"Геополітичне становище України"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Тут перетиналися історичні шляхи й основні геополітичні осі Євразії, що давало широку можливість контактів як із Західною та Північною Європою,так і з країнами Близького та Середнього Сходу і Центральної Азії. Шлях із "варяг у греки" через Волхов, Двіну або Віслу виходив на Дніпро й далі прямував на Босфор "Шовковий шлях" однією з гілок виходив до узбережжя Азовського, Чорного морів та причорноморських степів. Історія
По-перше: Україна, як і багато інших держав, розташована в глобальному геополітичному "кільці" Північної півкулі, утвореному територіями країн "тріади" та комунікаціями між ними. При цьому на заході територія України безпосередньо прилягає до європейських держав, які після розширення ЄС входять у найпотужніше інтеграційне угрупування світу. Значною мірою від самої України залежить, щоб її кордони (особливо західні) виконували контактну, а не бар’єрну функцію. Основні риси:
По-друге: користуючись можливостями міжнародного співробітництва, суверенній Україні, з одного боку, зручно активізувати взаємодію з євроатлантичними структурами, сподіваючись на залучення технологій та капіталу країн Європи, США та Японії; з іншого – зберігати добросусідські стосунки з країнами євразійських структур (передусім з Рочією), які залишаються важливими ринками сировини (особливо енергоносіїв, лісу, кольорових металів, тощо) і не менш важливими ринками збуту.
По-третє: за межами "кільця" Україна має широкі перспетиви контактів на південному та південно-східному напрямках – морський шлях веде у бассейн Середземномор'я та Атлантичний та індійський океани, розвиток суходільних шляхів (через Закавказзя – Центральну Азію або Росію – Казахстан) фахівці пов’язуть із відродженням історичного "Шовкового шляху".
Найважливіша геополітична вісь Євразії пролягає по лінії Росія–Чорне море –Туреччина; саме через ці території проходить кордон між Європою і Азією. Для України – це кордон по Азовському та Чорному морях та Керченській протоці. Підстави стверджувати це:
2. Інша важлива геополітична вісь проходить по лінії Польща – Україна – Туреччина. Це так звана Балто-Понтійська вісь, яку неодмінно має перетинати левова частка транспортних коридорів, що зв’язую Північну та Центральну Азію і Західну Європу.
3. Основні вектори сучасних геопросторових зв’язків України мають гексагональний рисунок. Найважливіші напрями: а) Польща – країни ЄС Середньої Європи; б) Білорусь – країни Балтії; в) Росія – країни Центральної Азії та Далекого Сходу; г) Грузія – інші країни Центральної Азії та Закавказзя; д) Туреччина – країни східного Середземномор'я; е) балканські країни.
4. Україна має один із найвищих у Євразії показників центральності – якщо взяти всю множину країн регіону, то тільки Росія та Китай мають більше сусідів. За кількістю сусідів 1 порядку (якщо враховувати сусідство з Туреччиною, Грузією та Болгарією через Чорне море) вона в одному ряду з ФРН, Туреччиною та Саудівською Аравією. Особливо цінні та бажані для держави добросусідські відносини з Польщею (вихід до ЄС), Росією (шляхи в Азію, важливі ринки сировини та збуту) та Туреччиною (вихід через Босфор і Дарданелли у Світовий океан).
Актуальність геополітичних досліджень для молодої незалежної України пояснюється насамперед тим, що сьогодні проходить процес відшукування Україною своєї ніші в багаторівневій ієрархії міжнародної системи. Геополітичні дослідження визначають пріоритетні вектори зовнішньої політики виходячи з особливостей геополітичного положення і стратегічних національних інтересів держави, тому вони є запорукою успішности, зовнішньо політичного курсу. Геополітичні дослідження сприятимуть виробленню правильного зовнішньополітичного курсу, становленню України як потужного фактора в міжнародному житті з чіткою власною позицією щодо своїх орієнтирів. ВИСНОВОК
Схожі презентації
Категорії