Пароутворення й конденсація. Насичена й ненасичена пара. Кипіння.
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Фазові переходи Перехід речовини із одного агрегатного стану в інший називається фазовим переходом.
Фронтальний експеримент 1 група: Залежність випаровування від роду речовини. 2 група: Залежність випаровування від температури. 3 група: Залежність випаровування від площі поверхні. 4 група: Залежність випаровування від наявності вітру.
Випаровування Відбувається з поверхні рідини При будь-якій температурі Швидкість: Від температури Від площі поверхні Від роду рідини Від конвективних потоків. При випаровуванні температура тіла знижується
Сублімація Перехід речовини з твердого стану в газоподібний – сублімація. Відбувається практично при любій мінусовій температурі та сухому повітрі. Приклади - кристалики йоду, нафталіну, "сухого" льоду.
Кипіння Кипіння - це пароутворення, яке відбувається в об'ємі всієї рідини при постійній температурі. Температура, при якій рідина кипить називається температурою кипіння.
Процес кипіння При надходженні теплоти збільшується температура рідини. Збільшується об'єм бульбашок повітря. На бульбашку діє сила Архімеда. Бульбашка спливає та лопає, попадаючи в непрогріту частину рідини. При рівномірному нагріванні рідини, бульбашка спливає і лопається на поверхні.
Конденсація Конденсація – це перехід речовини з газоподібного стану у рідину. Відбувається при охолоджені або стиску газу. Супроводжується виділенням енергії.
Випаровування в закритих посудинах Процес випаровування, швидкість якого поступово зменшується. Процес конденсації, швидкість якого поступово збільшується.
З часом в посудині встановлюється динамічна рівновага ( число молекул, що покидають рідину в одиницю часу, рівно числу молекул, що повертаються) Пар, що знаходиться в динамічній рівновазі зі своєю рідиною, називається насиченим.
Властивості насиченої пари Густина та тиск насиченої пари залежать від температури. Тиск насиченої пари та густина не залежать від об’єму. Тиск насиченої пари наближено можна розрахувати за виразом основного рівняння МКТ: p = nkT.
Критична температура Критичною називається температура, при якій зникає відмінність фізичних властивостей рідини і насиченої пари.
Це цікаво. У 1995 році американські фізики Ерік Корнелл і Карл Уайман та німецький фізик Вольфганг Кеттерле отримали п’ятий агрегатний стан речовини — Бозе-Ейнштейнівський конденсат. У 2004 році міжнародною групою фізиків було відкрито шостий агрегатний стан речовини — ферміонний конденсат.
Запитання Коли швидше висохне скошена трава: у вітряну чи безвітряну погоду? Вийшовши в жаркий день, з річки ми відчуваємо прохолоду. Чому? Що швидше охолоне в однакових умовах: жирний суп чи чай? Чому каністру з бензином неможна залишати відкритою? Як ви будете жарити картоплю: накриваючи сковорідку кришкою чи ні? Якщо хочете отримати хрумку картоплю?
Схожі презентації
Категорії