічних та географічних причин) – зміна хімічного складу та маси атмосфери.
Значення атмосфери Атмосфера — оболонка земної кулі, яка захищає Землю від перенагрівання. Це повітря, яким дихають люди, тварини, рослини. Якби не було атмосфери, то добова амплітуда коливання температур досягла б 200 °С. Шар озону в атмосфері захищає живі організми від смертоносного випромінювання Сонця й космічного простору. В атмосфері формуються погода і клімат. Вона впливає на розвиток господарської діяльності людини. Сучасні склад і стан атмосфери формувалися впродовж мільйонів років. Сьогодні атмосфера потребує допомоги!!!
Забруднення атмосфери буває природним і штучним. Природне забруднення атмосфери відбувається внаслідок виверження вулканів, пилових бур, лісових пожеж, що виникають від блискавок.
Штучні джерела забруднення Промислові підприємства, що забруднюють атмосферу газами, які здебільшого є отруйними. Наприклад, сірчистим газом при спалюванні вугілля; сірковуглецем і сірководнем при виробництві штучних волокон. Джерелом забруднення є теплові електростанції. При спалюванні 2 000 т вугілля (електростанція невеликої потужності) за добу в повітря викидається 400 т попелу і 120 т сірчистого газу.
Штучні джерела забруднення Автотранспорт, що забруднює атмосферу шкідливими газами. Щороку тільки від стирання автомобільних коліс утворюється 50 млн тонн гумового пилу, а викиди токсичних важких металів від автомобілів у світі становлять понад 300 тис. тонн.
Штучні джерела забруднення Радіоактивне забруднення атмосфери. Варто згадати радіаційне забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській атомній станції, яке й понині впливає на здоров'я людей в Україні, Білорусі, Росії.
Способи очищення повітря 1. Раціональне використання палива і створення очисних споруд. 2. Удосконалення технологій виробництва та автотранспорту. Створено автомобілі, які працюють на газі, електроенергії, на сонячних батареях. 3. Поліпшення планування населених пунктів, збільшення площ зелених насаджень.
Міжнародні заходи захисту атмосфери З метою скорочення кількості викидів отруйних газів, золи, пилу в атмосферу в 1997 р. на конференції ООН був складений Кіотський протокол «Про зміни клімату». Цим протоколом для кожної держави визначено певну кількість викидів в атмосферу з поступовим її зменшенням. Документ підтримали 119 держав, окрім США і Японії. Україна підписала його в 2004 р.
Висновки: 1. Атмосфера — це не тільки основа життя на планеті, а й своєрідний «екран», що захищає Землю від смертоносних променів Сонця і космічного простору. В атмосфері формуються погода і клімат. Охорона атмосфери — нагальне завдання всього людства. 2. Забруднення атмосфери буває природним і штучним. 3. До штучних джерел забруднення атмосфери відносять: а) промислові підприємства; б) автотранспорт; в) радіоактивне забруднення. 4. Основні способи очищення повітря — це: а) раціональне використання палива й створення очисних споруд; б) удосконалення технології виробництва та автотранспорту; в) поліпшення планування населених пунктів, збільшення площ зелених насаджень.
Використані джерела Пестушко В.Ю. Загальна географія: Підручник для 6 класу загальноосвітнього навчального закладу. – К.: Генеза, 2006. – 240 с. http://school.xvatit.com http://www.osvitanet.com.ua http://geoknigi.com http://ukrmap.su/uk-g7/799.html http://www.refmaniya.org.ua/konspekti/kl-matichn-karti-osnovn-kl-matichn-pokazniki-kl-matichn-resursi-pogoda-nebezpechn-pogodn-yavischa
Схожі презентації
Категорії