X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Рукотворні системи

Завантажити презентацію

Рукотворні системи

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Слайд 2

Слайд 3

У природі одні тіла постійно діють на інші. Так, Земля притягує всі тіла, розташовані на її поверхні та поблизу неї, вода, падаючи з висоти, обертає лопаті турбіни, вітер змушує рухатися вітрильники, завдяки силі м'язів людина піднімає тіла, кінь перевозить вантажі. У наведених прикладах тіла взаємодіють між собою. Характеристика взаємодії тіл дістала назву сила. Учені розрізняють різні види сил: силу тяжіння, силу пружності, силу тертя та інші.

Слайд 4

Силу можна виміряти. Її вимірюють за допомогою приладу, що має назву динамометр (грецькою мовою слово «динаміс» означає «сила», а «метро» - «вимірюю»). Одиницею вимірювання сили є ньютон (Н). Так її названо на честь відомого англійського вченого Ісаака Ньютона. Поміркуємо, велика чи мала сила, значення якої дорівнює 1 Н. Відомо, що для підняття тіла масою 1 кг на нього потрібно подіяти силою близько 10 Н. Тож, знаючи масу шкільного портфеля, наповненого підручниками та зошитами, кожен із вас зможе легко визначити значення сили, з якою цей портфель доводиться щоразу піднімати.

Слайд 5

Силу, з якою Земля притягує до себе тіла, називають силою земного тяжіння. Сила тяжіння існує на всіх планетах Сонячної системи. Є вона й на Місяці - природному супутнику Землі. Але на Місяці вона набагато менша, ніж на Землі. Це пояснюється тим, що маса Землі значно більша за масу Місяця. Ось чому рух космонавтів по поверхні Місяця нагадував плавні стрибки. Сила тяжіння залежить і від маси самого тіла. Вона буде більшою у того тіла, маса якого більша. Пригадайте, як у 5-му класі, ознайомлюючись із характеристиками тіл, ви порівнювали залізну та дерев'яну кульки однакових розмірів. Якщо такі кульки відпустити з однакової висоти на вологий пісок, то залізна кулька залишить у ньому більшу заглибину, ніж дерев'яна. Станеться це тому, що сила тяжіння у випадку із залізною кулькою буде більшою. Причиною цього є більша маса залізної кульки порівняно з дерев'яною.

Слайд 6

Якщо до пружини підвісити тягарець, то під дією сили тяжіння він розпочне рухатися вертикально вниз. З часом цей рух припиниться, незважаючи на те, що сила тяжіння не припиняє свою дію. Чим це пояснити? Крім сили тяжіння, яка діє на тягарець і спрямована вертикально вниз, на нього діє інша сила - сила пружності пружини. Вона спрямована вертикально вгору. Звідки виникла ця сила? Рухаючись вниз, тягарець розтягує, видовжує пружину. Але пружина прагне відновити свою форму, тому в ній виникає сила, з якою пружина діє на тягарець. Це і є сила пружності. Настає мить, коли сила пружності дорівнює силі тяжіння. Відтепер тягарець припиняє рухатися вертикально вниз і набуває стану спокою. У стані спокою перебувають усі тіла, розташовані на якійсь опорі (підлозі, столі, поверхні землі тощо) або підвішені на нитці, мотузці, тросі тощо. У цьому разі сила тяжіння також буде врівноважена силою пружності опори чи підвісу.

Слайд 7

З'єднаймо динамометр і дерев'яний брусок, що лежить на столі. Почнемо рівномірно рухати брусок до себе за допомогою динамометра, тримаючи його горизонтально. Деякий час брусок не рухатиметься, але стрілка динамометра зміститься з нульової позначки. Та лише за певного значення сили тіло зрушиться з місця. Станеться це тоді, коли сила, з якою ми діємо на брусок, зрівноважиться з так званою силою тертя або стане більшою за неї. Сила тертя виникає між поверхнями тіл, які взаємодіють (у наведеному прикладі - це поверхні столу та бруска). Вона тим більша, чим більше нерівностей у вигляді заглиблень і виступів є на поверхні тіл. Сила тертя завжди спрямована проти руху тіла. Це вона перешкоджала зрушенню бруска на початку досліду. Якби не було сили тертя, рух тіл тривав би безкінечно. Для зменшення сили тертя, якщо це потрібно, поверхні тіл ретельно шліфують і полірують, змащують мастилами. Але повністю усунути тертя неможливо. Людина збільшує силу тертя, якщо це потрібно, наприклад, щоб рухатися під час ожеледиці слизькою дорогою. Для цього дорогу і тротуари посипають піском, на колеса автомобілів одягають шиповану гуму або ланцюги. Погляньте на поверхню підошви зимового взуття - вона шорстка та нерівна. І все це роблять з однією метою - збільшити силу тертя між тілами і поверхнею слизької дороги.

Слайд 8

Завдання) А зараз я подивлюся як ви знаєте визначення, але щоб дізнатись що це таке потрібно натиснути ось це

Слайд 9

Слайд 10

Продовж :” Усі природні явища - …

Слайд 11

* результат дії різних сил.

Слайд 12

*Продовж: « Створюючи машини чи пристрої, конструктори за допомогою спеціальних динамометрів…

Слайд 13

визначають найбільші значення сили, яку ті можуть проявляти

Слайд 14

Що таке сила тертя?

Слайд 15

* Сила тертя - умова існування механічного руху в природі.

Слайд 16

Що таке Сила пружності -

Слайд 17

* Сила пружності - джерело міцності живих організмів.

Слайд 18

Продовж * У природі постійно діють…

Слайд 19

різні види сил.

Слайд 20

Приклади сил тяжіння?

Слайд 21

* Є сили тяжіння, тертя, пружності та інші.

Слайд 22

Яка є одиниця вимірювання сил? В честь кого вона названа?

Слайд 23

* Одиниця вимірювання сили - ньютон (Н). Названа в честь англійського вченого Ісака Ньютона.

Слайд 24

Що таке Сила тертя -

Слайд 25

умова існування механічного руху в природі.

Слайд 26

Слайд 27

* Сила - це міра взаємодії тіл.

Слайд 28

Слайд 29

Слайд 30

З гір течуть річки, зривається каміння та снігові лавини, із хмар падає дощ, сніг град, з дерев на землю опадають листки та стиглі плоди(мал. 97) . Ці явища відбуваються завдяки існуванню сили земного тяжіння. Внаслідок дії цієї сили все живе та неживе притягується до поверхні Землі. Так, найлегша пір*їнка, покружлявши в повітрі, неодмінно опуститься на землю. Чи тільки Земля притягує до себе тіла? Ми вже ознайомились з будовою сонячної системи і знаємо, що дев*ять її планет обертаються навколо Сонця по орбітах із досить великою швидкістю і не відлітають у космічний простір. Чому? Тому, що планети зв*язані із Сонцем силою взаємного притягання. Подібне можна спостерігати, якщо камінець розкрутити на мотузці і не відпускати її з рук. Як тільки мотузку відпустимо, камінець полетить геть!

Слайд 31

Слайд 32

Слайд 33

Рослини і тварини постійно використовують сили, що діють у природі. Так, насіння інших рослин настільки легке, що добре розноситься вітром, насіння інших рослин має шорстку поверхню(мал. 99), завдяки якій чіпляється на хутро звірів і одяг людей і в такий спосіб поширюються на великій відстані. Завдяки силі тертя в живій природі можливий механічний рух(мал. 100). Деякі живі організми мають такі форми такі форми тіла та його покриви, що дають змогу зменшувати силу тертя під час руху. Наприклад, обтічна форма тіла птаха чи багатьох мешканців водойм зменшує силу тертя під час руху у повітрі чи воді (мал. 101).

Слайд 34

Слайд 35

Слайд 36

Слайд 37

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Фізика