ЗАКОН КУЛОНА
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Заряджені тіла взаємодіють одне з одним на відстані – різнойменно заряджені тіла притягуються, а однойменно заряджені відштовхуються. Досліди показують, що така взаємодія відбувається не лише тоді, коли між тілами є повітря або будь-яка речовина, а й коли між ними створено вакуум, наприклад, відкачано повітря чи ці тіла розміщено у відкритому Космосі.
Видатні англійські вчені Фарадей і Максвелл встановили, що у просторі навколо заряджених тіл чи частинок, існує електричне поле. Висновки щодо існування електричного поля можна зробити, розглядаючи його дію. Сила, з якою електричне поле діє на внесене в нього заряджене тіло чи частинку, називається електричною силою.
На малюнку показано, як електричне поле позитивно зарядженої кулі діє на невеличкі, також позитивно заряджені кульки на різних відстанях. З цього досліду можна переконатися, що чим менша відстань між тілами, котрі взаємодіють, тим більша сила їхньої взаємодії.
Дослідження, які одним із перших виконав французький учений Кулон, показали, що при збільшенні відстані між зарядженими тілами у 2 рази сила їхньої взаємодії зменшується у 4 рази, при збільшенні відстані у 3 рази сила взаємодії зменшується у 9 разів і т.д. Кулон зробив висновок, що сила взаємодії заряджених тіл чи частинок F обернено пропорційна квадрату відстані між ними: F~1/r², де r – відстань між зарядженими тілами, розмірами яких можна знехтувати порівняно з цією відстанню.
Кулон також довів, що сила взаємодії заряджених тіл прямо пропорційна значенням їхніх зарядів: F~q¹· q² , де q¹ - заряд одного тіла, а q² - іншого. Об′′єднавши висновки, Кулон встановив один із найважливіших законів електрики, названий його ім′ям.
Відповідно до цього закону : сила взаємодії заряджених нерухомих тіл, розмірами яких можна знехтувати, порівняно з відстанню між ними , прямо пропорційна значенням їхніх зарядів і обернено пропорційна квадрату відстані між ними. Математично закон Кулона можна записати так: де k – коефіцієнт, який залежить від вибору системи одиниць вимірювання заряду. е- діектрична прониклість середовища, яка показує, у скільки разів зменшується взаємодія між зарядами в даному середовищі в порівнянні з вакуумом .
Підсумовуючи викладене, можна зробити висновки: Кожне заряджене тіло чи частинка мають електричні поля, основною властивістю яких є здатність діяти на заряджені тіла. Сила взаємодії заряджених тіл чи частинок залежить від значень їхніх зарядів і відстані між ними; Електричні поля реально існують у навколишньому середовищі, як реально існують, наприклад, різноманітні речовини, молекули, атоми, елементарні частинки. Електричне поле не має меж, Зміни в електричному полі поширюються не миттєво, а з кінечною швидкістю, рівною швидкості світла.
Схожі презентації
Категорії