Шкала електромагнітних випромінювань.Властивості та застосування різних видів випромінювання.
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Шкала електромагнітних випромінювань. Властивості та застосування різних видів випромінювання. Урок – семінар 11 клас.
Мета семінару: Ознайомитися та систематизувати матеріал з теми “Електромагнітні випромінювання”. Довести, що матеріальні об'єкти мають безліч різних фізичних властивостей Розвивати логічне мислення. Виховувати дбайливе ставлення до природи і людини, бажання пізнавати довкілля.
План семінару: Шкала електромагнітних хвиль. Низькочастотні хвилі. Радіохвилі. ІЧ – промені. Видиме світло УФ – промені Рентгенівське випромінювання Гамма – промені.
Шкала електромагнітних випромінювань. Електромагнітні хвилі – система електричних та магнітних полів, що періодично змінюються. Електромагнітні хвилі можуть поширюватися у вакуумі, переносячи енергію.
Низькочастотне випромінювання. Виникає під час роботи електричних генераторів, поблизу ліній електропередач і поширюється лише на кілька метрів, тому практичного застосування воно не має.
Радіохвилі. Майкл Фарадей (англ). 1831рік Джеймс Максвел(англ). 1862 рік Генрих Герц (нім). 1888рік Олександр Попов (рос) 1897рік 1939 рік. У Харкові створено перший в світі радіолокатор. 1997 рік. На Місяці виявлено воду в твердому стані.
Радіохвилі Водень у міжзоряному просторі галактики випромінює радіохвилі завдовжки 21см. Ці хвилі приймаються за допомогою радіотелескопів. Радіохвилі дозволяють визначити розподіл нейтрального водню у галактиках.
Радіохвилі. Довгі (30000 – 3000м) Середні (3000 – 200м) Короткі (200 – 10м) Ультракороткі (λ< 10м) Здатні огинати поверхню земної кулі.(радіопередавачі мають дуже велику потужність, антени – величезні розміри.) Здійснюють радіозв'язок на далекі відстані, відбиваються від іонізованого шару атмосфери (залежить від пори року та часу доби) Поширюються в земних умовах в межах “прямої видимості” практично не заломлюючись, вільно проходять через іоносферу – космічний зв’язок.
Інфрачервоне випромінювання. Тит Лукрецій Кар у І столітті нашої ери висловлював припущення, що у Сонця “є багато жарких, сильних та невидимих променів.” 1780 рік. Англійський астроном Вільям Гершель розмістив поза червоною частиною спектра чутливий термометр і виявив, що термометр нагрівається. (20 років зберігав мовчання) “ІНФРА” латиною – “нижче” λ від 0,00000076 до 0,001м Випромінюється усіма тілами, температура яких вища від абсолютного нуля 50% енергії Сонця, що доходить до нас – інфрачервоне випромінювання Очі людини не чутливі до ІЧ випромінювання Шкіра пропускає ІЧ на 5 – 6мм Вуглекислий газ не пропускає ІЧ – парниковий ефект.
ІЧ - випромінювання Гадюка вловлює ІЧ – випромінювання теплокровних тварин своїм локатором і безпомилково знаходить свої жертви в повній темряві (прилад нічного бачення)
ІЧ – випромінювання. У ракетах, що самі наводяться на ціль, реєструються ІЧ – промені, які виходять від працюючих двигунів танків, літаків. Радіус дії таких літаків до 200 км.
ІЧ - випромінювання З метою відбивання Інфрачервоного випромінювання металізують костюми пожежників і сталеварів, щоб захистити їх від перегрівання. Прилад нічного бачення
Видиме світло λ від 0,0000004м до 0,00000076м. V= 300000км/с у вакуумі. Понад 90% усієї інформації про світ і все, що нас оточує, ми отримуємо завдяки видимому світлу Евклід, Архімед, Леонардо да Вінчі, Кеплер, Декарт,Ньютон, Гюйгенс, Ломоносов, Френель, Юнг, Лебедєв, Столетов, Ейнштейн, Вавілов, Басов, Прохоров.
Видиме світло Життя на землі виникло та існує завдяки енергії сонячного проміння. Вогнище первісної людини, нафта, продукти якої згоряють у ДВЗ, - це енергія, яку колись накопичили рослини і тварини.
Механізм кольорового сприйняття світу Біологія: клітини сітківки ока – колбочки поділяються на три типи, кожний із яких сприймає тільки свій колір: червоний, зелений чи синій. При складанні кольорів різної інтенсивності в зорових центрах кори головного мозку формується повно колірний образ. Філософія: Чи існують кольори в природі, чи це лише здатність нашої свідомості сприймати світло з різною довжиною хвиль як різні кольори? Фізика: Свідомість – частина матерії. З матеріальними колбочками зорового нерва взаємодіють матеріальні хвилі різної довжини. Світ кольорів реальний.
УФ - промені 1801рік. Ріттер (нім.), Волластон (англ.) незалежно один від одного виявили поруч із фіолетовою смугою спектра невидимі промені, що заломлювались сильніше за фіолетові. Ультра – те, що перебуває за межами (латина).
УФ - промені Можна виявити за допомогою люмінесценції ( люмен – світло) Люмінесценція – холодне свічення під дією УФ – променів. λ від 0,0000004м до0,00000001м 10% енергії світла припадає на ультрафіолет.
УФ - промені За люмінесценцією можна побачити захворювання судин (тепловізор) Не проникає через звичайне скло Лампи денного світла мають ККД на 36% більший за звичайні
УФ - промені УФ – промені, що проникають через кварцове скло, застосовують в медицині. Вбивають мікроорганізми: використовують для стерилізації операційних та “кварцування” лікарняних палат
УФ - промені Малі дози благотворно впливають на організм людини, стимулюють утворення вітамінуD, поліпшують імунобіологічні властивості організму. Великі дози можуть викликати пошкодження очей, опіки і навіть викликати утворення злоякісних пухлин.
УФ - промені УФ – проміння Сонця сильно поглинається атмосферою Землі, утворюючи в ній озон на висоті близько 25км над поверхнею Землі. “-” викиди двигунів, ТЕЦ, фреони руйнують озоновий шар.
Х – промені. Вільям Рентген 8 листопада 1895 1901 – перша в Історії Нобелівська премія з фізики Винахід подаровано людству Можна виявити бульбашки повітря у зварювальних швах, раковини та тріщини у відливках: рейках, поршнях тощо Медичне діагностування Реставрація картин. Джерело – анод вакуумної трубки Виникає під час гальмування електронів, які прискорюються сильним електричним полем Кінетична енергія перетворюється в енергію електромагнітного випромінювання - Іонізують повітря, викликають свічення деяких речовин, діють на фотоемульсію, проникають через непрозорі тіла
Х – промені. Вільям Рентген 28.12.1895 “Про новий рід променів. Попереднє повідомлення. 9.03.1896 9.04.1897 Факт існування; процес поглинання різними матеріалами, його залежність від стану і товщини. Не зазнають заломлення у призмах і не відхиляються магнітним полем.
Х – промені. Іван Павлович Пулюй 13.02.1896 5.03.1896 Х – промені викликають провідність газів, їхню іонізацію. Просторовий розподіл інтенсивності променів. Розробив у 1882 трубку, яка мала основні риси сучасних рентгенівських трубок Висока якість знімків Перший зробив спробу пояснити природу променів
Гамма – промені. Лютий 1896 Виникає під час перетворення атомних ядер Подібні до рентгенівських, проте мають: Більшу іонізуючу здатність Більшу проникливість Більшу частоту коливань Більшу небезпеку для живих організмів.
Схожі презентації
Категорії