X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Рентгенівське випромінювання

Завантажити презентацію

Рентгенівське випромінювання

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Рентгенівське випромінювання

Слайд 2

Рентгенівське випромінювання, пулюївське випромінювання або Х-промені — короткохвильове електромагнітне випромінювання з довжиною хвилі від 10 нм до 0.01 нм. В електромагнітному спектрі діапазон частот рентгенівського випромінювання лежить між ультрафіолетом та гамма-променями. Гамма-промені Х-промені Ультрафіолет Видиме Інфрачервоне Радіо

Слайд 3

Назва рентгенівське випромінювання походить від прізвища німецького фізика Вільгельма Конрада Рентґена. Інша назва - пулюївське випромінювання походить від імені українського фізика Івана Пулюя. Першовідкривачем випромінювання є Іван Пулюй. Його працями користався пізніше і Вільям Рентген, котрому було особисто Пулюєм презентовані свої праці. Рентген назвав ці промені невідомої природи X-променями. Ця назва збереглася донині в англомовній та франкомовній науковій літературі, ввійшовши в мови багатьох народів світу. Конрад Рентген Іван Пулюй Відкритя Х-променів

Слайд 4

Відкриття рентгенівських променів Рентген перемістив шматок свинцю поруч з екраном, спостерігаючи за різкістю його тінні. Він бачив темну скелетну структуру кісток - його рука рухалася по екрану. Рентген зробив одне з найбільш монументальних відкриттів в історії науки: рентгенівські промені.

Слайд 5

Рентгенівське випромінювання виникає від різкого гальмування руху швидких електронів у речовині, при енергетичних переходах внутрішніх електронів атома. Воно використовується у науці, техніці, медицині. Рентгенівське випромінювання змінює деякі характеристики гірських порід, наприклад, підвищує їх електропровідність. Короткочасне опромінення кристалів кам’яної солі знижує їхнє внутрішнє тертя.

Слайд 6

Поглинання Рентгенівські промені слабо взаємодіють із речовиною, завдяки чому мають велику проникність. Проте вони поглинаються в тому випадку, коли їхня енергія вища за енергію внутрішніх електронів атомів. Крім поглинання рентгенівські промені також розсіюються в речовині, змінюючи напрям розповсюдження.

Слайд 7

Опромінення Рентгенівські промені мають велику енергію — десятки й сотні кілоелектронвольт. Вони слабо взаємодіють із речовиною, й при поглинанні вивільняється велика кількість енергії, що може призвести до безповоротних пошкоджень у клітині живого організму. Тому рентгенівські промені небезпечні й робота з ними вимагає особливої уваги. Доза опромінення вимірюється у берах — біологічних еквівалентах рентгена.

Слайд 8

Використання

Слайд 9

Огляд багажу і вантажів. Практично не відрізняється від медичної рентгеноскопії. Застосовується в аеропортах, митних пунктах і інших місцях. Дозволяє виявити в багажі і вантажі заборонені до перевезення предмети. Останнім часом з'явилися переносні рентгенівські апарати для обстеження виявлених у громадських місцях підозрілих речей. Використання

Слайд 10

Використання Рентгенівська дефектоскопія. Теж недалеко пішла від медичних застосувань. Використовується в основному для виявлення раковин, грубих тріщин, сторонніх включень у литих виробах. Застосовується при перевірці якості зварних швів.

Слайд 11

Використання Рентгеноспектральний аналіз. Дозволяє судити про хімічний склад досліджуваної речовини. Елементи періодичної системи володіють характерними спектрами при рентгенівському опроміненні. Існують два методи рентгеноспектрального аналізу. У першому вивчається речовина міститься на місце катода в рентгенівської трубки, а що випускаються їм рентгенівські промені досліджуються. У другому - зразок опромінюється рентгенівськими променями, а досліджуються пройшли крізь нього або відбиті хвилі.

Слайд 12

Використання Рентгеноструктурний аналіз. Будь-який кристал має тривимірну впорядковану структуру атомів. Якщо розглядати кристал під різними кутами, то в ньому можна виділити безліч площин з характерним правильним розташуванням атомів. Рентгенівське випромінювання має довжину хвилі, порівнянну з відстанями між атомами в речовині. Тому при відображенні рентгенівських променів від кристала утворюється дифракційна картина, характерна для конкретного досліджуваного зразка. Повертаючи кристал і вивчаючи промені, що відображаються від різних площин, можна судити про структуру зразка та розподіл в ньому атомів.

Слайд 13

Використання Рентгенівська мікроскопія. Рентгенівські промені мають набагато меншу довжину хвилі, ніж світлові хвилі. Тому з їхньою допомогою можна і розглядати набагато менші об'єкти - навіть окремі атоми. Для рентгенівських мікроскопів були створені спеціальні лінзи, здатні заломлювати хвилі такої малої довжини. Рентгенівський мікроскоп набагато зручніше електронного, так як досліджувані зразки не треба при дослідженні поміщати у вакуум.

Слайд 14

Використання Рентгенівська астрономія. Зірки випромінюють не тільки у видимому, а й в усьому діапазоні електромагнітних хвиль, у тому числі і в рентгенівському. Рентгенівські телескопи - це фактично рентгенівські мікроскопи навпаки. Після створення для тих і інших спеціальних рентгенівських лінз, у астрономів з'явилася можливість вивчати небо в новому діапазоні хвиль з дуже великим кутовим дозволом.

Слайд 15

Використання Рентгенівські лазери. Чим коротше довжина хвилі, тим важче здійснити її резонансне підсилення - принцип дії лазера. Перші лазери, створені в 50-і роки, працювали в радіодіапазоні (мазери). У 60-ті роки лазерам підкорився видиме світло, в 70-ті - ультрафіолет. І лише в кінці 80-х з'явилися повідомлення про перших вдалих експериментальних лазерах рентгенівського діапазону. На жаль, багато досліджень засекречені, так як рентгенівські лазери можна використовувати для протиракетної оборони або, навпаки, для ураження об'єктів противника з космосу. Ці лазери можуть порушуватися енергією невеликого ядерного вибуху і передавати його сфокусований енергію на великі відстані.

Слайд 16

Використання Рентгенографія застосовується для діагностики: легенів і середостіння - інфекційні, пухлинні й інші захворювання, хребта - дегенеративно-дистрофічні (остеохондроз, спонділлез, викривлення), інфекційні і запальні (різні види спондиліт), пухлинні захворювання. різних відділів периферичного кістяка - на предмет різних травматичних (переломи, вивихи), інфекційних і пухлинних змін. черевної порожнини - перфорації органів, функції нирок (екскреторна урографія) і інші зміни. зубів.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Фізика